Jakie środki uspokajające w ciąży są bezpieczne? / iStock

Jakie środki uspokajające w ciąży są bezpieczne?

W czasie ciąży mogą nasilać się objawy lękowe. Mają na to wpływ zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Czy w ciąży można brać środki uspokajające i jak radzić sobie w tym czasie ze stresem bez leków?

Spis treści:

Czy można brać środki uspokajające w ciąży?

Środki uspokajające określane są jako anksjolityki. Do grupy tej zaliczanych jest wiele leków o bardzo odmiennych mechanizmach działania. Wszystkie jednak wpływają na przekaźnictwo informacji między neuronami ośrodkowego układu nerwowego. Kontakt między komórkami nerwowymi możliwy jest dzięki tzw. neurotransmiterom, czyli specjalnym białkom odpowiadającym niejako za przekazywanie informacji między neuronami. Kluczową rolę odgrywają: kwas gamma-aminomasłowy (GABA) oraz serotonina. 

W przypadku ich niewystarczającej ilości, między neuronami dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu informacji, a tym samym – nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Sytuacja taka występuje w przypadku osób cierpiących np. na zaburzenia lękowe. Z tego powodu większość stosowanych w leczeniu lęku leków działa na zasadzie regulowania przepływu informacji w połączeniach GABA-ergicznych i serotoninergicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. 

Ciąża to stan, w którym stosowanie niektórych leków jest przeciwwskazane ze względu na potencjalny niekorzystny wpływ na rozwijający się płód. Z tego powodu wiele kobiet cierpiących na zaburzenia lękowe zastanawia się, czy można brać środki uspokajające w ciąży. 

Warto podkreślić, że leki psychiatryczne nie są w pełni bezpieczne dla kobiet ciężarnych. Mimo to, w przypadku silnych stanów lękowych ich niestosowanie przynieść może więcej szkody dla rozwijającego się płodu. Dlatego też, jeżeli cierpisz na zaburzenia lękowe i leczysz się z tego powodu przewlekle, skonsultuj się z lekarzem psychiatrą, który po przeprowadzeniu badania zadecyduje, jakie leczenie oraz jaki lek będzie w twoim przypadku najlepszy.

Jakie środki uspokajające są dozwolone w ciąży?

Kiedy konieczne jest zastosowanie leków, lekarze najczęściej decydują się na środki z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, czyli tzw. SSRI. Są one jednymi z najlepiej przebadanych leków i choć nie stwierdzono, że są one w pełni bezpieczne dla płodu, to ich potencjalny negatywny wpływ na jego rozwój wydaje się być niewielki. Z tego względu konieczne jest dokładne stosowanie się do zaleceń lekarza psychiatry w trakcie leczenia. Zaleca się również rezygnację z wszelkiego rodzaju „ziółek” uspokajających, gdyż ich skład nie jest regulowany prawem obejmującym leki, dlatego też niemożliwe jest dokładne określenie, co się w nich znajduje. Alternatywą na stres w ciąży wydaje się herbata z melisy, jednak przed jej zastosowaniem skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Depresja poporodowa – czy kobiety rodzące zimą są bardziej narażone? 

Polecamy

Depresja poporodowa – czy kobiety rodzące zimą są bardziej narażone? 

Naukowcy z Uniwersytetu stanu San José alarmują, że kobiety, które rozpoczynają trymestr z końcem lata, są o 29 proc. bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym I depresję. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj

"Bezpieczne środki uspokajające dla ciężarnych"

Środki uspokajające stosowane w ciąży nie są w pełni bezpieczne i mogą wpłynąć na rozwijający się płód. Z tego powodu specjaliści, przede wszystkim w pierwszym trymestrze, kładą nacisk na postępowanie niefarmakologiczne, jakim jest psychoterapia. Jest ona kluczowa w walce z zaburzeniami lękowymi i nadmiernym stresem w trakcie ciąży. Pojęcie takie jak bezpieczne środki uspokajające dla ciężarnych jest zatem błędne, gdyż wszystkie leki stosowane w psychiatrii mogą potencjalnie wpływać na dziecko.

Nerwowość i stres w ciąży – jak sobie z nimi radzić bez leków?

Czas ciąży dla wielu kobiet jest bardzo stresujący, często powodem do zmartwienia jest przyszłość, stan zdrowia dziecka. Warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny zdrowia psychicznego. W czasie ciąży twoje zdrowie jest równie ważne, jak zdrowie maluszka. Oto kilka podpowiedzi: 

  • Wypróbuj różnego rodzaju techniki relaksacyjne, aby ograniczyć wpływ stresu na twoje funkcjonowanie.
  • Nie bój się prosić o pomoc najbliższych, szczególnie w trudnych dla ciebie sytuacjach.
  • Nie zapominaj o chwilach relaksu w ciągu dnia.
  • Jeżeli uważasz, że nie radzisz sobie ze stresem, odczuwasz ciągły lęk lub miewasz coraz częstsze spadki nastroju, skontaktuj się z lekarzem psychiatrą, który zadecyduje, jakie postępowanie będzie w twoim przypadku najlepsze.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź