Jakie zioła warto pić w ciąży? / istock Jakie zioła warto pić w ciąży? / istock

Jakie zioła warto pić w ciąży?

Zioła w ciąży mogą być bardzo pomocne. Picie naparów z ziół skutkuje lepszym samopoczuciem, nawodnieniem organizmu, pomaga rozprawić się z porannymi mdłościami, wzdęciami, zaparciami czy obrzękami. Należy jednak wiedzieć, po które zioła sięgać. Niektóre mogą spowodować reakcje alergiczne lub skurcze macicy, a nawet mogą doprowadzić do poronienia. Po które zioła sięgać, a których unikać? Podpowiadamy.

Spis treści:

Pragnienie w ciąży – większe czy mniejsze niż zazwyczaj?

W czasie ciąży kobieta odczuwa wzmożone pragnienie. Ciężarne potrafią nawet wstawać w środku nocy, żeby się napić. Jest to spowodowane rozwijającym się płodem, który do wzrostu potrzebuje wody, pobierając ją z organizmu kobiety. Największe pragnienie przyszłe mamy mogą odczuwać w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy płód rośnie najszybciej. Niedobór wody w tym czasie może grozić zaburzeniami w rozwoju płodu oraz wystąpieniem wad rozwojowych. 

Zwiększone pragnienie w czasie dziewięciu miesięcy ciąży może wynikać również ze zmian, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej kobiety. Niedostateczne spożycie płynów może prowadzić do braku energii, pojawienia się zawrotów głowy, szumów usznych, problemów z koncentracją i trawiennych, takich jak zaparcia czy biegunki. Właściwe nawodnienie w tym czasie pomoże uporać się ze zgagą oraz zmniejszy ryzyko infekcji układu moczowego. 

Odpowiedni poziom nawodnienia w ciąży jest także niezwykle istotny dla skóry, w szczególności w trzecim trymestrze. Przy dostarczaniu organizmowi dużej ilości płynów tkanki miękkie będą bardziej elastyczne, dzięki czemu rozciągnięta skóra na brzuchu szybciej wróci do formy po porodzie. Nawodnienie pomaga również ciężarnym zmniejszyć i przeciwdziałać obrzękom oraz usuwać z organizmu toksyny i szkodliwe związki.

Herbaty ziołowe dla ciężarnej – dlaczego warto je pić?

Zioła w ciąży mogą pomóc w wielu dolegliwościach, takich jak: niedostateczne nawodnienie, gorsze samopoczucie, zgaga, wzdęcia czy mdłości. Napary z ziół można pić nawet 2-3 razy dziennie, ponieważ dostarczają przyszłym mamom wielu witamin, mikroelementów oraz substancji czynnych, takich jak: flawonoidy, fenole, alkaloidy czy antocyjany, które odpowiadają za działanie dezynfekcyjne. Herbaty ziołowe wspierają również układ odpornościowy ciężarnej, więc dobrze jest stosować je choćby profilaktycznie. Warto jednak zachować odpowiednie proporcje: 1-2 łyżeczki suszu na szklankę wody.

Wiele kobiet jednak boi się w czasie ciąży sięgać po herbaty ziołowe. Niektóre zioła faktycznie w tym czasie nie są wskazane. Istnieją jednak takie, których picie jest jak najbardziej wskazane. Poznaj listę ziół bezpiecznych w ciąży oraz tych, po które w czasie dziewięciu miesięcy lepiej nie sięgać. 

Zioła bezpieczne w ciąży

Jakie zioła można pić w ciąży?

  • Imbir – woda z imbirem pomoże na mdłości, wspomoże procesy trawienne i ukoi ból brzucha. Działa także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Imbir sprawdzi się też profilaktycznie, by uniknąć przeziębienia. 
  • Lawenda lekarska – działa relaksująco, uspokajająco i nasennie. 
  • Majeranek – podobnie jak napar z imbiru, sprawdzi się przy porannych mdłościach. 
  • Mniszek lekarski – źródło potasu, witaminy A, wapnia i żelaza. Napar z mniszka jest szczególnie przydatny przy obrzękach, ponieważ pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. 
  • Pokrzywa – dostarczy magnezu, wapnia oraz żelaza, zapobiegając anemii. Herbata z pokrzywy działa moczopędnie, co pomoże w szczególności przy obrzękach. Napar z tego zioła dostarczy organizmowi także witaminę K, flawonoidy i garbniki, działając przeciwkrwotocznie oraz obniżając ciśnienie krwi. 
  • Przywrotnik pospolity – zalecany przy problemach trawiennych i nudnościach. Działa również przeciwkrwotocznie i pomaga wzmocnić macicę przed porodem. 
  • Rumianek – napar z rumianku wspomoże procesy trawienne, łagodząc m.in. wzdęcia. Działa także odkażająco, dlatego warto po niego sięgnąć przy problemach z bólem gardła. Rumianek wykazuje również działanie uspokajające i lekko nasenne. 

Jakich ziół unikać w ciąży?

Istnieją również zioła, które w szczególności nie są polecane w czasie ciąży. Warto pamiętać, że zanim sięgniemy po zioła, należy zwrócić uwagę na to, czy po ich spożyciu nie występują żadne reakcje alergiczne. Niektóre zioła mogą wywoływać reakcję uczuleniową po wystawieniu na słońce, a także spowodować krwotok, spowalniać rozwój płodu oraz prowadzić do przedwczesnych skurczy macicy, a nawet poronienia. 

Zioła zakazane w ciąży to: aloes, bylica zwyczajna, cząber ogrodowy, dziurawiec, krwawnik pospolity, lubczyk, mięta polna, piołun, ruta, senes, tasznik pospolity, wrotycz czy żeń-szeń. W ciąży nie zaleca się również picia naparów z kozieradki pospolitej, gingkobiloba, szałwii czy litworu.

Nowe nawyki – pamiątka na przyszłość

Zmiana nawyków żywieniowych w ciąży może być dobrym początkiem zdrowszego odżywiania się. Przez dziewięć miesięcy kobiety nie tylko rezygnują z używek, ale też zwracają dużą uwagę na to, co jedzą. Piją także większe ilości wody, dzięki czemu ich organizm jest odpowiednio nawilżony i sprawniej działa.

Średni czas zbudowania nowego nawyku wynosi ok. 20-70 dni. Czas ciąży wydaje się więc być idealnym, by z niego skorzystać. Organizm przyszłej mamy z pewnością jej za to podziękuje.

Źródła:

  1. Ciborowska H., Rudnicka A.,  Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa, 2009. 
  2. Kibil I., Wege rodzina, PZWL, Warszawa, 2011.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź