Kiedy ciąża odbiera urodę, czyli o zmianach skórnych w ciąży
Spis treści:
Ciąża jak okres dojrzewania
Trądzik i problemy skórne przypisuje się głównie nastolatkom w okresie dojrzewania. Jest to jednak mylne wyobrażenie, ponieważ problemy te często pojawiają się również wśród osób dorosłych.
Grupą, u której ryzyko wystąpienia zmian skórnych jest większe, są kobiety ciężarne. Podobnie jak w okresie dojrzewania za większość tych zmian odpowiadają wahania hormonalne mające miejsce przez całą ciążę. Zwiększa się bowiem m.in. poziom androgenów oraz progesteronu. To zaś wpływa na pobudzenie gruczołów łojowych, a tym samym zwiększa się też wydzielanie sebum.
Co ciekawe, w ostatnim trymestrze działanie estrogenów sprawia, że u wielu przyszłych mam ma miejsce znaczna poprawa stanu cery. Niestety, nie wszystkie zmiany skórne po ciąży znikają. Część z nich, np. rozstępy, mogą utrzymywać się po porodzie.
Jakie mogą być zmiany skórne w ciąży?
W wyniku zmian hormonalnych w czasie trwania ciąży pojawiają się różnego rodzaju zmiany skórne. Wśród nich wymienia się:
- trądzik,
- ostudę ciężarnych,
- przebarwienia,
- rozstępy skórne,
- kresę brunatną (linijne przebarwienie biegnące od pępka do spojenia łonowego).
Należy też pamiętać o zmianach skórnych, które są zaliczane do dermatoz ciążowych, m.in. pemfigoid ciężarnych czy PUPPP (wielopostaciowe osutki ciężarnych). Powstałe zmiany skórne podczas ciąży powinny zawsze zostać obejrzane przez specjalistę, ponieważ w niektórych przypadkach niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Trądzik w ciąży
Występujące w ciąży zmiany skórne potrafią uprzykrzyć codzienność przyszłych mam. U wielu z nich dochodzi do zaostrzenia się już istniejącego trądziku. Specjaliści radzą jednak zaczekać z leczeniem do zakończenia laktacji, ponieważ często zmiany skórne ustępują wtedy samoistnie.
Przebarwienia na skórze twarzy podczas ciąży
Zmiany skórne na twarzy w ciąży to, poza trądzikiem, także przebarwienia. Są one skutkiem odkładania się pigmentu – melaniny. Określane są jako ostuda ciężarnych. Są to przebarwienia będące efektem ekspozycji na słońce, obejmujące nos, policzki oraz czoło. Zazwyczaj przyszłe mamy zauważają je po 16. tygodniu ciąży. Dobrą wiadomością jest fakt, że te zmiany skórne po porodzie najczęściej znikają.
Jak zapobiegać zmianom skórnym w ciąży?
Zmiany skórne w ciąży najczęściej pojawiają się w wyniku wahań hormonalnych i mimo starań nie da się im zapobiec. Można jednak spróbować zmniejszyć ich nasilenie.
Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Specjaliści przypominają także, aby kobiety ciężarne unikały ekspozycji na słońce bez stosowania kremu z wysokim filtrem UV, ponieważ sprzyja to powstawaniu przebarwień, a także jest czynnikiem ryzyka wystąpienia raków skóry.
Za pojawienie się rozstępów zaś często odpowiadają genetyczne skłonności. Mimo to warto stosować kosmetyki ujędrniające, które mogą osłabić efekty nadmiernego rozciągania się skóry podczas ciąży. Zmniejszyć nasilenie trądziku może też rezygnacja z ostrych potraw, a także spożywania wysokoprzetworzonej żywności czy cukrów prostych.
O czym pamiętać w pielęgnacji skóry w ciąży
Pielęgnacja skóry powinna opierać się na codziennym, starannym myciu twarzy i jej oczyszczaniu, aby nie pozostawiać resztek makijażu. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawilżanie całego ciała. Na czas ciąży powinno się zrezygnować z produktów z retinolem oraz z samodzielnego stosowania popularnych w ostatnim czasie kwasów. W tym celu lepiej jest udać się do profesjonalnego salonu.
Aby zmniejszyć widoczność rozstępów, polecane jest regularne korzystanie z peelingów oraz kremów. Zawsze przed ich użyciem należy też upewnić się, czy dany kosmetyk lub preparat może być bezpiecznie stosowany przez kobiety będące w ciąży. W przypadku nasilonych zmian trądzikowych warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który wdroży odpowiednie i bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka leczenie.