brzuch w ciąży Kiedy widać brzuch w ciąży? / iStock

Kiedy widać brzuch w ciąży? Dowiedz się, jak rośnie brzuch u kobiet w ciąży!

Pierwsze skojarzenie z ciążą? Brzuch! To, jak rośnie brzuch i jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, spędza sen z powiek niejednej przyszłej mamie. Ile przytyję? Czy muszę mieć rozstępy? Dlaczego niektóre mają większy, a inne mniejszy brzuch? Wątpliwości rozwiewa specjalistka ze szkoły rodzenia.

Spis treści:

Jak rośnie brzuch w ciąży - I trymestr

Jest takie powiedzenie, że w pierwszej ciąży jak najszybciej zaczynasz nosić ubrania ciążowe.  W drugiej – jak najpóźniej. W trzeciej – że ubrania ciążowe to twoje codzienne ubrania.   

Pół żartem, pół serio – w każdej ciąży jest inaczej. Zwykle kobiety, które są już w kolejnej ciąży zauważają, że brzuch powiększa się szybciej. Wynika to z faktu, że w pierwszej części macica, mięśnie i powłoki skórne już uległy rozciągnięciu i w kolejnej ciąży powiększają się szybciej i łatwiej.  

Pierwsze dni i tygodnie ciąży zwykle nie powodują widocznych dla otoczenia zmian. Przyszła mama oczywiście, zwłaszcza jeśli jest bardzo szczupłą osobą, może zaobserwować subtelne zmiany. Brzuch, nawet jeśli nie staje się większy, to staje się twardszy, bo bardziej wypełniony od środka. Osoby z większą masą ciała mogą na tym etapie nie zauważyć żadnej różnicy.  

Chociaż w tym czasie mogą już nieco powiększyć się twoje piersi, przytyjesz niezauważalnie. Masa ciała zwiększa się w pierwszym trymestrze średnio o ok. 2 kg.  

 

Jak rośnie brzuch w ciąży – II trymestr

Drugi trymestr to zwykle ten czas, kiedy brzuch zaczyna rosnąć. Czas na zakup ciążowych sukienek lub spodni. Dotychczasowe mogą uciskać brzuch, a to nie jest dobre dla rozwijającego się płodu.  

W tym czasie zaczynasz tyć, a brzuch się sukcesywnie powiększa. Możesz zacząć odczuwać wzmożony apetyt, bo rosnący płód domaga się potrzebnych mu substancji. Jednak nie podjadaj za dwoje. Wystarczy jeśli każdego dnia zjesz o ok. 300-400 kcal więcej niż dawniej. Średni prawidłowy przyrost masy ciała to zaledwie pół kilograma tygodniowo, czyli ok. 1,5 kg/miesięcznie. W ciągu drugiego trymestru tyjesz więc ok. 5-6 kg.  

Jednak nie tłumacz objadania się ciążą i nie myśl, że jesteś usprawiedliwiona, by teraz tyć bez ograniczeń. Zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży może oznaczać późniejsze problemy zarówno z przebiegiem ciąży, jak również konsekwencje zdrowotne dla świeżo upieczonej mamy i jej dziecka.  

 

Jak rośnie brzuch w ciąży – III trymestr

W trzecim trymestrze będzie ci najtrudniej. W tym czasie dziecko jest już zdolne do przeżycia poza organizmem matki (za graniczny przyjmuje się 25. tydzień ciąży). To czas, w którym masa ciała płodu znacząco się zwiększa – z ok. 1000 g w 28. tygodniu ciąży do ok. 4000 g w ok. 40. tygodniu ciąży 

Do tego musisz dodać ciężar wód płodowych, łożyska, macicy, tkanki tłuszczowej, której „zapasy” mogą odkładać się w ciąży. To naturalny mechanizm zabezpieczający przyszłość dziecka – dzięki temu nawet w okresach głodu matki po porodzie mogły mieć dla dziecka pokarm. Mamie w ciągu trzeciego trymestru może przybyć więc ok. 5-6 kg.  

Łącznie szacuje się, że w ciągu ciąży pojedynczej masa ciała zwiększa się o ok. 10-14 kg.  

Różne czynniki mogą zmniejszać lub zwiększać ten przyrost, ale w pojedynczej ciąży przyrost masy ciała o więcej kilogramów może świadczyć o poważnych zaburzeniach, np. zdarza się przy zatrzymaniu wody w organizmie, przy cukrzycy ciążowej, problemach z nerkami.  

Obwód brzucha na tym etapie ciąży może wynosić nawet 100 cm! Możesz mieć problemy z samodzielnym zawiązaniem butów czy pielęgnacją stóp.  

Kiedy widać ciążę?

Odpowiedź na pytanie, w którym tygodniu ciąży widać brzuch, nie jest jednoznaczna. Wzrost masy ciała oraz zwiększenie obwodu brzucha zależą od tego, jakie wymiary miała przyszła mama przed ciążą.  

U kobiet z nadwagą lub otyłych może dojść do sytuacji, że w ciąży masa ciała nie ulegnie zmianie albo nawet zmniejszy się, w porównaniu z wagą sprzed ciąży.  

Szacunkowo im większa masa ciała przed ciążą, tym mniejszy przyrost wagi w czasie ciąży. Dlatego najszybciej widoczna jest ciąża u kobiet, które są szczupłe. W takim przypadku już pierwsze tygodnie mogą zdradzać ciążę.  

Wiele zależy również od np. wad postawy, wzrostu (u niższych kobiet szybciej widać brzuch) 

Ciąże mnogie powodują większy brzuch, jak również wcześniej są uważane za donoszone.  

Szybszemu „wyskoczeniu” brzucha mogą też sprzyjać słabe mięśnie brzucha. To dlatego w kolejnych ciążach szybciej widać brzuch ciążowy, ponieważ mięśnie już zostały uprzednio rozciągnięte.  

Wiele przyszłych mam spotyka się z „wróżeniem” z kształtu brzucha, jaką płeć będzie mieć dziecko. Czy kształt brzucha może zdradzać informacje o swoim lokatorze?  

– Sympatyczna sprawa z tą spekulacją… – zwraca uwagę Anna Dmowska, mgr pielęgniarstwa, doktorant II Wydziału Lekarskiego w Lublinie, trenerka Szkoły Rodzenia z Centrum OK Zdrowie. 

Specjalistka przyznaje, że te zabawne wypowiedzi mogą mieć rzeczywiście korzystny wpływ na ciążę. 

– Warto bowiem uśmiechać się jak najczęściej w ciąży i w trakcie porodu (uruchamiamy wtedy właściwą, pozytywną hormonalną „ścieżkę” w naszym organizmie – endorfiny, które budują zdrowie i sprzyjają dobremu porodowi. Śmiech i ćwiczenia mięśni twarzy pomagają również rozluźniać krocze, co jest ważne w przygotowaniu do porodu). Natomiast określenie kształtu i płci dziecka nie ma odzwierciedlenia w faktach klinicznych, i trzeba do takich spekulacji zachować dystans. Bywają w podobny deseń kliniczne domniemania, np. co do kształtu brzucha mamy i możliwych dolegliwości, schorzeń – jednak w dzisiejszych czasach warto oprzeć się o mocne dowody praktyczne. 

 

W jakich sytuacjach brzuch rośnie szybciej? 

Brzuch w ciąży niekiedy może zwiększać się nieadekwatnie do tygodnia ciąży. Oprócz ciąży mnogiej może to być powodowane dużymi gabarytami dziecka. Ponadto jest to charakterystyczne dla kolejnych ciąż.  

 Jednak niekiedy przyczyną są schorzenia i problemy zarówno matki, jak i dziecka, m.in.: 

  • Hipertrofia płodu (czyli dziecko jest zbyt duże jak na dany tydzień ciąży)
  • Zatrzymanie wody w organizmie
  • Wielowodzie czyli nadmiar wód płodowych

Wbrew obiegowym niekiedy spotykanym opiniom, w ciąży nie powinno się folgować sobie i tyć bez kontroli. Skutkiem mogą być nie tylko bóle kręgosłupa, ale również obrzęki, żylaki, w tym żylaki odbytu (hemoroidy), nadciśnienie, cukrzyca ciążowa, poród przed terminem oraz konieczność rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie.  

 

Ciąża bliźniacza – kiedy widać brzuch?

Ciąża mnoga to wyjątkowy stan. W zależności od sytuacji, bliźnięta mogą rozwijać się: 

  • Z jedną owodnią i jedną kosmówką (czyli w jednym worku płodowym z jednym łożyskiem) 
  • Z dwiema owodniami i jedną kosmówką (czyli w dwóch workach płodowych, ale z jednym łożyskiem) 
  • Z dwiema owodniami i dwiema kosmówkami (czyli dwa worki płodowe i dwa łożyska) 

To również rzutuje na wielkość brzucha matki. Największym ryzykiem dla dzieci jest ciąża jednoowodniowa jednokosmówkowa. Dla matki najbardziej obciążająca jest ciąża z dwuowodniowa i dwukosmówkowa, ponieważ wówczas kobieta jest „w dwóch ciążach naraz”. Dwa łożyska powodują zwiększenie poziomu produkowanych przez nie hormonów. Przyszła podwójna mama może być nie tylko „większa”, ale może również silniej odczuwać dolegliwości ciążowe.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź