Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę? Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę? / iStock

Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Czy mając okres można zajść w ciążę? Jeśli masz regularny, 28-dniowy cykl miesiączkowy, problem ten najpewniej cię nie dotyczy. Jeżeli jednak zmagasz się z nieregularnymi miesiączkami, okres wcale nie musi chronić przed ciążą.

Spis treści:

Zajście w ciążę podczas okresu - seks podczas okresu

Wiele par decyduje się na współżycie podczas miesiączki – niektóre kobiety uważają, że łagodzi ono dolegliwości bólowe, a jednocześnie jest bardzo satysfakcjonujące. I choć do seksu podczas okresu nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, warto zaznaczyć, że w takich sytuacjach zwiększa się ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego.

W świadomości znacznej części kobiet i mężczyzn panuje przekonanie, że seks podczas okresu jest całkowicie bezpieczny, jeśli chodzi o zajście w ciążę (jak pokazał raport o miesiączce stworzony przez Kulczyk Foundation, przekonanie, że podczas miesiączki nie może dojść do zapłodnienia, jest najbardziej rozpowszechnionym mitem dotyczącym menstruacji; wierzy w niego aż 25 proc. kobiet).

Należy powiedzieć bardzo wyraźnie: miesiączka nie chroni przed ciążą. Zwłaszcza u kobiet, których cykl owulacyjny ma mniej niż 26 dni, współżycie podczas okresu może skutkować zapłodnieniem. Jeśli więc para nie planuje dziecka, bezwzględnie powinna pamiętać o użyciu środków antykoncepcyjnych. Lekarze na czas miesiączki zalecają prezerwatywę, która dodatkowo chroni przed różnego rodzaju infekcjami.

Zajście w ciążę podczas okresu – jakie jest prawdopodobieństwo?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas okresu jest niskie, ale nie można go wykluczyć. Przykładowo, może zdarzyć się tak, że menstruacja się przesunie i stanie się krwawieniem międzymiesiączkowym, które pojawia się w połowie cyklu, kiedy dni są płodne.

Do ciąży może dojść również wtedy, gdy cykl jest wydłużony lub skrócony i ciężko określić w nim czas owulacji. Warto pamiętać bowiem, że cykl miesiączkowy u każdej osoby jest inny. Wcale nie musi trwać 28 dni, a długości poszczególnych jego faz mogą się zmieniać pod wpływem działania bardzo wielu czynników, takich jak:

  • stres,
  • przemęczenie,
  • leki,
  • dieta,
  • niektóre choroby,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zmiany klimatu i wiele innych.

Prowadzi to do prostego wniosku:

„Także owulacja może występować w różnych momentach. To może być czasami 8., a czasami 15. dzień cyklu. Jeśli cykl jest krótki i trwa 21 dni, to owulacja wystąpi ok. 6.-8. dnia cyklu” – wyjaśnia Barbara Pietruszczak, współprowadząca instagramowy profil „Pani Miesiączka”.

A przecież owulacja to nie wszystko!

„Jest jeszcze przecież drugi składnik zapłodnienia, czyli plemniki. Te cechują się niezwykłą wolą przetrwania i są w stanie przeżyć nawet do ok. 7 dni poza swoim ciepłym matecznikiem (czy raczej ojcowizną) jąder!” – tłumaczy dalej Pietruszczak.

Jeśli więc plemniki mogą przetrwać w kobiecych drogach rodnych przez 3 do 7 dni, a uwolniona komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez dobę, w tym czasie wszystko może się wydarzyć. Gdy podczas nieregularnego cyklu miesiączka, owulacja i czas żywotności plemników wystąpią w tym samym momencie, może dojść do zapłodnienia.

Przykładowo: jeżeli odbywamy stosunek 3. dnia miesiączki (czyli 3. dnia cyklu), a owulacja nam przyspieszy i komórka jajowa będzie „gotowa do akcji” 9. dnia cyklu, to teoretycznie plemniki są jeszcze w stanie połączyć się z jajem.

Szanse na to rosną z każdym dniem od miesiączki aż do owulacji. Ostatni dzień miesiączki a ciąża? To już stosunkowo spore prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Ile dni po okresie można zajść w ciążę?

Każdy cykl menstruacyjny ma tylko kilka dni płodnych, w trakcie których kobieta może zajść w ciążę. Dni płodne obejmują cztery-pięć dni poprzedzających owulację oraz trzy-cztery dni po jajeczkowaniu.

Przy książkowym, 28-dniowym cyklu owulacja występuje 14. dnia. Ponieważ – jak już zostało wspomniane – czas życia komórki jajowej wynosi 24 godziny, należy wziąć pod uwagę fakt, że kobieta jest płodna jeszcze przez następny dzień od wystąpienia owulacji.

Dni płodne trwają jednak dłużej niż tylko 24 godziny, zależą bowiem również od żywotności plemników. Te, jak już ustaliliśmy, są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet tydzień. Oznacza to, że w ciążę można zajść między 7. a 15. dniem cyklu, gdyż wtedy wypadają dni płodne kobiety (mowa oczywiście o idealnym cyklu 28-dniowym).

By wyliczyć, ile dni po okresie można zajść w ciążę, należy wziąć pod uwagę długość trwania krwawienia (która w kolejnych cyklach nawet u tej samej kobiety może być różna). Pamiętając oczywiście, że pierwszy dzień okresu to jednocześnie pierwszy dzień cyklu miesiączkowego.

Tekst konsultowany z Agnieszką Widerą, lekarzem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź