Jesteś po porodzie? Postaw na rehabilitację połogową! Fizjoterapeutka wyjaśnia, dlaczego to takie ważne istockphoto.com

Jesteś po porodzie? Postaw na rehabilitację połogową! Fizjoterapeutka wyjaśnia, dlaczego to ważne

– Połóg to newralgiczny okres dla kobiet, który powinny wykorzystać na regenerację i przygotowanie do powrotu do dawnych aktywności. To nie oznacza, że w tym okresie nie należy podejmować żadnych aktywności – mówi Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna. 

Rehabilitacja połogowa, czyli powrót do formy sprzed ciąży

Połóg, czyli okres po ciąży i porodzie, jest bardzo ważnym elementem macierzyństwa. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, podczas których ciało stara się wrócić do stanu sprzed ciąży. Połóg trwa do 6 tygodni po porodzie. Czy podczas nich matka nie powinna być zbyt aktywna fizycznie? A może wręcz przeciwnie, powinna od razu po porodzie zacząć intensywnie trenować, by szybko zrzucić nadprogramowe kilogramy?

Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna, studentka osteopatii oraz autorka bloga Fizjoterapia Kobieca.

Rehabilitacja połogowa – kiedy zacząć?

Połóg to idealny moment, by podjąć bezpieczną i dostosowaną do swoich potrzeb rehabilitację połogową.

Nawet jeśli nie doskwierają ci żadne dolegliwości, powinnaś skonsultować się z fizjoterapeutą, by wykluczyć wystąpienie zaburzeń okołoporodowych, do których należą min. różnego rodzaju bóle, nietrzymanie moczu, rozstęp mięśni prostych brzucha, obniżenie narządu rodnego, których zaniechane mogłyby niekorzystnie wpłynąć na powrót do formy.

W okresie połogu w ciele kobiety utrzymuje się wysoki poziom relaksyn, czyli hormonów, które w czasie ciąży wpływają na rozluźnienie więzadeł i rozciągnięcie mięśni brzucha czy mięśni dna miednicy. Dlatego warto tę właściwość hormonów wykorzystać po porodzie, kiedy ciało mam pozostaje nadal plastyczne i podatne na modelowanie. Zatem odpowiednie działania fizjoterapeutyczne w czasie połogu mogą skuteczniej wpłynąć na eliminowanie nieprawidłowości okołoporodowych” – wyjaśnia Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna oraz studentka osteopatii.

Czym zajmuje się fizjoterapia połogowa?

Jak wymienia ekspertka w poście na swoim Instagramie:

Fizjoterapia połogowa zajmuje się profilaktyką oraz kompleksowym leczeniem dysfunkcji związanych z okresem okołoporodowym, w szczególności:

  • diagnostyką oraz terapią rozejścia mięśni prostych brzucha,
  • mobilizacją, rozluźnieniem blizny po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza,
  • profilaktyką oraz leczeniem nietrzymania moczu,
  • profilaktyką obniżenia narządu rodnego,
  • leczeniem dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, krzyża, stawów biodrowo-krzyżowych,
  • leczeniem bólu spojenia łonowego,
  • doborem odpowiednich ćwiczeń ułatwiających bezpieczny powrót do dawnych aktywności.

Rehabilitacja połogowa - zaufaj specjalistom!

Masz problem z blizną po cesarskim cięciu? Zmagasz się z nietrzymaniem moczu? Nie musisz przeżywać tego sama. W gabinetach fizjoterapeutów uroginekologicznych oraz osteopatów znajdziesz odpowiedzi na każde nurtujące cię pytanie.

Poród, niezależnie od tego czy był on naturalny czy było to cesarskie cięcie, zmienia ciało kobiety. Nie oznacza to jednak, że po urodzeniu dziecka już nigdy nie powrócisz do pewnej sprawności. Współczesna medycyna potrafi poradzić sobie z niemal każdą dolegliwością.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź