kobieta w ciąży ze zdjęciem USG dziecka Czy płód w brzuchu matki śni? Wyjaśnia dr Wojciech Falęcki / iStock

Czy płód w macicy śni? Wyjaśnia ginekolog położnik

„Czasem w USG 4D możemy obserwować grymasy, groźne miny lub uśmiechy. Czego są jednak wyrazem?” – tę niezwykle interesującą kwestię wyjaśnia dr Wojciech Falęcki, jeden z najpopularniejszych polskich lekarzy na Instagramie.

O czym śni dziecko w brzuchu matki?

„Czy płód znajdujący się w macicy śni ? Takie pytanie zadali moi pomocnicy do zadań specjalnych, Laura, Tedzik i Leoś".

Tymi słowami swój najnowszy post na Instagramie otwiera dr Wojciech Falęcki. Jak przyznaje ginekolog, jest to kwestia, która aż prosi się o odpowiedź. Czy można jej w ogóle udzielić?

Otóż, jak informuje specjalista, w końcowej fazie trwania ciąży, czyli ok. 28.-30. tygodnia, u płodów obserwowane są zachowania charakterystyczne dla marzeń sennych. Niestety nie możemy z całą pewnością stwierdzić, co one oznaczają tak naprawdę.

„Wynika to z tego, że ich fale mózgowe nie mogą jeszcze być monitorowane, ale lekarze uważają, że jest to z pewnością możliwe. Czasem w USG 4D możemy obserwować grymasy, groźne miny lub uśmiechy. Czego są jednak wyrazem? Możemy się tego tylko domyślać” – przyznaje specjalista.

Położnik wyjaśnia, że dzieci w brzuchu matki spędzają dużo czasu w fazie REM, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych - to właśnie na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, wzrasta częstotliwość skurczów serca i mogą pojawiać się marzenia senne. Falęcki tłumaczy także, że dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat, zapadają też w głęboki sen, w którym nie obserwujemy ruchu gałek ocznych.

„Naukowcy zaobserwowali również, że dzieci w łonie matki bywają w stanie spokojnej czujności, co sugeruje, że może to być wyrazem skupienia się na czymś np. słuchaniem, co mówi mama” – tłumaczy Falęcki. I dodaje: „Koledzy z Uniwersytetu Jena w Niemczech opublikowali badania, w których lepsze mapowanie mózgu u płodu może pozwolić na przewidywanie pewnych chorób neurologicznych”.

Ponieważ zatem nie możemy wykluczyć, że płód w macicy rzeczywiście śni, musimy po prostu zadać kolejne pytanie: „O czym śnią dzieci w brzuchu mamy?”

 „Jeśli śnią, na co wskazuje większość czynników, naukowcy podejrzewają, że ich sny dotyczą tego, co robią w brzuszkach mam, czyli o ssaniu palca, ruszaniu rączkami, nóżkami, bawieniu się pępowiną”.

Fascynujące, prawda?

Dr Wojciech Falęcki na Instagramie

Dr Wojciech Falęcki jest rezydentem położnictwa i ginekologii oraz magistrem fizjoterapii. W mediach społecznościowych dzieli się w przystępny sposób wiedzą medyczną. Jego profil na Instagramie obserwuje 154 tys. internautów. „Narodziny to moja pasja” – mówi o swojej pracy.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Czy płód znajdujący się w macicy śni ? Takie pytanie zadali jak widzicie moi pomocnicy do zadań specjalnych. Laura, Tedzik i Leoś ... na tak postawione pytanie nie mogłem nie odpowiedzieć. Zatem, w końcowej fazie trwania ciąży ok 28-30 tyg można zaobserwować zachowania charakterystyczne dla marzeń sennych. Jednak do końca nie wiemy jak to jest. Śnią czy nie? Wynika to z tego ich fale mózgowe nie mogą jeszcze być monitorowane, ale lekarze uważają, że jest to z pewnością możliwe. Czasem w usg 4D możemy obserwować grymasy, groźne miny lub uśmiechy. Czego są jednak wyrazem ? Możemy się tego tylko domyślać. Takie dzieci spędzają dużo czasu w fazie REM, ale także zapadają w głęboki sen, w którym nie obserwujemy ruchu gałek ocznych. Naukowcy zaobserwowali również, że dzieci w łonie matki bywają w stanie spokojnej czujności, co sugeruje, że może to być wyrazem skupienia się na czymś np. słuchaniem, co mówi mama. Koledzy z Uniwersytetu Jena w Niemczech opublikowali badania w których lepsze mapowanie mózgu u płodu może pozwolić na przewidywanie pewnych chorób neurologicznych. O czym śni dziecko w macicy?Jeśli śnią, na co wskazuje większość czynników, naukowcy podejrzewają, że ich sny dotyczą tego, co robią w brzuszkach mam, czyli o ssaniu palca, ruszaniu rączkami, nóżkami, bawieniu się pępowiną. I oczywiście standardowy tekst - jeśli grzeczne dziecko to po mamie, jeśli niegrzeczne to po tacie. I tyle w temacie snu, na który się tez udaje :) Marta Kabulska #sciencedaily #kids #baby #dreams #sen #sny #doctor #lekarz #instamateczki #nieinstamateczki #ekipa #dzieci #fetus #baby #ginekologia #położnictwo #warszawa #friends

Post udostępniony przez Wojciech J. Falęcki (@dr_wojciechjfalecki)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź