Czy syrop prawoślazowy w ciąży jest bezpieczny? /fot. iStock Czy syrop prawoślazowy w ciąży jest bezpieczny? /fot. iStock

Czy syrop prawoślazowy w ciąży jest bezpieczny?

Syrop prawoślazowy jest chętnie stosowany u dzieci w leczeniu kaszlu i stanów zapalnych gardła. Wiele osób wręcz kojarzy jego smak właśnie z dzieciństwem. Czy można stosować syrop prawoślazowy także w ciąży, kiedy wiele leków jest przeciwwskazanych?

Spis treści:

Co to jest syrop prawoślazowy

Syrop prawoślazowy to ziołowy produkt leczniczy przygotowywany z korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis). Charakteryzuje się bardzo prostym składem – oprócz wodno-etanolowego maceratu z prawoślazu zawiera zazwyczaj jedynie cukier i zwiększający trwałość produktu kwas benzoesowy. Prostota syropu prawoślazowego czyni go lekiem bardzo tanim – w aptekach butelka kosztuje zaledwie kilka złotych – i popularnym w domowym leczeniu, szczególnie że do jego zakupu nie potrzebujemy recepty.

Na co pomaga syrop prawoślazowy

W jakich sytuacjach warto sięgnąć po syrop prawoślazowy i na co on pomaga? Korzeń prawoślazu już w medycynie ludowej stanowił popularny lek osłaniający i przeciwzapalny. Długa tradycja stosowania i prowadzone badania kliniczne potwierdziły jego zastosowanie w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, takich jak: nieżyt oskrzeli i gardła oraz kaszel suchy z zalegającą wydzieliną. Syrop prawoślazowy bywa także stosowany w dolegliwościach układu pokarmowego: podrażnieniach i uszkodzeniach nabłonka, wrzodach, nadkwaśności. Głównym i najpopularniejszym wskazaniem pozostaje jednak leczenie stanów zapalnych gardła, łagodzenie suchego kaszlu i ułatwianie odksztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Czy można stosować syrop prawoślazowy w ciąży

Syrop prawoślazowy jest popularnym i łatwo dostępnym lekiem, skutecznym w leczeniu często dotykających nas schorzeń. Ze względu na prosty skład, słodki smak i delikatne działanie jest też chętnie zalecany przez lekarzy dla dzieci. A czy można stosować syrop prawoślazowy w ciąży? Ze względu na brak badań prowadzonych wśród ciężarnych nie ma jednoznacznego potwierdzenia bezpieczeństwa jego stosowania w tym okresie, a w dołączanych do leków ulotkach możemy przeczytać, że nie jest on zalecany. Wieloletnia tradycja stosowania i brak stwierdzonych poważnych działań niepożądanych wskazują jednak, że syrop prawoślazowy jest preparatem bezpiecznym i może być stosowany w ciąży na kaszel i stany zapalne gardła. Należy jednak ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania, a wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem.

Leki zabronione w ciąży

Polecamy

Leki zabronione w ciąży

Wiele kobiet w ciąży skarży się na obniżoną odporność, inne kontynuują leczenie dolegliwości przewlekłych. Jakie leki wolno zażywać, a jakie mogą zaszkodzić dziecku?

Czytaj

Syrop prawoślazowy w ciąży – czy jest bezpieczny

Brak odnotowywanych działań niepożądanych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, czyni syrop prawoślazowy produktem bardzo bezpiecznym. Jak już wspomnieliśmy, przy jego stosowaniu należy jednak przestrzegać zalecanego dawkowania – przedawkowanie może skutkować dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w tym działaniem przeczyszczającym. U osób uczulonych na kwas benzoesowy obserwowano także podrażnienia żołądka i zwiększone wydzielanie śliny. 

Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, stosując syrop prawoślazowy w ciąży, jest unikanie łączenia go z innymi lekami i preparatami witaminowymi w krótkich odstępach czasu. Ze względu na wysoką zawartość śluzu i właściwości powlekające syrop prawoślazowy może ograniczać wchłanianie leków i składników odżywczych.

Jaki syrop prawoślazowy w ciąży

Jeśli decydujemy się na jego stosowanie, warto zwrócić uwagę na to, jaki syrop prawoślazowy w ciąży wybrać. Gotowe syropy, dostępne w aptekach bez recepty, są przygotowywane na bazie maceratu wodno-etanolowego i zawierają około 1 procenta alkoholu. Ilość ta, przy zalecanym dawkowaniu (10–15 ml, 3 lub 4 razy na dobę), nie powinna jednak stanowić zagrożenia dla płodu. 

Chcąc na czas ciąży całkowicie wykluczyć alkohol z diety, warto rozważyć samodzielne sporządzenie syropu prawoślazowego w domu.

  1. Zalej rozdrobniony korzeń prawoślazu wodą i odstaw do maceracji na trzy-cztery godziny,
  2. odsącz surowiec, a otrzymany roztwór przelej do garnka i zagotuj,
  3. dodaj cukier i gotuj, mieszając, do jego całkowitego rozpuszczenia i uzyskania gęstego, jednolitego syropu.

Należy mieć na uwadze to, że aby zapobiec rozwojowi bakterii, stężenie cukru powinno wynosić około 65 procent, a ze względu na brak konserwantów taki preparat ma krótką trwałość i musi być przechowywany w lodówce, nie dłużej niż tydzień.

Na rynku aptecznym można spotkać także syrop prawoślazowy złożony. Lek ten jest dostępny jedynie na receptę i ze względu na dodatek efedryny nie wolno go stosować w ciąży.

Źródła:

  1. Committee on Herbal Medicinal Products, Assessment report on Althaea officinalis L., radix, „European Medicines Agency”, 2016.
  2. Kianitalaei A. [i in.], Althaea Officinalis in Traditional Medicine and modern phytotherapy, „Journal of Advanced Pharmacy Education & Research” 2019, 9(S2).
  3. Łuczak A. [et al.], Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, „Farmacja współczesna” 2017, 10.
  4. Tuszyński P.K., Ziołolecznictwo w praktyce, opieka.farm sp. z o.o., Kraków 2019.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź