Czy w ciąży są dni płodne? Czy w ciąży są dni płodne?/ Zdjęcie: Getty Images

Czy w ciąży są dni płodne?

Prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest powodem, by unikać seksu. W tym czasie współżycie bywa nawet przyjemniejsze, bo lepsze ukrwienie poprawia doznania przyszłej mamy. Wiele ciężarnych zastanawia się jednak, czy w ciąży są dni płodne i czy wraz z poczęciem dziecka owulacja ustaje. Rozwiewamy wątpliwości.

Spis treści:

Planowanie ciąży

Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 – 32 dni, choć wiele kobiet ma cykle dłuższe albo krótsze, co nie ma wpływu na ich zdrowie i możliwość zajścia w ciążę. Dzieli się go na trzy fazy:

  • Faza folikularna trwa od pierwszego dnia miesiączki do owulacji. To czas dojrzewania w jajniku pęcherzyka dominującego, z którego pod wpływem hormonów zostaje uwolniona komórka jajowa.
  • Owulacja, najważniejszy moment w całym cyklu, to pęknięcie pęcherzyka Graffa i uwolnienie do jajowodu komórki jajowej. To czas największej płodności, bardzo ważny moment dla kobiet starających się o dziecko. Owulacja występuje mniej więcej w połowie cyklu – 14 dni przed spodziewanym terminem miesiączki.
  • Faza lutealna to czas, w którym organizm przygotowuje się do zagnieżdżenia i rozwoju zarodka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonów spada, następuje złuszczenie endometrium, które zostaje wydalone z organizmu podczas miesiączki.

Kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny poznać swój cykl i dokładnie wsłuchiwać się w swój organizm. By jak najbardziej zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka, należy współżyć w dniu owulacji – należy pamiętać, że komórka jajowa żyje średnio tylko około 24 godzin.

Jak określić dni płodne? Najprostszym sposobem jest korzystanie z kalkulatora dni płodnych i niepłodnych lub prowadzenie tzw. kalendarzyka małżeńskiego. Szansę na poczęcie zwiększa znajomość typowych objawów dni płodnych:

  • Temperatura ciała zaraz po jajeczkowaniu wzrasta o około 0,2oC i na podwyższonym poziomie utrzymuje się przez najbliższe 14 dni, spada wraz z nadejściem miesiączki, jeśli nie doszło do zapłodnienia. Temperaturę należy mierzyć rano, mniej więcej o tej samej godzinie.
  • Śluz z dróg rodnych – kiedy jest gęsty i lepki, wskazuje na dni niepłodne, kiedy rozciągliwy i przejrzysty, a do tego jest go znacznie więcej, sygnalizuje dni płodne.
  • Testy owulacyjne pozwalają określić stężenie hormonu luteinizującego LH w moczu, jego poziom wzrasta przed owulacją.

Czy w ciąży są dni płodne?

Przyszła mama nie może począć drugiego dziecka, dlatego nie można mieć dni płodnych w ciąży. Kiedy dochodzi do zapłodnienia i implantacji zarodka, następuje zatrzymanie funkcji owulacyjnej jajników. Podwyższonym poziom progesteronu w ciąży wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyka Graffa i uwalnianie komórki jajowej. Nie dochodzi zatem do owulacji i nie ma dni płodnych.

Czy współżycie w ciąży jest wskazane?

Wiele par zastanawia się, czy w ciąży można współżyć. Kobiety ciężarne obawiają się, że zbliżenie może zaszkodzić dziecku i przyczynić się do jego wcześniejszego przyjścia na świat.

Ginekolodzy są zgodni – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, jak najbardziej w ciąży można współżyć. Jeśli ciąża nie jest zagrożona i lekarz nie zalecił inaczej, seks jest wręcz wskazany, bo wzmacnia więź pomiędzy partnerami, relaksuje i rozluźnia.

W I trymestrze ciąży nie ma przeszkód, by uprawiać seks, ale wiele kobiet ma w tym czasie dolegliwości, które obniżają ich popęd. Nudności, wymioty, bolesność i tkliwość piersi nie sprzyjają rozluźnieniu i otwarciu się na doznania seksualne. Nic dziwnego – na początku ciąży kobiety skupiają się głównie na sobie i na zmianach, jakie zachodzą w organizmie. Ich niepokój wzmaga też strach o pomyślność ciąży.

W II trymestrze ciąży, kiedy uciążliwe dolegliwości fizyczne ustają, popęd seksualny wzrasta. U wielu kobiet ciąża jest czasem, kiedy wyglądają lepiej i podobają się sobie bardziej. To także sprzyja inicjowaniu seksu.

W III trymestrze ciąży również można współżyć, choć pokaźny już brzuszek może nieco utrudniać robienie tego w ulubionych wcześniej pozycjach. Choć seks jest nadal bardzo przyjemny, wiele kobiet obawia się jednak przedwczesnego porodu i ogranicza aktywność na tym polu.

W niektórych przypadkach współżycie w ciąży nie jest wskazane i zalecane jest zachowanie wstrzemięźliwości. Do sytuacji takich zaliczymy: krwawienie z dróg rodnych, nawracające infekcje intymne, przodujące łożysko, zbyt wczesne skracanie się szyki macicy, ciążę zagrożoną poronieniem czy odpłynięcie płynu owodniowego.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź