Ile dni po terminie wywołuje się poród? / istock

Ile dni po terminie wywołuje się poród?

Termin porodu minął, a ty wciąż nie czujesz skurczy? Najczęściej kobiety rodzą między 37. a 42. tygodniem. Co zrobić w sytuacji, kiedy minął wyznaczony dzień przyjścia dziecka na świat? Jak wywołuje się poród i ile to trwa? W jaki sposób ustalić dokładną datę porodu? Jakie badania wykonać?

Spis treści:

Wyznaczanie terminu porodu – jak to się robi?

Wyznaczanie daty porodu nie jest proste, a do wyniku nigdy nie można mieć 100 proc. pewności. Czas ciąży wynosi (licząc od daty poczęcia) 267 dni, czyli 38 tygodni lub 9 i pół miesiąca kalendarzowego. Problemem jest tu jednak trudność z określeniem dokładnego dnia, kiedy doszło do zapłodnienia. Dzieje się tak nie tylko przez często nieregularny cykl menstruacyjny. Powodem jest także to, że plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć od 2-7 dni, zatem do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku.  

Istnieją jednak trzy sposoby, które znacznie przybliżą wyznaczenie dnia porodu. 

 1. Reguła Naegelego (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). 
 2. Kalkulator ciąży (licząc od dnia poczęcia). 
 3. Licząc od dnia skoku podstawowej temperatury ciała.  

Jak obliczyć datę porodu samodzielnie? Do daty ostatniej miesiączki należy dodać siedem dni, następnie odjąć trzy miesiące kalendarzowe i na koniec dodać jeden rok. Przykładowo, jeśli ostatnia miesiączka zaczęła się 4 listopada 2020 r., dodajemy 7 dni, co daje 11 listopada 2007 r. Od tej daty należy odjąć trzy miesiące, czyli uzyskamy 11 sierpnia 2020 r. Na koniec dodajemy rok i przewidywana data porodu to 11 sierpnia 2021 roku.  

Jeśli jednak kobieta ma bardzo nieregularne miesiączki, najbardziej wiarygodny termin pokaże badanie ultrasonograficzne. 

Termin porodu minął – co dalej?

Farmakologiczne wywoływanie porodu w polskich szpitalach wykonuje się dość często. Jak podaje Fundacji Rodzić po Ludzku, zdarza się to w ponad 60 proc. przypadkach porodów. Nie jest to zatem rzadka ani nietypowa sytuacja.  

Warto jednak skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który zleci wzmożoną kontrolę stanu dziecka. Polega ona m.in. na liczeniu ruchów dziecka ok. 2-3 razy dziennie. 

„Niektóre szpitale prowadzą ambulatoryjnie ciążę po terminie porodu, kontrolując stan zdrowia dziecka i kobiety co 2-3 dni, a jeśli zachodzi taka potrzeba to codziennie. Na tym etapie pacjentki nie hospitalizują. Natomiast część szpitali przyjmuje ciężarną już od 7 do 10 dnia po terminie porodu na oddział patologii ciąży, na którym planuje się indukcję porodu” – wyjaśnia Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Jak zaznacza specjalista, kobieta w tych dniach powinna cierpliwie czekać na rozpoczęcie porodu. Sama może także przyczynić się do jego przyspieszenia.  

Najczęściej zaleca się w tym celu zwiększenie aktywności poprzez dodatkowy ruch i delikatne spacery. Najważniejsze jednak jest, by cierpliwie czekać i kontrolować swój stan” – dodaje ekspert. 

Badania przed wywołaniem porodu

Do czasu porodu ciężarna powinna kontrolować stan zdrowia swój i dziecka. W tym celu na wizycie lekarskiej ginekolog lub położna zbadają czynność skurczową macicy i tętno dziecka. Może zostać także wykonane badanie USG, które ma na celu ocenę łożyska, dziecka, ilość płynu owodniowego oraz przepływ krwi w tętnicy mózgowej dziecka, tętnicy pępowinowej i aorcie.  

„Ciążę po terminie porodu kontroluje się badaniem KTG i USG, sprawdzając ocenę łożyska, płynu owodniowego i wzrostu dziecka” – dodaje ginekolog.

Ponadto, jeśli nie dojdzie do porodu przez 14 dni do wyznaczonego terminu, lekarz prawdopodobnie skieruje ciężarną na odział patologii ciąży lub trakt porodowy w celu indukcji porodu. 

Ile dni po terminie wywoływany jest poród i na czym to polega?

Wyróżnić możemy 3 główne rodzaje sytuacji, w których przeprowadzana jest indukcja porodu: 

 • brak porodu w 42. tygodniu ciąży; 
 • jeśli po 24 godzinach od odejścia wód poród nie następuje (ryzyko wystąpienia infekcji u kobiety i dziecka); 
 • choroby takie jak, wysokie ciśnienie krwi, cholestaza ciążowa, cukrzyca. 

Istnieją sytuacje, w których poród można indukować jeszcze przed ustalonym terminem. Dzieje się tak, kiedy dziecko jest bardzo duże lub u kobiety występuje np. cukrzyca ciążowa. Jeśli chodzi o wywołanie porodu po wyznaczonym dniu, indukuje się od 7 do 14 dnia po minionym terminie” – wyjaśnia ginekolog Krzysztof Kucharski. 

W jaki sposób wywołuje się poród? 

Indukuje się bardzo różnie w zależności od warunków, takich jak np. gotowość szyjki macicy do porodu. Obecnie najczęstszym sposobem indukcji jest założenie ciężarnej cewnika Cooka, który ma rozmiękczyć i rozszerzyć szyjkę macicy. Następnie podaje się oksytocynę. Innym sposobem jest także metoda farmakologiczna, czyli podawanie dinoprostonu i prostaglandyn” – tłumaczy ginekolog. 

Do wywołania porodu stosuje się także cewnika Foleya. Wyposażony jest on w balonik, który usadawia się w szyjce macicy i wypełnia płynem. Dzięki temu dochodzi do rozwarcia i produkcji prostagladyny, która ułatwia odejście czopa śluzowego w ujściu macicy i w efekcie rozpoczęcie porodu.  

Wywołanie porodu następuje także przez sztuczne przebicie błon płodowych. Zabieg ten nazywa się amniotomią i wykonuje się go, jeśli rozwarcie szyjki macicy wynosi 2-3 cm. 

 

Co musisz wiedzieć o formalnościach po porodzie?

formalności po porodzie

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź