Dowiedz się, jak dbać o ranę po cesarce!\IStock

Dowiedz się, jak dbać o ranę po cesarce!

Cięcie cesarskie w niektórych przypadkach jest planowym zabiegiem, czasami zdarza się jednak, że jest przeprowadzane ze wskazań nagłych. Z tego powodu każda przyszła mama powinna wiedzieć, jak pielęgnować ranę po cięciu cesarskim i o czym warto pamiętać.

Spis treści:

Na czym polega cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie jest jedną z najczęstszych operacji wykonywanych przez lekarzy ginekologów. Aby się odbyło, konieczne jest stwierdzenie konkretnych wskazań. Z tego powodu operacja może być planowa, ale też nagła. W zależności od konkretnej grupy wskazań przebieg cięcia cesarskiego będzie się różnił. Jeśli jest to operacja nagła, wykonywana ze wskazań życiowych, np. zagrażającej zamartwicy płodu, konieczne może być znieczulenie ogólne kobiety. Dzięki temu czas między stwierdzeniem zagrożenia a wydobyciem dziecka jest krótszy niż przy konieczności wykonania znieczulenia podpajęczynówkowego. 

Wiele elementów jest jednak wspólnych zarówno dla cięcia planowego, jak i tego wykonywanego nagle. Przyszła mama przyjeżdża na salę operacyjną w jednorazowej koszuli. Ma założony wenflon, a także cewnik do pęcherza moczowego. Następnie jest znieczulana ogólnie lub w przestrzeń podpajęczynówkową przez lekarza anestezjologa. W przypadku pierwszego znieczulenia, przyszła mama śpi w trakcie zabiegu, w drugiej sytuacji zaś może rozmawiać z personelem medycznym, a znieczulenie obejmuje jednie brzuch oraz kończyny dolne. Warto wiedzieć, że znieczulenie niweluje ból, lecz nie znosi czucia, dlatego wiele kobiet zgłasza, że czuje np. uczucie rozciągania podczas zabiegu.

Po zadziałaniu znieczulenia i dezynfekcji pola operacyjnego, lekarze nacinają kolejne warstwy dostając się do wnętrza jamy macicy, aby móc wyciągnąć dziecko. Najczęściej czekają około 1 minuty na ustanie tętnienia w pępowinie i oddają dziecko w ręce położnej lub lekarzy neonatologów. Jeśli wszystko jest w porządku i maluch jest zdrowy trafia najczęściej do taty, aby być kangurowanym. Lekarze w tym czasie wyciągają łożysko i zaszywają najpierw macicę, a potem kolejne warstwy aż do skóry. Szwy zakładane na skórę mogą być rozpuszczalne lub też nie. Jeśli nie są wchłanialne, konieczne jest ich zdjęcie najczęściej w 6.-8. dobie po operacji.

Jak długo goi się rana po cesarskim cięciu?

Czas gojenia się rany po cesarskim cięciu jest kwestią dosyć indywidualną. Zanim powstanie w tym miejscu blizna potrzeba kilku tygodni. Na świeżą ranę nie powinno się stosować preparatów na blizny. Najlepiej jest zapytać lekarza prowadzącego podczas wizyty  połogowej, kiedy bezpiecznie można zacząć stosować tego typu plastry czy kremy. To, jak długo będzie goiła się rana zależy m.in. od składników odżywczych dostarczanych w codziennej diecie, ale także odpowiedniej pielęgnacji.

Blizna po cesarce - jak o nią zadbać?

Polecamy

Blizna po cesarce - jak o nią zadbać?

Blizna po cesarce to „pamiątka” po cesarskim cięciu, które niekoniecznie jest mile wspominana. Bliznę taką należy odpowiednio pielęgnować – obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby zminimalizować jej wpływ na estetykę brzucha lub całkowicie się jej pozbyć.

Czytaj

Jak dbać o ranę po cięciu cesarskim?

Bardzo ważna w gojeniu, poza dobrze zbilansowaną dietą, jest odpowiednia pielęgnacja rany po cięciu cesarskim. Należy myć ją regularnie wodą z mydłem (pianą) lub przecierać gazikiem. Osuszać ją jest najlepiej jednorazowym papierowym ręcznikiem. Można używać środków antyseptycznych, ale nie jest to konieczne. Niezbędne jest zaś tzw. „wietrzenie rany”, czyli niezaklejanie jej plastrami czy przykrywanie bielizną. Rana po cięciu cesarskim powinna móc „oddychać”, dzięki czemu szybciej i lepiej się zagoi. Bardzo istotne jest również, aby nie było kontaktu między raną a podpaskami poporodowymi, na których znajdują się odchody połogowe. Może to doprowadzić do zakażenia rany.

Na co uważać przy gojeniu rany po cesarskim cięciu?

Gojenie rany po cięciu cesarskim to proces. U niektórych przebiega szybko, a czasami potrzebuje więcej czasu. Ważna jest obserwacja rany i kolejnych etapów gojenia. Jeśli dojdzie do zakażenia, pojawi się zaczerwienienie, ból czy wyciek z rany należy zgłosić się koniecznie do lekarza ginekologa. 

Przy pielęgnacji rany po cięciu cesarskim zdecydowanie należy unikać wszelkiego rodzaju gąbek czy myjek, będących siedliskiem drobnoustrojów. Uważać powinno się również na kosmetyki, których wcześniej nie używałyśmy, aby nie wywołały reakcji alergicznej. Zawsze przed dotknięciem rany należy umyć dokładnie ręce. Położne zalecają także, aby uważać przy gojeniu na obcisłą bieliznę czy uciskającą odzież. Lepiej wybrać luźne ubrania i bieliznę z naturalnych materiałów.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź