Infekcja wewnątrzmaciczna – przyczyny, objawy, leczenie / iStock

Infekcja wewnątrzmaciczna – przyczyny, objawy, leczenie

Infekcja wewnątrzmaciczna może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Zakażenie jednak często nie daje żadnych objawów. Jakie są przyczyny infekcji wewnątrzmacicznej i jak wygląda leczenie?

Spis treści:

Co to jest infekcja wewnątrzmaciczna?

W czasie ciąży płyn owodniowy znajdujący się w jamie macicy uznawany jest za jałowy. Oznacza to, że nie ma w nim żadnych bakterii. Dopiero w trakcie akcji porodowej i rozwierania się szyjki macicy bakterie znajdujące się m.in. w pochwie mogą dostać się do wód płodowych.

Jeśli dojdzie do zapalenia płynu owodniowego, łożyska, płodu czy błon płodowych, mamy do czynienia z infekcją wewnątrzmaciczną, która może prowadzić do powikłań. Wśród nich wymienia się: poród przedwczesny oraz występowanie u noworodka zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych czy nawet sepsy.

Przyczyny infekcji wewnątrzmacicznych

Za infekcję wewnątrzmaciczną odpowiedzialne są bakterie. Najczęściej jest to Ureoplasma lub Mycoplasma. Poza tym mogą być to m.in. :

  • Streptococcus,
  • Stahylococcus,
  • Escherichia coli,
  • Gardnerella vaginalis.

Bakterie te dostają się do płynu owodniowego najczęściej przez kanał szyjki macicy (tzw. droga wstępująca). Poza tym mogą pojawić się tam poprzez drogę krwionośną lub z jamy brzusznej (tzw. droga zstępująca). Jedną z innych możliwych przyczyn rozwoju infekcji wewnątrzmacicznej są inwazyjne działania medyczne, np. amniopunkcja czy fetoskopia. Infekcja wewnątrzmaciczna może również rozwinąć się po założeniu szwu okrężnego na szyjkę macicy.

Większe ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej mają te kobiety, u których poród przedłuża się lub upłynęło dużo czasu od odpłynięcia płynu owodniowego.

Infekcja wewnątrzmaciczna – objawy

W większości przypadków infekcja wewnątrzmaciczna nie wywołuje żadnych objawów u kobiety ciężarnej. Stwierdzona może zostać na podstawie badania płynu owodniowego pobranego podczas amniopunkcji. Jednym z pierwszych objawów pojawiających się u przyszłej mamy jest poród przedwczesny, a zakażenie wewnątrzmaciczne uznaje się za jedną z jego możliwych przyczyn. 

Rozpoznanie infekcji wewnątrzmacicznej można postawić na podstawie objawów klinicznych oraz wyników badań. Podejrzewa się zakażenie, gdy podczas porodu kobieta rodząca ma gorączkę powyżej 38 st. C., występuje tachykardia u matki lub dziecka oraz odpływa ropny płyn owodniowy. W badaniach laboratoryjnych przyszłej mamy dochodzi do wzrostu CRP oraz leukocytozy.

Infekcja pochwy w ciąży - co stosować?

Polecamy

Infekcja pochwy w ciąży - co stosować?

Infekcje pochwy w ciąży to jeden z najczęstszych problemów, z którym zmagają się kobiety w tym okresie. Nieprzyjemne dolegliwości w postaci swędzenia, pieczenia i trudności z oddawaniem moczu mogą być skutkiem zakażenia bakteryjnego, grzybiczego, wirusowego lub pierwotniakowego. Co stosować na infekcje pochwy w ciąży i jak im zapobiegać?

Czytaj

Infekcja wewnątrzmaciczna – leczenie

Każda rozpoznana infekcja wewnątrzmaciczna wymaga leczenia antybiotykiem o szerokim spektrum. Poza tym w przypadku wystąpienia PROM (lub PPROM w porodzie przedwczesnym), czyli odpływania płynu owodniowego przed rozpoczęciem czynności skurczowej, również włączany jest antybiotyk, aby zmniejszyć ryzyko powikłań i wystąpienia infekcji.

Jak się chronić przed zakażeniem wewnątrzmacicznym?

Profilaktyka zakażenia wewnątrzmacicznego polega na prawidłowej higienie dróg rodnych oraz utrzymywaniu prawidłowego stanu bakteriologicznego pochwy. Przyszłe mamy powinny unikać stosowania różnego rodzaju gąbek i myjek, po skorzystaniu z toalety podcierać się w kierunku od przodu do tyłu, a także unikać irygacji pochwy, które mogą zaburzyć biocenozę pochwy. W przypadku konieczności antybiotykoterapii lub przy nawracających zakażeniach dróg rodnych zaleca się stosowanie probiotyków z kwasem mlekowym.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji wewnątrzmacicznej przed wykonaniem procedury np. założenia szwu okrężnego w przypadku niewydolności cieśniowo-szyjkowej, każda kobieta powinna mieć wykonany wcześniej posiew z kanału szyjki macicy. W przypadku dodatniego wyniku konieczna jest antybiotykoterapia, aby nie przenieść bakterii do jamy macicy podczas zabiegu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź