Drętwienie nóg w ciąży –jak sobie radzić?
Spis treści:
Drętwienie nóg w ciąży – przyczyny
Drętwienie nóg i rąk w ciąży związane jest z krążeniem krwi i bardzo często zdarza w nocy. Powiększająca się macica uciska na główne naczynia krwionośne, upośledzając krążenie. Doprowadza to do obrzęku kolan, kostek, rąk czy palców. – Drętwienie kończyn dolnych może być związane z utrudnionym powrotem krwi żylnej. W takim przypadku należy wykonać USG Doppler, aby sprawdzić stan naczyń żylnych i ocenić występowanie żylaków lub zakrzepicy kończyn dolnych – mówi lekarz rezydent ginekologii i położnictwa Aleksandra Księżopolska, specjalistka Infemini Medi Home.
W czasie ciąży następuje rozluźnienie większości struktur złożonych z mięśni gładkich, m.in. znajdujących się w układzie żylnym, a to może sprzyjać tworzeniu się żylaków, które objawiają się mrowieniem i drętwieniem nóg.
Drętwienie i mrowienie nóg może być także spowodowane niedoborem witamin i składników mineralnych, wynikającym ze stosowania nieodpowiedniej diety lub niewłaściwego wchłaniania. Drętwienie nóg w ciąży często mylone jest ze skurczami, których przyczyną jest najczęściej niedobór magnezu.
Ten stan utrudnia ciężarnym wykonywanie podstawowych czynności – np. wstawanie z łóżka, wysiadanie z samochodu czy długie spacery.
Jak sobie radzić z drętwieniem nóg w ciąży?
Wybór sposobu leczenia tej dolegliwości zależy od ustalenia przyczyny. Jeśli okaże się, że drętwienie i mrowienie nóg spowodowane jest niedoborem składników odżywczych, ciężarna powinna zacząć przyjmować suplementy diety, jednak krok ten zawsze należy skonsultować z lekarzem. Zaleca się wzbogacenie diety o produkty zawierające niezbędne składniki odżywcze. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu.
Drętwienie rąk i nóg w ciąży może powodować ból, dlatego wskazany jest delikatny masaż z użyciem naturalnych olejków. Warto także wdrożyć umiarkowaną aktywność fizyczną. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest basen. W wodzie nie dochodzi do dodatkowego obciążania stawów, a ryzyko urazu jest niewielkie.
– Jeżeli zostaną stwierdzone żylaki, należy nosić przeciwżylakowe pończochy uciskowe, do rozważenia jest także włączenie farmakologicznej profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jeśli zostanie rozpoznana zakrzepica, indywidualnie dobierane jest leczenie przeciwkrzepliwe – dodaje Aleksandra Księżopolska.
Dobrym zabiegiem, który możemy wykonać w domu, jest mieszany prysznic na łydki – nogi polewamy raz ciepłą, raz zimną wodą. Należy także unikać długiego siedzenia lub stania w jednej pozycji. Kilka razy w ciągu dnia warto położyć się na plecach i unieść nogi wysoko. Kobiety w ciąży nie powinny nosić butów na obcasie.
Nocne drętwienie nóg i rąk w ciąży można nieco ograniczyć wybierając odpowiednią pozycję w łóżku – najkorzystniejsze jest ułożenie się na lewym boku, jest wtedy mniejszy ucisk na żyłę główną. Dla drętwiejących nadgarstków najlepiej będzie, aby były ułożone poniżej tułowia.
Drętwienie nóg w ciąży - czy należy się niepokoić?
Drętwienia nóg w ciąży nie można lekceważyć. Choć samo w sobie nie jest chorobą, może mieć niebezpieczne konsekwencje. Kiedy zmiana pozycji, zdrowa dieta czy aktywność fizyczna nie przynoszą oczekiwanej ulgi i poprawy, należy skonsultować się ze specjalistą.
Obrzęki nóg i rąk w ciąży są niepokojącym objawem, szczególnie kiedy pojawiają się po raz pierwszy. Jeśli nie towarzyszą im inne objawy, ich przyczyną może być zatrzymywanie wody w organizmie – objaw, który występuje u wielu ciężarnych i jest naturalny. Wizyta u lekarza jest konieczna i pilna, kiedy ciężarna obserwuje u siebie:
- wzrost ciśnienia powyżej 140/90,
- wysoki białkomocz,
- bóle głowy,
- mroczki przed oczami,
- nudności i wymioty.
Takie objawy mogą wskazywać na zatrucie ciążowe – bardzo niebezpieczny stan zagrażający zarówno matce, jak i dziecku.
Zatrucie ciążowe u matki może objawiać się niewydolnością krążenia, nerek, problemami zakrzepowymi.
Zatrucie ciążowe u dziecka wiąże się z niedotlenieniem, odklejeniem łożyska, samoistnym przedwczesnym porodem.
Zazwyczaj taka diagnoza skutkuje hospitalizacją.
A co w przypadku drętwienia rąk w ciąży?
Drętwienie nóg czy drętwienie palców u nóg w ciąży jest dość powszechne. Jednak zdarza się, że ciężarna może odczuwać drętwienie i mrowienie także w rękach. Jak mówi Aleksandra Księżopolska: – Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk jest zespół cieśni nadgarstka, który związany jest z obrzękiem torebek nerwów przebiegających w cieśni nadgarstka. Wzrost objętości powoduje ból. Aby go zdiagnozować konieczna jest konsultacja u ortopedy lub chirurga, a także USG nadgarstka. Jako leczenie stosuje się fizjoterapię.
Ciężarne, którym drętwieją ręce, powinny ograniczyć pisanie na klawiaturze i wykonywanie innych czynności wymagających utrzymywania rąk w jednej pozycji, np. robienia na drutach. Podczas korzystania z komputera, szczególną uwagę należy zwrócić na pozycję i wysokość krzesła – nadgarstki nie mogą być zgięte w dół podczas pisania, muszą być wyprostowane. Zazwyczaj po porodzie obrzęk się zmniejsza, a nieprzyjemne dolegliwości ustępują.