Drugi poród – lepiej wcześniej czy później?
Spis treści:
Kiedy zdecydować się na drugi poród?
Przed podjęciem decyzji o tym, kiedy zdecydować się na drugi poród dobrze jest wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Po pierwsze – te dotyczące codziennego życia twojej rodziny, odnoszące się do obowiązków, relacji, finansów.
Przede wszystkim warto zastanowić się, czy z twoim partnerem czujecie się gotowi na to, by znów opiekować się noworodkiem, tym razem jednocześnie z zajmowaniem się drugim, starszym dzieckiem. Opieka nad dwójką małych dzieci naraz stanowi duże wyzwanie, jednak najbardziej wymagający czasu i uwagi okres rodzicielstwa jest krótszy, bo nakłada się u dwóch maluchów.
Oprócz tego odpowiedzcie sobie na pytanie, jaką różnicę wieku między dziećmi uważacie za optymalną. Niewielka sprawia, że z większym prawdopodobieństwem chcą one wspólnie spędzać czas, jednak starsze dziecko może też być bardziej zazdrosne i niechętne wobec nowonarodzonego.
Po drugie, weźcie pod uwagę kwestie związane z wpływem odstępu między kolejnymi poczęciami na ryzyko rozwoju niektórych powikłań ciąży. Pod kątem zdrowia mamy i dziecka za najlepszy odstęp między kolejnymi ciążami uważa się czas od 18-24 miesięcy do pięć lat. Kobietom po 35. roku życia zaleca się poczekać min. 12 miesięcy po urodzeniu poprzedniego dziecka.
Badania pokazują, że krótki odstęp między kolejnymi ciążami zwiększa ryzyko:
- przedwczesnego porodu,
- niskiej masy urodzeniowej dziecka,
- wad wrodzonych,
- anemii u matki.
Większe ryzyko tych komplikacji wynika m.in z braku czasu na uzupełnienie zapasów niektórych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy czy żelazo, które są intensywnie wykorzystywane w czasie ciąży i niezbędne do jej prawidłowego przebiegu.
Czy drugi poród może być krótszy?
Każdy poród jest inny i chociaż niektóre kobiety mają podobne doświadczenia przy każdym z nich, dla części drugi lub kolejny będzie wyglądać zupełnie inaczej niż pierwszy. Różnicą typowo obserwowaną przy drugim dziecku jest krótszy czas trwania akcji porodowej. Szczególnie dotyczy to pierwszej części porodu, co oznacza, że silne skurcze pojawiają się szybciej.
O ile krótszy może być drugi poród?
- długość pierwszego porodu to średnio 18 godzin, z czego osiem godzin trwa poród aktywny,
- średnia długość drugiego porodu wynosi około osiem godzin, w tym pięć godzin to faza aktywna.
Niezależnie od tego, czy twój poprzedni poród był relatywnie krótki czy długi, jest duże prawdopodobieństwo, że tym razem jego długość będzie mniejsza.
Drugi poród będzie w terminie?
Nie da się jednoznacznie przewidzieć, czy twój drugi poród rozpocznie się wcześniej czy później w stosunku do wyznaczonego terminu. Dane statystyczne wskazują na to, że niezależnie od tego, czy pierwszy poród był po terminie czy przed, drugie dziecko częściej rodzi się bliżej wyznaczonej daty. W oparciu o tego rodzaju informacje trudno jednak oceniać, czy drugi poród będzie w terminie u konkretnej osoby, ponieważ w praktyce wyjątki od tej reguły zdarzają się powszechnie.
Na podstawie tego, w którym momencie ciąży odbył się twój poprzedni poród, można oszacować prawdopodobieństwo urodzenia drugiego dziecka przed 37. tygodniem. Jeśli poprzednie urodziłaś przedwcześnie, ryzyko kolejnego porodu przed terminem jest znacząco większe niż w ogólnej populacji. Na podstawie badań oceniono, że może wynosić około 30 proc. – nadal jednak dziecko ma więc większe szanse urodzić się w zalecanym przedziale czasowym niż zbyt wcześnie.
Ważne w tym wypadku wydaje się być także to, kiedy zdecydujesz się na drugie dziecko. Wyniki badań pokazały, że ponad 50 proc. kobiet, u których odstęp między ciążami był krótszy niż rok, urodziły drugie lub kolejne dziecko przed 39. tygodniem ciąży.
Czy po cc możesz rodzić siłami natury?
W przeszłości kobietom po cesarskim cięciu często automatycznie zalecano porody tą samą drogą. Aktualnie rekomendacje mówią o bardziej indywidualnym podejściu do wskazań odnośnie drogi porodu.
Bardzo często kobiety po cesarskim cięciu mogą rodzić siłami natury. Badania wskazują, że udaje się to u około ¾ kobiet decydujących się na poród drogą naturalną po wcześniej przebytej cesarce. U pozostałych 25 proc. wymagana jest zmiana planów i przeprowadzenia cesarskiego cięcia także przy kolejnym dziecku.
Warto wiedzieć, że istnieje szereg przeciwwskazań do porodu siłami natury. Ponowny poród przez cesarskie cięcie zaleca się często ciężarnej wtedy, gdy:
- ma w wywiadzie pęknięcie macicy lub krocza,
- przebyła operację na trzonie macicy,
- odstęp od poprzedniego porodu przez cesarskie cięcie to mniej niż jeden rok,
- przebyła więcej niż jedno cesarskie cięcie,
- podejrzewana jest duża masa urodzeniowa płodu (powyżej czterech kilogramów),
- doszło do uszkodzenia okołoporodowego dziecka w poprzedniej ciąży,
- jest w ciąży wielopłodowej.
Warto wiedzieć! Sprawdź jakie są w Polsce formalności po porodzie
Źródła:
- Mayo Clinic (2020) Family planning: Get the facts about pregnancy spacing.
- Wielgoś M., Bomba-Opoń D., Bręborowicz G. H. i wsp. (2018) Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3(4): 159-174.
- National Childbirth Trust (2018) Vaginal birth after a caesarean.
- Ka Ying B. N., Steer P. J. (2016) Prediction of an estimated delivery date should take into account both the length of a previous pregnancy and the interpregnancy interval, European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, 201: 101-107.