Kiedy czuć ruchy dziecka? / istock

Kiedy czuć ruchy dziecka? Nauka rozpoznawania pierwszych ruchów płodu

Obserwacja ruchów płodu jest jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy dziecko w brzuchu mamy prawidłowo się rozwija. Dostarcza to zazwyczaj wielu wzruszeń i buduje silną więź. Pozwala też na zrozumienie, co pobudza maluszka, a co go uspokaja. Jak prawidłowo powinnaś liczyć ruchy dziecka i dlaczego warto to robić, wyjaśni Natalia Barska, położna pracująca w Szpitalu Inflancka w Warszawie.

Spis treści:

Pierwsze ruchy dziecka podczas ciąży

Dziecko zaczyna ruszać się znacznie szybciej, niż będziesz to odczuwać. Jest wtedy jednak zbyt małe, żebyś mogła zauważyć jego aktywność. Ruchy te są widoczne jedynie w badaniu USG. Pierwsze ruchy, które są odczuwane, kobiety określają jako nieswoiste kołatanie, mogą też być mylone z ruchami i gazami w jelitach.  

Gdy jesteś w pierwszej ciąży, ruchy dziecka prawdopodobnie zaczniesz odczuwać około 20. tygodnia. W kolejnych ciążach pojawiają się one trochę szybciej, już w okolicach 15.-18. tygodnia. Z upływem czasu stają się one bardziej wzmożone. Uważa się, że do 32. tygodnia ciąży ich intensywność stopniowo wzrasta. Dziecko bowiem jest jeszcze wtedy na tyle małe, żeby robić fikołki czy obroty, ma też więcej miejsca w brzuchu. Ruchy odczuwane są zazwyczaj jako kopnięcia, delikatne trzepotania czy obracania.  

Karta ruchów płodu- jak liczyć ruchy dziecka? 

Zazwyczaj większość ciężarnych odczuwa znacznie więcej niż 10 ruchów płodu w ciągu 12 godzin. Według niektórych zaleceń powinno się liczyć je do momentu, gdy wyjdzie nam 10. Innym sposobem jest liczenie ruchów w ciągu jednej godziny. Prawidłowo w ciągu 60 minut powinny być odczuwane przynajmniej 3 ruchy. Uważa się też, że sygnałem alarmowym jest mniej niż 10 ruchów w ciągu 2 godzin.  

Obecnie często stosuje się metodę Cardiff, którą wykorzystuje się do liczenia ruchów płodu od 30. tygodnia ciąży. Każdego dnia sprawdza się liczbę ruchów dziecka między godziną 9 a 21. Jeśli liczba ta przekroczy 10, można przestać je liczyć. Czynność powtarza się każdego dnia, a ruchy notuje w specjalnej karcie ruchów lub notesie. Dobrym sposobem jest też kontrolne liczenie ruchów, zarówno słabszych, jak i tych mocniejszych, po głównych posiłkach. Przyszła mama powinna to robić w pozycji leżącej, najlepiej na lewym boku. Jeśli czujesz, że jest ich 10 w ciągu godziny oznacza to, że z maluszkiem jest wszystko dobrze i nie ma powodu do niepokoju.” – tłumaczy położna, Natalia Barska.

Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu - co oznacza?

Wg literatury najwięcej ruchów dziecka będziesz odczuwała w pozycji siedzącej. Wiadomo, że każde dziecko jest inne, ma inny charakter, a tym samym jego zachowanie może różnić się od książkowego modelu. Aktywność płodu wzrasta po spożyciu posiłku oraz w czasie gdy mama odpoczywa lub śpi. Gdy leżysz, bardziej skupiasz się i zwracasz uwagę na ruchy, dlatego mogą się one wydać wtedy bardziej intensywne niż podczas twojej aktywności w ciągu dnia. Ponadto ruchy bardziej odczuwają kobiety szczupłe niż te mające obfitą tkankę tłuszczową. Emocje, których doświadczasz jako przyszła mama, również odgrywają rolę w ruchach i aktywności twojego dziecka. Udowodniono też, że dzieci w brzuchu słyszą dźwięki z zewnątrz. Nadmierną aktywnością mogą reagować więc na głośną i intensywną muzykę, której słuchasz.  

Czy da się uspokoić dziecko w brzuchu?

Na aktywność płodu wpływa wiele czynników. Dzieci nie ruszają się, gdy śpią. Ma to miejsce zarówno w dzień, jak i w nocy. Sen dziecka zazwyczaj trwa do 40 minut i rzadko przekracza 1,5 godziny u zdrowego i dobrze rozwijającego się płodu. Najmniej ruchów kobiety odczuwają więc, gdy stoją. Gdy spacerujesz dziecko jest kołysane, dlatego uspokaja się i zasypia. Jeśli chcesz wyciszyć ruchliwego maluszka w brzuchu możesz wybrać się na spacer lub posłuchać muzyki klasycznej.  

Liczenie ruchów płodu – kiedy musisz udać się do lekarza?

Brak czucia żadnych ruchów dziecka po upłynięciu 22. tygodnia ciąży powinien cię zaniepokoić. Liczenie ruchów w późniejszym etapie ciąży może zapobiec wystąpieniu poważnych komplikacji w tym nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Gdy masz pod stałą kontrolą dobrobyt maluszka w brzuchu, możesz odpowiednio wcześnie zareagować i nie dopuścić do tego typu powikłań. Jeśli zauważysz, że dziecko przestało być aktywne lub czujesz mniej ruchów, powinnaś najpierw zjeść coś słodkiego i położyć się na lewym boku. Jeśli nic się nie zmienia, musisz udać się do lekarza lub na izbę przyjęć w celu wykonania kontrolnego USG i KTG. Brak aktywności dziecka może oznaczać między innymi owinięcie pępowiną czy niewydolne łożysko, co prowadzi w najgorszym wypadku do śmierci płodu. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź