Jak wyglądają hormony w połogu? Jak wyglądają hormony w połogu?/ Zdjęcie: iStock

Jak wyglądają hormony w połogu?

Ciało kobiety po porodzie potrzebuje czasu, aby na nowo przystosować się do funkcjonowania bez dziecka w macicy. To, po jakim okresie poziomy hormonów powracają do stanu sprzed ciąży, jest kwestią indywidualną każdej kobiety. Ile czasu regulują się hormony po porodzie oraz jak sobie z nimi radzić?

Spis treści:

Ile czasu regulują się hormony po porodzie?

Przez 9 miesięcy ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian, które mają zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Za ich wystąpienie odpowiadają zmiany stężenia hormonów. Już chwilę po porodzie następują kolejne zmiany hormonalne, mające na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. Nie dzieje się to jednak zbyt szybko i nie wszystkie funkcje organizmu kobiety wracają do stanu sprzed ciąży po 6 tygodniach połogu. Choć w tym czasie zazwyczaj udaje się oczyścić organizm z poporodowych odchodów, to jednak obkurczanie powiększonej macicy może potrwać znacznie dłużej, a regularne cykle miesiączkowe mogą powrócić dopiero po paru miesiącach.

Jakie hormony wydzielają się w połogu?

Na poszczególnych etapach ciąży główną rolę odgrywają hormony takie, jak: estrogeny, progesteron, relaksyna i gonadotropina kosmówkowa. To m.in. one odpowiadają za szereg zmian w ciele kobiety. Kiedy dziecko opuszcza macicę i przychodzi na świat, nie ma potrzeby, aby jej ciało nadal funkcjonowało w tak odmienny sposób. Z tego powodu poziomy hormonów płciowych obniżają się bardzo szybko, co może być przyczyną wystąpienia objawów depresyjnych, nazywanych baby blues. Niekiedy na tym etapie wskazane może być zastosowanie farmakoterapii.

Są również hormony, których stężenie w połogu znacząco wzrasta. Należą do nich prolaktyna oraz oksytocyna. Pierwszy z nich ma znaczący wpływ na laktację i cykl miesiączkowy, natomiast drugi m.in. obkurcza macicę i wpływa na wytworzenie więzi matki z dzieckiem.

Ile trwa połóg? Co to jest?

Polecamy

Ile trwa połóg? Co to jest?

Czas połogu to szczególny okres dla młodej mamy, kiedy jej ciało regeneruje się po ciąży i porodzie. Jak długo trwa połóg, jak wygląda krwawienie i jakie są zagrożenia związane z połogiem? Kiedy można wrócić do współżycia? Odpowiadamy.

Czytaj

Wpływ hormonów na laktację

Jedną z najważniejszych funkcji po porodzie jest produkcja pokarmu. Wpływ hormonów na laktację jest niebagatelny, gdyż to właśnie prolaktyna reguluje produkcję mleka u kobiety. Hormon ten produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej, a jej syntezę pobudza mechaniczne drażnienie brodawki sutkowej przez dziecko. 

Z tego powodu produkcja prolaktyny i jej poziom we krwi pozostają na mniej więcej stałym poziomie przez cały okres karmienia piersią. Co więcej, prolaktyna hamuje owulację. Z tego powodu w przeszłości istniał przesąd, że dopóki kobieta karmi piersią, nie może zajść w kolejną ciążę. 

Aktualnie posiadana wiedza pozwoliła ustalić, że aby prolaktyna skutecznie hamowała owulację, karmienie powinno być prowadzone w regularnych odstępach czasowych, aby jej poziom we krwi znajdował się na stałym poziomie. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby w trakcie karmienia stosować zabezpieczenia w postaci prezerwatywy lub antykoncepcję hormonalną w postaci tzw. minipill, a więc tabletki jednoskładnikowej zawierającej jedynie progesteron.

Hormony w połogu – jak sobie z nimi radzić?

Zmiany hormonalne w połogu mogą być niezwykle uciążliwe dla kobiety i powodować różnego rodzaju nieprzyjemne doznania. Aby złagodzić ich działanie, pamiętaj o kilku krokach na co dzień: 

  • dużo odpoczywaj,
  • nie przemęczaj się,
  • poświęć chwilę na relaks dla siebie,
  • staraj się w miarę możliwości poświęcać czas również na rzeczy, które sprawiają ci przyjemność,
  • nie wahaj się prosić o pomoc w opiece nad dzieckiem swoich bliskich,
  • zadbaj o aktywność fizyczną w formie dozwolonej w okresie połogu,
  • w przypadku pojawienia się objawów depresyjnych zgłoś się po pomoc do lekarza lub psychoterapeuty.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź