Czy niacynamid w ciąży jest bezpieczny?\ IStock

Czy niacynamid w ciąży jest bezpieczny?

Niacynamid, czyli witamina B3, nie tylko wspomaga prawidłowe działanie organizmu, ale jest też popularnym składnikiem kosmetyków. Z czego wynika jego dobroczynne działanie na skórę i kiedy warto go stosować? Czy można sięgać po produkty zawierające niacynamid w ciąży?

Spis treści:

Co to jest niacynamid?

Niacynamid jest substancją znaną pod kilkoma nazwami: witamina B3, witamina PP, niacyna, zaś chemicznie jest to amid kwasu nikotynowego (nikotynamid). 

W przeciwieństwie do pozostałych witamin z grupy B niacynamid jest związkiem naturalnie produkowanym przez nasz organizm. Są to jednak niewielkie ilości i aby w pełni skorzystać z jego dobroczynnego działania i uniknąć niedoborów – które mogą prowadzić do rozwoju pelagry – zaleca się jego uzupełnianie poprzez odpowiednią dietę lub suplementację. 

Witamina B3 jest jednak związkiem, który nie tylko wspomaga nasz organizm w prawidłowym funkcjonowaniu, ale wykazuje także wszechstronne działanie na skórę i stanowi ceniony składnik w kosmetologii.

Na co niacynamid?

Witamina B3 jest związkiem o szerokim, wielokierunkowym działaniu na ludzki organizm i skórę, a także jest prekursorem koenzymów NADP i NADPH, które biorą udział w przemianach energetycznych komórki. Na co pomaga niacynamid i dlaczego jest taki ważny?

  • Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i spowalnia procesy ich starzenia się.
  • Wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.
  • Pobudza syntezę kolagenu i keratynocytów, wspierając regenerację skóry.
  • Reguluje syntezę ceramidów i wzmacnia barierę ochronną skóry.
  • Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
  • Hamuje transfer melaniny do keratynocytów, łagodząc przebarwienia.
  • Ogranicza nadmierne wydzielanie sebum i zwęża pory.

Kosmetyki z niacynamidem – na co pomagają?

Opisane właściwości czynią niacynamid cenionym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do każdego rodzaju cery. Kosmetyki z niacynamidem mogą być stosowane zarówno przez osoby o cerze dojrzałej, które docenią ich działanie przeciwstarzeniowe, jak i osoby zmagające się z problemami skórnymi i cerą trądzikową. 

Witamina B3 wykazuje też skuteczność w niwelowaniu przebarwień i zapobieganiu ich powstawaniu. Ponadto, jako związek działający ochronnie na skórę i wzmacniający jej barierowość, niacynamid działa także nawilżająco, łagodząco i ujędrniająco.

Ekologiczna ciężarówka, czyli kosmetyki w ciąży

Polecamy

Ekologiczna ciężarówka, czyli kosmetyki w ciąży

W ciąży warto szczególnie uważnie dobierać zabiegi pielęgnacyjne i czytać etykiety kosmetyków. Chemia w nich zawarta może negatywnie wpływać na płód. Nie warto ryzykować. Z czego lepiej zrezygnować, a co sobie zafundować w zamian? Jakie kosmetyki w ciąży sprawdzą się najlepiej?

Czytaj

Niacynamid w ciąży – czy można stosować?

Witamina B3 bez wątpienia jest związkiem, którego stosowanie może być bardzo korzystne dla skóry. Jednak czy można stosować niacynamid w ciąży? Jak wiadomo okres ten stanowi przeciwwskazanie do stosowania wielu leków i produktów naturalnych. Niacynamid jest jednak związkiem w pełni bezpiecznym. 

Co więcej, japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w opublikowanej w 2018 roku pracy przeglądowej wskazują także na potencjalne korzyści płynące z suplementacji niacynamidu w ciąży. Witamina B3 jest nie tylko korzystna dla matki i rozwoju płodu, ale, jak sugerują Japończycy, mechanizm jej działania mógłby być także przydatny w zapobieganiu prowadzącej do poronień preeklampsji – stanu przedrzucawkowego.

Niacynamid na przebarwienia w ciąży

Najpopularniejszym zastosowaniem niacynamidu jest jednak wykorzystanie go w kosmetykach przeciwstarzeniowych i niwelujących przebarwienia. Działanie rozjaśniające skórę i zapobiegające powstawaniu odbarwień wiąże się przede wszystkim z wpływem witaminy B3 na syntezę melaniny – naturalnego barwnika odpowiedzialnego za koloryt skóry i włosów. 

Poprzez hamowanie nadmiernej produkcji i transportu melaniny do komórek naskórka (keratynocytów) zapobiega powstawaniu przebarwień pod wpływem działania promieni UV. Szczególnie cenione jest działanie niacynamidu na przebarwienia w ciąży, kiedy skóra jest na nie szczególnie narażona – zmiany hormonalne i podwyższony poziom estrogenu nasilają produkcję melaniny.

Kosmetyki z niacynamidem w ciąży – co wybrać?

Po jakie kosmetyki z niacynamidem sięgnąć w ciąży? Witamina B3 wykazuje korzystne działanie na skórę już w bardzo niskich stężeniach – 1-5 proc. Chociaż na rynku znajdują się też zalecane w leczeniu trądziku produkty o znacznie wyższych stężeniach – nawet do 20 proc. – należy pamiętać, że są one przeznaczone tylko do stosowania punktowego na zmiany zapalne. Aplikowane na większą powierzchnię mogą działać na skórę drażniąco.

Źródła:

  1. Boo JC. Mechanistic Basis and Clinical Evidence for the Applications of Nicotinamide (Niacinamide) to Control Skin Aging and Pigmentation, „Antioxidants” 2021, 10(8). 
  2. Matts P, Oblong JE, Bissett DL. Review of the Range of Effects of Niacinamide in Human Skin, „JFSCC Magazine” 2002, 5(4), s. 285–289.
  3. www.refreshskinscience.com/wp-content/uploads/2021/08/Niacinamide-Case-Study.pdf [dostęp 13.09.2022]
  4. Takahashi N, Li F, Fushima T [ET AL]. Vitamin B3 Nicotinamide: A Promising Candidate for Treating Preeclampsia and Improving Fetal Growth, „Tohoku Journal of Experimental Medicine” 2018, 244, s. 243–248.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź