Grzybica pochwy w ciąży – jak sobie z nią radzić?
Spis treści:
Co może być powodem grzybicy pochwy w ciąży?
Od momentu zapłodnienia kobiece ciało rozpoczyna przygotowania do stworzenia jak najlepszych warunków dla rozwijającego się płodu. W organizmie zmienia się gospodarka hormonalna, wzrasta produkcja progesteronu, estrogenów i prolaktyny – to właśnie one sprawiają, że przyszła mama ma zmienne nastroje, zachcianki czy dolegliwości. Zmiana stężenia hormonów doprowadza również do zmiany pH pochwy i przekrwienia błon śluzowych – są to idealne warunki dla drożdżaków z rodziny Candida. Powodem grzybicy pochwy w ciąży może być również niewłaściwa higiena.
W stanowisku zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ujęto wszystkie możliwe powody i czynniki, które zwiększają szansę na wystąpienie grzybicy pochwy:
- zmiany statusu hormonalnego (cykl płciowy, okres rozrodczy, ciąża, połóg, ale też schorzenia endokrynologiczne i źle prowadzona cukrzyca);
- błędy dietetyczne (nadmiar cukrów rafinowanych);
- zaburzenia odporności;
- bakteryjne zapalenie pochwy;
- zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu rodnego;
- nawyki higieniczne: przylegająca i nieprzewiewna bielizna syntetyczna, częste irygacje, niedokładna pielęgnacja, ale również zbyt częste mycie, które powoduje zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej i pH;
- aktywność seksualna (infekcja może pojawić się np. po zastosowaniu lubrykantów lub po zmianie partnera);
- antybiotykoterapia;
- czynniki genetyczne;
- niedobór żelaza, podrażnienia chemiczne, atopia, odczyny alergiczne i uczulenie na środki higieny osobistej, papier toaletowy, tampony i podpaski higieniczne.
Grzybica pochwy w ciąży – objawy
Objawy infekcji grzybiczej pochwy są uciążliwe i charakterystyczne. Okolice intymne pieką, swędzą i są podrażnione. Kobieta może odczuwać również ból, zaczerwienienie i obrzęk sromu, nieraz pojawia się grudkowata wysypka. Kolejnym objawem są upławy – mogą być wodniste, ale też gęste, serowate o kwaśnym lub neutralnym zapachu. Często upławy mają także mleczny lub żółty kolor.
Grzybica pochwy w ciąży może również objawiać się poczuciem ucisku i parcia na pęcherz, a także dyskomfortem podczas oddawania moczu.
Jak radzić sobie z grzybicą pochwy w ciąży?
Grzybica pochwy nigdy, a szczególnie w czasie ciąży, nie powinna być bagatelizowana – nieleczona lub źle leczona może doprowadzić do powikłań zdrowotnych, przedwczesnego porodu lub poronienia.
– Wybór schematu terapeutycznego (leki doustne, dopochwowe, czas trwania terapii) zależy od indywidualnego wywiadu chorobowego pacjentki, rodzaju i stopnia nasilenia objawów chorobowych, częstości nawrotów schorzenia, wyników testów mikologicznych, skuteczności i/lub objawów niepożądanych wcześniejszych terapii przeciwgrzybiczych, obecność ciąży, laktacji oraz preferencji pacjentki – czytamy w stanowisku zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Dlatego po zaobserwowaniu objawów należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy lekarza, który dobierze właściwy sposób leczenia, bezpieczny dla rozwijającego się płodu i wyda zalecenia. Na grzybicę pochwy w ciąży nie wolno stosować leków bez recepty dostępnych w aptekach – ich skład może stanowić zagrożenie dla płodu.
Polecamy
Połóg. Higiena intymna po porodzie
Pochwa, wargi sromowe, krocze – w czasie porodu przechodzą prawdziwe chwile próby. Właściwie zawsze dochodzi w nich do urazów, o które trzeba odpowiednio zadbać w okresie połogu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać higiena intymna po porodzie, aby wszystko zagoiło się jak najszybciej.
Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?
Swędzenie pochwy w ciąży może wynikać z naturalnych zmian w pH narządu, najczęściej jednak jest to objaw grzybicy. W obu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje źródło problemu. Jeżeli faktyczną przyczyną swędzenia jest zmiana odczynu, to specjalista zdecyduje, czy konieczne jest jego obniżenie stosownymi preparatami.