wypadanie włosów w ciąży Jak powstrzymać wypadanie włosów w ciąży?/ iStock

Jak powstrzymać wypadanie włosów w ciąży?

Ciąża to czas wielu zmian w organizmie kobiety. Ma także wpływ na włosy, które jak barometr reagują na zmiany hormonalne. Nawet jeśli w czasie ciąży włosy nie wypadają, stanie się to w pierwszych miesiącach po porodzie. Jak zahamować wypadanie włosów po ciąży – dieta i nowe nawyki pielęgnacyjne.

Spis treści:

Wypadanie włosów w ciąży – skąd się bierze i jak długo trwa?

Ciąża jest czasem prawdziwej rewolucji. Ciało przyszłej mamy poddawane jest oddziaływaniu zmieniających się hormonów, a wypadanie włosów w ciąży może być efektem tych zmian. U części kobiet efekt będzie pozytywny – włosy będą wyraźnie mocniejsze, gęściejsze, bardziej lśniące i nie będą wypadać. Jednak więcej kobiet w tym czasie raczej skarży się na stan włosów, niż je chwali. W ciąży włosy robią się słabe, szarzeją, mają rozdwajające się końcówki. Na ich nadmierne wypadanie ma wpływ wysoki poziom estrogenów. Nawet jeśli nie dojdzie do tego w czasie ciąży, efekty estrogenowej rewolucji włosy będą odczuwać w pierwszych miesiącach po porodzie.

O tym, czy włosy będą w ciąży w gorszej, czy lepszej kondycji, decyduje faza cyklu życia włosa. Nasze włosy rosną w trzech fazach:

  • anagen – faza wzrostu włosów – trwa od 3 do 6 lat, obejmuje ok. 80 proc. włosów,
  • katagen – faza przejściowa – obejmuje od 0,5 do 1 proc. włosów,
  • telogen – faza wypadania – obejmuje od 10 do 20 proc. włosów i trwa od 2 do 4 miesięcy.

Podczas ciąży, pod wpływem estrogenów mieszki włosowe nie przechodzą w fazę przejściową i spoczynkową. Cykl życia włosa zostaje zakłócony, włosy nie wypadają i dlatego jest ich więcej. Kiedy po porodzie poziom estrogenu spada, włosy stają się matowe, słabe, i zaczynają wypadać zarówno te, które powinny wypaść zgodnie ze swoim cyklem, jak i te, które nie wypadły podczas ciąży.

O ile w normalnym czasie wypada nie więcej niż 20 proc. włosów, w czasie ciąży może to być 35 proc., a w późniejszych miesiącach nawet 50 proc. włosów! Stan gwałtownego wypadania włosów trwa ok. 3 miesięcy. Nazywa się go łysieniem poporodowym. Potem wypadanie zatrzymuje się, a po kilku kolejnych miesiącach zaczyna przybywać włosów anangenowych, rosnących. Zwykle włosy wracają do normy po ok. 6-9 miesiącach od rozwiązania.

Warto też pamiętać, że na jakość włosów po ciąży ma wpływ tryb życia mamy. Stres, który często towarzyszy laktacji, także ma wpływ na jakość włosów. Ze względu na obecność prolaktyny jest wyraźny związek między wypadaniem włosów a karmieniem piersią.

Jak zauważają kosmetolodzy, jeżeli kobieta traci włosy w pierwszej ciąży, nie musi tracić także w kolejnej. To, czy stracimy więcej lub mniej, zależeć będzie od fazy, w jakiej będzie większość włosów – i oczywiście od hormonów.

 

Jak wzmocnić włosy w trakcie ciąży?

Wypadanie włosów po urodzeniu dziecka jest sytuacją normalną. W czasie ciąży organizm w szczególności dba o uzupełnianie składników odżywczych koniecznych do prawidłowego rozwoju dziecka. Kiedy przyszła mama stosuje dietę ubogą w cynk i żelazo, organizm „zaoszczędzi” właśnie na włosach, a w ich przypadku niedobory tych pierwiastków zaburzają prawidłowy rozwój mieszków włosowych, z których wyrastają nowe włosy. Dlatego ważne są:

  • jedzenie jak największej ilości surowych warzyw i owoców,
  • suplementacja witamin z grupy B, witaminy C, E, biotyny i flawonoidów.

Te zasady obowiązują nie tylko w czasie ciąży, ale również, a może przede wszystkim już po porodzie. Kiedy karmimy dziecko piersią, nasz organizm będzie robił wszystko, by zapewnić jak najlepszą dietę dziecku, a dopiero później zadba o potrzeby jego mamy. Dietę poporodową trzeba dobrze zbilansować, by jednocześnie pomóc wypadającym włosom.

  • Białko i aminokwasy siarkowe konieczne do prawidłowej budowy włosów. Znajdują się w przetworach zbożowych, mięsie czy jajkach.
  • Cynk to pierwiastek konieczny do poprawy kondycji włosów; jest go dużo w rybach i owocach morza, orzechach, roślinach strączkowych i pełnoziarnistych wypiekach.
  • Krzem przyspiesza wzrost włosów. Jest go sporo w płatkach owsianych i otrębach, a także przetworach mlecznych i ryżu.
  • Żelazo przyspiesza wzrost włosów. Pełno go w mięsie i zielonych liściastych warzywach.
  • Magnez poprawia kondycję włosów, jest w zbożu, mleku, mięsie i orzechach.
  • Witaminy z grupy B poprawiają wygląd włosów i opóźniają siwienie. Są w zbożu, kaszach i jajkach.
  • Wapń wzmacnia paznokcie. Jest w nabiale, owocach i warzywach.

Prawidłową dietę warto wspomóc preparatami, które odżywią cebulki włosów od zewnątrz. By stworzyć im jak najlepsze warunki, można masować skórę głowy i aplikować odżywki, które są odpowiednie dla karmiących mam.

Dobrze sprawdzi się biotyna, która hamuje nadmierne wypadanie i mobilizuje włosy do odrastania. Dobre działanie ma kwas pantotenowy, który nawilża włosy od środka i zwiększa ich objętość. Kuracja odżywkami musi potrwać dłuższy czas, by efekty były zadowalające.

 

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów w ciąży?

Jak powstrzymać wypadanie włosów w ciąży? Ważne jest konsekwentne dbanie o dietę i suplementację odpowiednią dla kobiet w ciąży. Można także zastosować kilka przydatnych tricków, które polecają fryzjerzy:

  • Obetnij włosy, to sprawi, że ubytki będą mniej widoczne, a reszta włosów wzmocni się.
  • Noś szeroką opaskę, która pomoże zakryć ślady utraty włosów.
  • Spinaj włosy w kucyk, by zatuszować ich ubytek. Zrezygnuj z warkoczy i loków.
  • Myj włosy szamponem z biotyną, stosuj apteczne odżywki.
  • Stosuj naturalne płukanki z pokrzywy, rozmarynu i skrzypu polnego.
  • Nie rozczesuj mocno włosów zaraz po myciu, używaj grzebienia z szerokim rozstawem zębów.
  • Nie używaj suszarki, lokówki czy prostownicy.
  • Nie farbuj włosów w ciąży, nie rób też trwałej.

W czasie ciąży włosy reagują na brak odpoczynku i stres. Zadaniem numer jeden jest unikanie stresujących sytuacji i zadbanie o relaks.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź