Kobieta smaruje nogi kremem ozstępy w ciąży – jak im zapobiegać i co zrobić, gdy się pojawią?/ iStock

Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać i co zrobić, gdy się pojawią?

Rozstępy, „tygrysie paski”, to dla wielu mam niechciana pamiątką po ciąży. Choć uniknąć ich trudno, odpowiednia pielęgnacja w połączeniu ze skutecznymi kosmetykami zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania rozstępów. Opowiada nam o tym farmaceutka Ana Krysiewicz, znana na Instagramie jako Matka Aptekarka.

Spis treści:

Czym są rozstępy i kiedy się pojawiają?

Rozstępy to czerwone, różowe a niekiedy też fioletowe pręgi na brzuchu, piersiach i/lub udach. Pojawiają się, gdy skóra w krótkim czasie znacznie się rozciąga. Gwałtowny wzrost przyczynia się bowiem do rozerwania włókien tworzących strukturę skóry. W miejscach, w których doszło do przeciążenia włókien kolagenowych, widoczne będą blizny przypominające pręgi, czyli rozstępy. Sygnałem, świadczącym o tym, że może dojść do powstania tych – nazywanych przez przyszłe mamy – „nieszczęsnych zygzaków”, jest swędzenie.

Nieprawdziwe jest przekonanie, że jest, że to kosmetyczny defekt, z którym borykają się wyłącznie kobiety w ciąży i po ciąży. Rozstępy na brzuchu czy udach w ciąży są rzeczywiście najczęstsze, ale tygrysie paski mogą pojawić się nawet u dwunasto- czy czternastolatki. Skóra może się bowiem rozciągać w wyniku szybkiego przybrania na wadze, zmiany kształtu sylwetki w okresie dojrzewania czy w wyniku budowania masy mięśniowej.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

O powstawaniu „tygrysich pasków” decydują nie tylko dieta i kondycja fizyczna, ale również predyspozycje genetyczne. A to oznacza, że podobnie jak dziedziczymy po mamie kolor oczu czy rodzaj włosów, możemy też odziedziczyć predyspozycje do rozstępów. Jeśli twoja mama w ciąży miała gładką skórę, bardzo możliwe, że ty również taką będziesz miała. I analogicznie – jeśli nie uniknęła tygrysich pasków, u ciebie prawdopodobnie też się pojawią.

W takiej sytuacji w czasie ciąży nie jest wcale łatwo uniknąć rozstępów, ale nie jest to zupełnie niemożliwe. Odpowiedni styl życia połączony z właściwą pielęgnacją może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Poniżej znajdziesz najważniejsze składniki „kuracji przeciw rozstępom” w ciąży.

Masaże ciała

Jednym ze sposobów zapobiegania rozstępom jest delikatne masowanie i olejowanie skóry. Masaż uelastycznia skórę i sprawia, że lepiej znosi ona rozciąganie. Olejki na rozstępy wmasowuje się delikatnie w skórę w miejscach powstałych zmian. W domowej kuracji zastosowanie mają m.in.:

  • olejek migdałowy,
  • olejek arganowy,
  • olejek z kiełków pszenicy,
  • olej kokosowy,
  • olej z orzechów macadamia.

W zapobieganiu rozstępom i usuwaniu ich wykorzystuje się również olejek lawendowy, różany i sandałowy. Masaż naturalnymi olejkami zaleca się wykonywać 1-2 razy dziennie.

Masaż możesz wykonywać także na sucho, np. przy użyciu szczotki lub frotowej rękawicy – zwłaszcza w okolicach brzucha trzeba to robić delikatnie. Świetnym sposobem na rozstępy jest także peeling z kawy. Wystarczy zalać pół szklanki zmielonych ziaren kawy wrzątkiem, a następnie dodać balsam do ciała lub żel pod prysznic.

Należy wziąć poprawkę na to, że odpowiednie natłuszczenie i odżywienie skóry jest istotne, jednak nie jest gwarantem, że rozstępy się nie pojawią.

Pielęgnacja i nawilżanie skóry ciała

Ana Krysiewicz, farmaceutka i autorka popularnego bloga Matka Aptekarka w rozmowie z Hello Zdrowie podkreśla, że w zapobieganiu rozstępom ciążowym największe znaczenie ma właściwa pielęgnacja skóry oraz nawodnienie organizmu od wewnątrz (picie minimum 2 l wody dziennie).

– Zaleca się stosowanie smarowideł – kremów, maści, żeli lub olejków, które zawierają substancje aktywne oraz bezpieczny skład substancji pomocniczych – podpowiada ekspertka i dodaje, że tego typu produkty przyszłe mamy powinny stosować już od pierwszych dni ciąży, co najmniej dwa razy dziennie.

– Jeśli jednak skóra na brzuchu, biuście, udach, biodrach czy pośladkach swędzi, to zamiast się drapać, należy ponownie ją posmarować – tłumaczy.

Farmaceutka zaleca szukać w składzie kosmetyków substancji aktywnych, które nawilżają, odżywiają i uelastyczniają skórę, zmniejszając prawdopodobieństwo powstawania zmian skórnych. Należą do nich oleje nierafinowane, np.

  • olej z awokado,
  • olej jojoba,
  • olej arganowy,
  • masło shea,
  • masło kakaowe.

Zdaniem ekspertki w walce z rozstępami nieocenione działanie mają także witaminy A, E i C.

– Wszystkie trzy są antyoksydantami zwalczającymi wolne rodniki, które są przyczyną szybkiego starzenia się skóry. Ponadto, witaminy A i E, dzięki temu, że dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, łatwo wnikają w warstwę rogową skóry. Zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, poprawiają jędrność i elastyczność skóry oraz ją nawilżają i odżywiają – wyjaśnia autorka bloga Matka Aptekarka.

– Dobrze, jeśli preparat zawiera także substancje roślinne, np. wyciąg z cebuli czy ziela wąkrotki azjatyckiej – działają przeciwzapalnie i przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka. Z kolei wyciąg z pestek grejpfruta pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastyny – dodaje.

Zdaniem farmaceutki, nie można też zapomnieć o:

  • silikonach,
  • skwalanie,
  • allantoinie,
  • heparynie,
  • betainie,
  • pantenolu,
  • kwasie hialuronowym,
  • glicerynie.

– One także mają dobroczynny wpływ na skórę kobiet w ciąży oraz po ciąży – podpowiada.

Ekspertka radzi, by nie sugerować się tym, że producenci zwykle podają na opakowaniu, aby rozpocząć stosowanie kremu dopiero od drugiego trymestru czy od połowy ciąży.

– Róbmy to od samego początku, nasza skóra będzie bardziej jędrna i elastyczna, co da nam większą szansę uniknąć rozstępów w dalszych tygodniach. Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży, to znak, że za późno podjęłyśmy działania – wyjaśnia.

Zdaniem farmaceutki dobrym pomysłem jest stosowanie kosmetyków przeciw rozstępom zaraz po wyjściu spod prysznica, gdy skóra jest jeszcze ciepła i wilgotna oraz ma otwarte pory.

Chłodne kąpiele

Po wykonaniu masażu ciała weź chłodny prysznic lub kąpiel. Dlaczego tak? Ciepła woda wzmaga odwodnienie skóry, przez co staje się ona sucha i napięta – a jak już wiesz, nawilżenie to podstawa pielęgnacji w ciąży, jeśli chcesz uniknąć rozstępów. Chłodna woda poprawia ukrwienie skóry (staje się ona bardziej jędrna i sprężysta) a poza tym pobudza procesy metaboliczne. Ponadto zimna woda nie pozbawia skóry naturalnych substancji natłuszczających, które są jej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Zbilansowana dieta

Jeśli chcesz walczyć z rozstępami, zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę, z odpowiednimi proporcjami tłuszczów, cukrów i białek. Jadłospis ukierunkowany na zapobieganie rozstępom w ciąży powinien (poza zapewnieniu mamie i maluchowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych) być skoncentrowany na wzmocnieniu i odżywieniu skóry.

Należy zadbać m.in. o to, aby codzienne menu było bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają dbać o odpowiednie nawilżenie skóry od środka. Nie można też zapominać o witaminach (A, E, PP, B 5) i minerałach (cynk i krzem), które mają największy wpływ na kondycję naszej skóry. Szczególnie warto pamiętać o cynku, który pozytywnie wpływa na sprężystość skóry, a jego niedobór skutkuje utrudnionym gojeniem się ran oraz skłonnością do powstawania rozstępów.

W diecie na rozstępy należy również pamiętać o dostatecznej ilości świeżych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik pełniący rolę “wymiatacza” toksyn z organizmu. Warto wziąć poprawkę na to, że dieta nie zniweluje już istniejących pasków, ale wpłynie pozytywnie na stan skóry.

Aktywność fizyczna

Umiarkowana aktywność fizyczna – o ile lekarz prowadzący nie widzi ku temu przeciwwskazań – jest w ciąży wskazana. Odpowiednie ćwiczenia wywierają nie tylko pozytywny wpływ na układ ruchu, wydolność tlenową i siłę przyszłej mamy, ale również pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Także dlatego, że poprawiają przemianę materii i obniżają przyrost masy ciała, zapobiegają nadmiernym wahaniom wagi. Wśród kobiet aktywnych fizycznie w czasie ciąży rzadziej obserwuje się otyłość czy powstawanie rozstępów.

Wybór aktywności zależy od ciebie – rower, basen, bieganie – postaw na to, co lubisz. Bardzo dobra jest też joga – z powodzeniem może być kontynuowana w ciąży.

Co na rozstępy w ciąży i po urodzeniu dziecka?

Jeśli z różnych względów nie uda nam się uniknąć tygrysich pasków, na pewno możemy je zminimalizować.

Co na rozstępy w ciąży? Powszechnie stosowanymi sposobami walki z rozstępami w ciąży są domowe metody w postaci peelingów i masaży naturalnymi olejkami. Są one skuteczne głównie w początkowej fazie ich powstawania. Olejki, kosmetyki nigdy nie poradzą sobie z już istniejącymi rozstępami, ale sprawią, że skóra będzie bardziej elastyczna a proces rozciągania nie uszkodzi jej tak mocno.

A co na rozstępy po ciąży? Kobieta niedługo po porodzie może zacząć stosować maść na rozstępy z witaminą A. Przy bardzo widocznych zmianach na skórze warto rozważyć zastosowanie zabiegów dermatologii estetycznej, takich jak:

  • laserowe usuwanie rozstępów,
  • mezoterapia igłowa,
  • peeling chemiczny,
  • mikrodermabrazja.

Jeśli chodzi o zabiegi na rozstępy, dobre efekty daje terapia światłem lasera, gdyż wiązka laserowa stymuluje produkcję włókien kolagenowych, które uległy atrofii, co przyspieszyło tworzenie się różowych, a następnie białych pęknięć. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Wskazane jest łączenie tej metody z kuracją dermokosmetyczną i ujędrniającymi skórę masażami.

Kosmetyki na rozstępy w ciąży

Na rynku istnieje mnóstwo kosmetyków na rozstępy, które zbierają pozytywne opinie i są polecane do redukcji tych zmian. Zanim jednak pobiegniemy do najbliższej apteki czy drogerii, dowiedzmy się, w jakie produkty naprawdę warto zainwestować oraz co powinien zawierać kosmetyk, by można było mówić o jego skuteczności.

– Podczas zakupu należy kierować się przede wszystkim składem preparatu. Krem na rozstępy w ciąży powinien zawierać dużo substancji aktywnych i być pozbawiony składników szkodliwych. Drugą rzeczą, na którą warto zwracać uwagę, jest to czy dane mazidło dobrze i szybko się wchłania oraz, czy nie zostawia lepkich plam – wyjaśnia farmaceutka, Ana Krysiewicz. – Unikałabym przesadnie pachnących i kolorowych kosmetyków – dodaje.

Ekspertka podkreśla, że dobry krem na rozstępy w ciąży to przede wszystkim kosmetyk całkowicie bezpieczny dla mamy i dla nienarodzonego dziecka.

– Dlatego każda przyszła mama niech zwraca uwagę na to, aby preparaty nie zawierały niebezpiecznych składników, m.in. fenoksyetanolu, poliakrylamidu, BHT, BHA trietanoloaminy, EDTA, filtrów przenikających i pochodnych formaldehydu – wyjaśnia.

Niestety znajdują się one powszechnie w kosmetykach przeciw rozstępom, dlatego bądźmy czujne.

Specjalistka zwraca uwagę również na to, że preparat na rozstępy w ciąży nie powinien zawierać także składników, które na pierwszy rzut oka nie wydają się szkodliwe. Mowa o:

  • kofeinie,
  • wyciągu z alg oraz z kasztanowca,
  • kwasach owocowych AHA,
  • kwasie salicylowym,
  • witaminie A i jej pochodnych – retinolu i retinoidach.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź