Jak szybko rośnie dziecko w 3 trymestrze? Jak szybko rośnie dziecko w 3 trymestrze?/fot. Jelena Jovanovic, GettyImages

Jak szybko rośnie dziecko w 3 trymestrze?

Trzeci trymestr to trzy ostatnie miesiące ciąży. Dziecko na tym etapie ciąży jest zdolne do przeżycia poza organizmem matki. Jak rozwija się płód w siódmym, ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży?  

Spis treści:

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży budzi wiele emocji. To już ostatnia prosta przed porodem. Z jednej strony może ci towarzyszyć ekscytacja z powodu zbliżającego się spotkania z maluchem. Z drugiej strony możesz zwyczajnie być też już zmęczona, z powodu rosnącego brzucha i ciążowych dolegliwości. 

Trzeci trymestr trwa od 28. tygodnia do 40. tygodnia ciąży. To odpowiednik siódmego, ósmego i dziewiątego miesiąca. Większość porodów zdarza się między 38. a 42. tygodniem ciąży.  

Objawy ciąży w trzecim trymestrze:  

  • Duszności – wiele przyszłych mam skarży się na duszności. Powiększona macica powoduje ucisk na przeponę. Gdy poród się zbliża, brzuch opada. Wtedy odetchniesz z ulgą.  
  • Częste i silne parcie na mocz – to wszystko przez to, że dziecko naciska na pęcherz. Może dochodzić również do mimowolnego popuszczania moczu.  
  • Skurcze Braxtona-Hicksa – macica przygotowuje się do najważniejszego dnia, czyli do porodu. To dlatego już wcześniej odczuwasz skurcze, choć jeszcze nieregularne 
  • Puchnięcie kostek, puchnięcie nadgarstków – zmiany hormonalne i zwiększona masa ciała mogą sprzyjać obrzękom kończyn. Ulgę przyniesie moczenie w chłodnej wodzie, chłodzący balsam dedykowany ciężarnym lub delikatny masaż. 
  • Skurcze łydek lub ud – ulgę przyniesie odpowiednie nawodnienie, a także zażywanie magnezu i potasu. Zmniejszają one również ryzyko intensyfikacji czynności skurczowej macicy, co może spowodować przedwczesny poród.  
  • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wiele przyszłych mam skarży się na zgagę, zaparcia, zatwardzenia, a także na hemoroidy, które mogą dokuczać również po porodzie.

Rozwój płodu w VII miesiącu ciąży

Siódmy miesiąc ciąży to czas, w którym zaczynasz trzeci trymestr. Na siódmy miesiąc ciąży przypadają tygodnie od 28. do 32. tygodnia ciąży.  

Jak rośnie dziecko w siódmym miesiącu ciąży?  

  • Ile przybiera dziecko w siódmym miesiącu ciąży? Masa ciała płodu szybko wzrasta  – wynosi od 900 do 1350 g (dla porównania w szóstym miesiącu ciąży dziecko mierzy ok.22 cm, a waży ok. 700 g).
  • Długość ciała płodu wynosi ok. 30 cm.
  • Intensywnie rozwija się mózg i różnicują się jego warstwy.
  • Intensyfikuje się mimika twarzy.
  • Płód może otwierać oczy.
  • Wykształcone są odruchy m.in. moro, ssania, chwytny. 
  • Zwiększa się tkanka tłuszczowa płodu. 
  • Ciało płodu jest w pełni ukształtowane – rośnie i przygotowuje się do życia na zewnątrz organizmu matki.
  • Zanika meszek na ciele dziecka, choć jeszcze znajduje się na ramionach i na plecach.  
  • Rosną włosy i paznokcie płodu. 
  • Skóra jest czerwona i zmarszczona. U wcześniaków urodzonych na tym etapie ciąży skóra jest wciąż przezroczysta.  
  • Jądra schodzą do moszny (u chłopców).

Rozwój płodu w VIII miesiącu ciąży

Ósmy miesiąc to kolejne cztery tygodnie ciąży: 33., 34., 35.,36. Jak rośnie dziecko w ósmym miesiącu ciąży? Płód jest już dobrze rozwinięty i na tyle duży, że w brzuchu robi się coraz ciaśniej dla niego.  

Ciało malucha jest już w pełni uformowane. Płuca są już tak bardzo rozwinięte, że dziecko urodzone na tym etapie ciąży ma prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że przeżyje.  

Ile przybiera dziecko w ósmym miesiącu ciąży? Waga płodu w 33. tygodniu wynosi ok. 2 kg, długość – ok. 43 cm. Pod koniec ósmego miesiąca, czyli w 36. tygodniu ciąży dziecko mierzy prawie 50 cm, a waży ok. 2,5 kg. 

Dziecko wewnątrz worka owodniowego dużo śpi, a rusza się coraz mniej, gdyż nie ma na to miejsca. Uważa się, że w snach płodu występuje faza REM odpowiedzialna za sen. Dziecko również dobrze słyszy, co dzieje się na zewnątrz (np. głosy, muzykę), a także wewnątrz organizmu matki (np. bicie serca).  

  • Uważa się, że muzyka klasyczna korzystnie wpływa na rozwój psychofizyczny płodu. To dobry moment, żeby jej posłuchać – razem z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.  

Rozwój płodu w IX miesiącu ciąży

Dziewiąty miesiąc to końcówka ciąży. Płód przybiera tygodniowo od 150 do 200 g. Dzieci z donoszonej ciąży w dniu porodu ważą zwykle ok. 3-4 kg. Długość ciała noworodka oscyluje ok. 60 cm.  

Przez całą ciążę dziecko przybiera więc łącznie kilka kilogramów. Jego rozwój zaczyna się od kilku komórek, a kończy narodzinami w pełni ukształtowanej nowej istoty.  

Dziewiąty miesiąc to czas na przybieranie na wadze, zwiększanie tkanki tłuszczowej i osiągnięcie pełnej dojrzałości płuc. Między 38. a 42. tygodniem ciąży nastąpi wreszcie wielki finał – poród.  

  • Dziewiąty miesiąc ciąży – jak się przygotować do porodu? 

Dziewiąty miesiąc ciąży to doskonały moment, żeby być przygotowaną w każdej chwili na rozwiązanie. Dlatego lepiej z wyprzedzeniem spakować torbę do szpitala. Co powinno się w niej znaleźć? 

Specjaliści ze szkół rodzenia podpowiadają, żeby przygotować:  

  1. Rzeczy podręczne 
  2. Rzeczy do porodu 
  3. Rzeczy po porodzie – dla mamy  
  4. Rzeczy po porodzie – dla dziecka 

Żeby nie brać za dużo i nie ciągnąć ciężkiej walizki, dowiedz się, co dokładnie będzie potrzebne w szpitalu, w którym planujesz rodzić. W wielu dostępne są np. ubranka dla noworodków i potrzebne będą dopiero rzeczy na wyjście.  

Pamiętaj, żeby wziąć:  

  • dokument tożsamości,
  • kartę ciąży (książeczka ciąży),  
  • aktualne wyniki badań moczu i krwi, 
  • dokument z oznaczoną grupą krwi,
  • informacje o chorobach, na które cierpisz, alergiach itp. 

Nie zapomnij również o ładowarce i telefonie, aby być w stałym kontakcie z bliskimi. Zaopatrz się także w kosmetyki i środki higieny osobistej, koszulę nocną (co najmniej2 szt.), klapki, szlafrok, ręczniki.  

Weź również zapasy wody (jeśli ktoś może, niech podrzuci zgrzewkę), trochę (w miarę) zdrowych przekąsek.  

Przydadzą się również: wkładki laktacyjne, majtki poporodowe, podkłady poporodowe, duże podpaski.  

Jak rozpoznać, że zbliża się właśnie ten dzień? Objawy zbliżającego się porodu to między innymi:

  • obniżenie brzucha,
  • oczyszczanie organizmu objawiające się przez częstsze wizyty w toalecie, rozwolnienie, 
  • odejście wód płodowych, 
  • odejście czopa śluzowego,
  • regularne i coraz częstsze skurcze.

Po porodzie zacznie się nowy etap wspólnego życia matki i dziecka.  

– Jako ciekawostkę warto dodać, że funkcjonuje również określenie: czwarty trymestr ciąży, który obejmuje 3 pierwsze miesiące po porodzie. Doktor Harvey Karp uwzględnia go ze względu na ważne aspekty rozwój dziecka. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) ujmuje ten czas jako szczególny czas opieki nad kobietą – podkreśla Anna Dmowska, trenerka szkoły rodzenia.

Ekspertka Anna Dmowska – Certyfikowany Trener Szkoły Rodzenia Centrum Kształcenia Medycznego im. Prof. Włodzimierza Fijałkowskiego w Łodzi, mgr pielęgniarstwa, mgr nauk o rodzinie, doktorantka Wydziału Lekarskiego w Lublinie, nauczyciel akademicki, właściciel OK Zdrowie (Centrum Zdrowia, Rozwoju i Okołoporodowe) & Szkoły Rodzenia <Korki Nie tylko z Rodzenia> w Lublinie. Jedyny dotąd członek z Polski w NANDA International, USA. 

 

 

Infografika: Benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź