Badania przed ciążą Badania przed ciążą / Pexels.com

Jakie badania warto wykonać przed ciążą?

Planujesz ciążę? Swoje pierwsze kroki powinnaś skierować nie do sypialni, a do… ginekologa. - Bardzo ważne jest, aby zanim para zdecyduje się na dziecko, przeprowadzić ogólny przegląd stanu zdrowia, dzięki czemu będzie możliwe wychwycenie wszelkich nieprawidłowości – wyjaśnia lek. Krzysztof Kucharski, ginekolog z CMD. Jakie badania warto wykonać przed ciążą?

Spis treści:

Dlaczego warto wykonać badania przed ciążą?

Zastanawiasz się, czy wykonanie badań profilaktycznych przed ciążą jest zasadne? Jest. Nawet jeśli jesteś okazem zdrowia, nie masz problemów z tarczycą i nie zmagasz się z nieregularnymi, bolesnymi miesiączkami.Zawsze przed planowaniem ciąży należy wykonać odpowiedni pakiet badań. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjentka, która planuje dziecko, ma już stwierdzone jakieś problemy zdrowotne. Wtedy konieczne jest odpowiednie przygotowanie jej do noszenia ciąży i obciążeń z nią związanych.

Często u pań występują drobne dolegliwości, jak np. niedoczynność tarczycy. Jeśli już przed ciążą kobieta przyjmuje małą dawkę leków, to w czasie ciąży powinna ona zostać nieco zwiększona – wyjaśnia ginekolog.

W przygotowaniach do ciąży należy uwzględnić też suplementację kwasu foliowego. Dostarczany organizmowi jeszcze przed ciążą pozwala na wyeliminowanie u dziecka niektórych wad ośrodkowego układu nerwowego.

Jakie badania przed ciążą wykonać?

Badania, które warto wykonać przed ciążą, możemy podzielić na:

  • podstawowe badania krwi,
  • badania ginekologiczne,
  • badania hormonalne,
  • badania stomatologiczne.

Podstawowe badania krwi przed ciążą – lista

W zakres podstawowych badań krwi przed ciążą wchodzą: morfologia, badanie grupy krwi, badania w kontekście przeciwciał różyczki oraz badania na obecność żółtaczki typu B, C, HIV i kiły.

– Można sprawdzić także, czy pacjentka nie ma różnego rodzaju infekcji, które mogą mieć wpływ (gdyby były czynne) na rozwój zarodka. Choć te badania i tak są wykonywane także na początku ciąży – dodaje lek. Krzysztof Kucharski.

Badania hormonalne i ginekologiczne przed zajściem w ciążę

Kolejnym zestawem badań do wykonania przed planowaną ciążą są badania ginekologiczne i hormonalne.

Jeśli chodzi o badania ginekologiczne, należy wykonać wszystkie badania profilaktyczne i zaktualizować badania ginekologiczne, czyli wykonać cytologię, USG piersi i USG narządu rodnego, aby wyeliminować ryzyko nieprawidłowości.

– Jeśli natomiast chodzi o badania hormonalne, niezbędne jest oznaczenie poziomu hormonów tarczycy i, w przypadku wykrycia problemów, należy doprowadzić do wyrównania wyników, aby mieściły się w granicach normy – dodaje ginekolog.

Badania stomatologiczne przed ciążą

Przy planowaniu ciąży ważne jest też skontrolowanie stanu zębów przyszłej mamy.

Wykonywanie zabiegów stomatologicznych u ciężarnej jest niewskazane, dlatego ewentualne konieczne leczenie należy przeprowadzić przed planowanym zajściem w ciążę. Trzeba sprawdzić stan jamy ustnej, czyli czy pacjentka nie ma np. próchnicy, ubytków do wyleczenia – wymienia lek. Krzysztof Kucharski.

Ile kosztują badania przed ciążą?

Wszystkie wymienione wcześniej badania są obowiązkowe dla każdej kobiety na początku ciąży, w pierwszym trymestrze. Wykonywane w trakcie ciąży są finansowane przez NFZ. Jeśli jednak pacjentka chce zbadać się wcześniej, to w zależności od laboratorium koszt takich badań wyniesie około 400-500 zł.

Skontroluj zdrowie przyszłego taty

W planowaniu ciąży ważne jest nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale także zdrowie przyszłego ojca.

– Przyszły tata powinien przestrzegać zasad zdrowej diety, wysypiać się, a także wykonać badania krwi czy badania na obecność chorób wenerycznych – dodaje ginekolog.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź