Ile kosztuje poród? Ile kosztuje poród? / Zdjęcie: Unsplash

Ile kosztuje poród?

Poród to stresujący i trudny moment wieńczący ciążę. Każda kobieta chce go przeżyć w przyjaznych i bezpiecznych warunkach, w miejscu gwarantującym opiekę na najwyższym poziomie. Z tego względu coraz więcej par decyduje się na poród w prywatnej placówce, zamiast porodu odbywającego się w szpitalu publicznym. Ile kosztuje prywatny poród i czy poród na NFZ może być płatny?

Spis treści:

Ciąża i ubezpieczenie

Wszyscy wiedzą, że posiadanie dzieci to niemały wydatek. A jak to jest z porodem? Zgodnie z konstytucją “[…] każda kobieta, także nieubezpieczona, zamieszkująca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadająca obywatelstwo polskie, ma w okresie ciąży, podczas porodu i w połogu zagwarantowaną bezpłatną opiekę zdrowotną”. Oznacza to, iż poród na NFZ nic nie kosztuje, nawet dla kobiety, która nie wykonuje pracy w ramach umowy, ani nie jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego.

W ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej kobieta w ciąży ma prawo do:

 • badań diagnostycznych i konsultacji medycznych,
 • badań profilaktycznych, w tym badań prenatalnych wykonywanych w wyznaczonych grupach ryzyka i u kobiet po 40. roku życia,
 • leczenia stomatologicznego.

Kobietom w ciąży przysługuje prawo do korzystania ze świadczeń w szpitalach i aptekach poza kolejnością. Uprawnienie kobiety w ciąży do bezpłatnej opieki zdrowotnej jest ważne do zakończenia połogu, czyli sześciu tygodni od dnia porodu.

Aby skorzystać z bezpłatnej opieki, udając się do wybranej placówki należy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości. Przyda się także karta przebiegu ciąży, którą dostaje się podczas pierwszej wizyty u ginekologa.

Ile kosztuje poród?

Poród i opieka okołoporodowa w Polsce jest darmowa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszty porodu, jakie ponosi szpital pokrywane są przez NFZ według ustalonej odgórnie stawki. W 2018 roku za poród z hospitalizacją szpital otrzymywał 1893 zł, za poród mnogi lub przedwczesny – 2488 zł, a patologię ciąży lub płodu z porodem powyżej 5 dni – 3028 zł.

Czy w rzeczywistości koszt porodu w szpitalu na NFZ zawsze jest bezpłatny? Niestety nie, choć pacjentka zgłaszająca się do wybranego szpitala może nie zostać o tym poinformowana. W niektórych szpitalach istnieje opcja porodu na NFZ, ale z dopłatą. Ponadstandardowe usługi to np. opieka położnej, która kosztuje około 1000-1500 zł i lekarza – koszt to około 2000 zł. Za pokój z lepszym standardem trzeba dopłacić około 500 zł. Czasem przy wypisie ze szpitala okazuje się, że należy też zapłacić za podane znieczulenie, co szpital może argumentować zastosowaniem znieczulenia na życzenie kobiety, a nie wynikającym ze wskazań medycznych.

W szpitalu publicznym nie wykonuje się cesarskiego cięcia bez wskazań medycznych, jeśli więc kobieta chce rodzić przez cesarskie cięcie na życzenie, musi skorzystać z opieki prywatnej. Prywatny poród wybierany jest także z innych względów – komfortowego miejsca pobytu, gwarantowanej opieki wybranych specjalistów i nowoczesnego sprzętu. Niestety, takie rozwiązanie nie należy do najtańszych.

Ile kosztuje prywatny poród w Polsce?

Ceny porodu w prywatnej placówce są zróżnicowane i zależą od wielkości miasta oraz rodzaju gwarantowanych świadczeń. Prywatny poród kosztuje od trzech do nawet ośmiu tysięcy złotych. W niektórych miejscach poród przez cesarskie cięcie jest droższy od porodu siłami natury. W prywatnych placówkach zazwyczaj oferowane są trzy lub cztery różne pakiety, a im droższy pakiet, tym więcej udogodnień. W podstawowym pakiecie kobieta może liczyć na poród w pokoju dwuosobowym, możliwość wyboru porodu naturalnego lub cesarskiego cięcia, znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie oraz dostępność lekarzy z różnymi specjalizacjami np. neonatologa, położnika, ginekologa i anestezjologa.

Są to znaczące udogodnienia dla pacjentki, biorąc pod uwagę fakt, iż w niektórych szpitalach państwowych zdarzają się sytuacje odmowne podania znieczulenia, a standard opieki pozostawia wiele do życzenia. Należy jednak pamiętać, iż prywatne placówki przyjmują jedynie kobiety z ciążą fizjologiczną, a w przypadku komplikacji lub powikłań podczas porodu, pacjentka kierowana jest do szpitala państwowego o wyższym stopniu wyspecjalizowania.

Ukryte koszty porodowe – jakie są?

Dla wielu kobiet poród w prywatnej placówce medycznej jest nieporównywalnie lepszym wyborem niż szpital państwowy. Zachęcone atrakcyjną ofertą skłonne są zapłacić wysoką cenę w zamian za komfort psychiczny i fizyczny. Zanim jednak zdecydujemy się na prywatny poród, sprawdźmy dokładnie, co oferuje klinika, ponieważ niemal zawsze istnieją ukryte koszty porodowe.

W większości prywatnych placówek medycznych zakres świadczeń obejmuje dwudniowy pobyt w szpitalu po porodzie. W związku z tym, jeśli istnieje potrzeba pozostania dłużej w placówce, za każdą kolejną dobę pobytu trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Cena usług dodatkowo płatnych jest w każdym miejscu nieco inna, więc warto upewnić się, jaki będzie całkowity koszt wszystkich udogodnień, zanim z nich skorzystamy.

Dodatkowe usługi, za które musimy dopłacić to zazwyczaj:

 • opracowanie planu porodu,
 • badania KTG przed porodem,
 • szczepienia, np. przeciwko WZW typu B i gruźlicy,
 • wybór wskazanego przez pacjentkę lekarza,
 • pobyt w sali jednoosobowej o podwyższonym standardzie,
 • poród w wodzie na życzenie pacjentki,
 • możliwość stałej obecności partnera,
 • konsultacje fizjoterapeuty, neonatologa i doradcy laktacyjnego.

 

Co warto wiedzieć o formalnościach po porodzie?

formalności po porodzie

Źródła:

 1. Narodowy Fundusz Zdrowia, “Szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej kobiety w ciąży.”
 2. “Fundacja Rodzić po Ludzku – Dla kobiet.” [Online]. Available: https://www.rodzicpoludzku.pl/Dla-kobiet. [Accessed: 18-Nov-2020].
 3. “Informacje dla wszystkich pacjentów / Pacjent / Narodowy Fundusz Zdrowia-Warmińsko-Mazurski OW.” [Online]. Available: https://www.nfz-olsztyn.pl/pacjent/informacje-dla-wszystkich-pacjentow/stanowisko-ministerstwa-zdrowia-w-sprawie-pobierania-oplat-za-znieczulanie-porodow,4.html. [Accessed: 18-Nov-2020].

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź