Jak powinien przygotować się do ciąży mężczyzna? Jak powinien przygotować się do ciąży mężczyzna? / Zdjęcie: Pexels

Jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?

Przygotowania do ciąży zazwyczaj nie dotyczą tylko przyszłej mamy, ale również jej partnera. Przyszli rodzice powinni wspólnie być gotowi do nowych ról. Czy mężczyzna także powinien przygotowywać się do ciąży i wykonać jakieś specjalne badania? Dziecko to przecież projekt dla dwojga.

Spis treści:

Jak zwiększyć płodność mężczyzny?

Choć zajście w ciążę nie wydaje się szczególnie skomplikowane, a nawet przyjemne, jak wynika z badań statystycznych, aż 20 proc. par zmaga się z problemem niepłodności. Nie wszystkim, pomimo starań i regularnego współżycia, udaje się doprowadzić do zapłodnienia i cieszyć upragnionym potomstwem. Dlatego też wiele osób szuka sposobów na zwiększenie płodności, bo problemy mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Męskie komórki płciowe – plemniki – produkowane są w jądrach, a dojrzewają w najądrzach. Jądra są umieszczone poza jamą brzuszną, dzięki czemu temperatura w ich wnętrzu jest niższa niż wewnątrz ciała. W takich warunkach spermatogeneza jest efektywniejsza i nie dochodzi do zaburzeń procesu powstawania plemników. Z tego też powodu mężczyźni, chcąc zwiększyć płodność, powinni unikać przegrzewania jąder, czemu sprzyja np. trzymanie laptopa w ich okolicy, noszenie telefonu komórkowego w kieszeniach spodni oraz ubieranie obcisłej bielizny.

Co ciekawe, panowie prowadzący siedzący tryb życia lub mający pracę wymagającą wielu godzin w pozycji siedzącej, np. zawodowi kierowcy, mogą również mieć większe problemy z płodnością.

Bardzo istotne jest także pamiętanie o dniach przerwy w stosunkach seksualnych. Starając się o dziecko, nie powinniśmy uprawiać seksu 3 razy dziennie codziennie, ponieważ plemniki w tym czasie nie mają odpowiednio dużo czasu na regenerację. Należy jednocześnie unikać długich przerw między stosunkami. Uważa się, że po około 4-7 dniach abstynencji seksualnej plemniki starzeją się, a szanse na zapłodnienie gwałtownie maleją.

Co powinien jeść mężczyzna, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie?

Dieta mężczyzny starającego się o dziecko powinna być zdrowa i zróżnicowana. Bardzo istotne jest zadbanie o prawidłową masę ciała, ponieważ otyłość i nadwaga obniżają płodność. Unikać należy alkoholu i papierosów, które mają negatywny wpływ na szanse na zapłodnienie.

Mając na uwadze, że plemniki powstają przez ponad 2 miesiące, czasami na efekty stosowanej diety należy odpowiednio długo poczekać. Jeśli bowiem męskie komórki płciowe zostaną uszkodzone w trakcie produkcji, nie będzie możliwe zapłodnienie.

Lekarze wskazują kilka istotnych składników odżywczych, które powinny być obecne w diecie mężczyzny planującego z partnerką ciążę. Są to witamina C, która usuwa wolne rodniki, cynk oraz witaminy z grup B, D oraz E. Znajdziemy je w produktach takich jak tłuste ryby, drób, skorupiaki, owoce cytrusowe, kiwi i wiele innych. Ponadto wśród polecanych składników diety zwiększających płodność mężczyzny powinny być także banany, olej lniany, orzechy, nasiona oraz owoce morza. Nie możemy zapominać również o afrodyzjakach. Na aktywność seksualną mają wpływ np. truskawki, awokado, chilli oraz arbuz.

Jak jeszcze mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?

Mężczyzna powinien angażować się z zapałem w przygotowania do ciąży. Jego bardzo ważną rolą jest wspieranie partnerki i dbanie o to, aby prowadziła zdrowy tryb życia, była aktywna fizycznie oraz unikała picia alkoholu. Wielu przyszłych ojców rezygnuje z alkoholu i palenia papierosów, aby solidaryzować się z kobietą w tym czasie. Dobrym pomysłem jest także wspólne uprawianie sportu.

Uważa się, że aby zwiększyć płodność, mężczyzna powinien wysypiać się i unikać stresu. Dobrze jest też znaleźć czas na relaks i wyciszenie.

Na rynku są dostępne różnego rodzaju suplementy zwiększające płodność, lecz przed zażyciem warto skonsultować się z lekarzem, a składniki odżywcze uzupełnić poprzez dietę. Przed rozpoczęciem starań o dziecko poza używkami mężczyzna powinien zrezygnować także z przyjmowania sterydów anabolicznych. Mają one właściwości podobne do testosteronu, ale przez to, że pochodzą z zewnątrz, zaburzają równowagę hormonalną, a co za tym idzie – osłabiają plemniki. Ponadto udowodniono ich wpływ na zaburzenia erekcji oraz obkurczanie jąder.

Badania przed ciążą dla mężczyzny

Kiedy mężczyzna jest zdrowy, przed rozpoczęciem starań o dziecko nie trzeba wykonywać żadnych specjalistycznych badań. Jeśli jednak para ma problem z zajściem w ciążę, zaleca się badanie nasienia. Określa ono jakość oraz ilość plemników, dzięki czemu można ocenić płodność mężczyzny. Co ciekawe, aby stwierdzić, że wynik badania nasienia jest prawidłowy, wystarczy obecność tylko 4 proc. plemników o prawidłowej budowie w ejakulacie.

Niektórzy lekarze zalecają także inne badania, takie jak test MAR (Mied antiglobulin reaction) służący do wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu oraz test SCD (Sperm Chromatin Dispersion), który ocenia stopień uszkodzenia DNA w nasieniu. Są to jednak badania specjalistyczne, zalecane osobom zmagającym się z problemem niepłodności. Zazwyczaj niepłodnością nazywamy regularne, ale bezskuteczne staranie się o dziecko trwające przynajmniej rok.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź