Czy ciąża pozamaciczna boli? Czy ciąża pozamaciczna boli?/ Zdjęcie: Pexels

Czy ciąża pozamaciczna boli?

Choć ciąża pozamaciczna zdarza się dość rzadko, jest poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia kobiety. To nieprawidłowy stan, który uniemożliwia prawidłowy rozwój zarodka. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną i jakie są jej objawy?

Spis treści:

Czym jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna to sytuacja, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w miejscu, gdzie nie ma warunków do jej dalszego rozwoju. W przypadku gdy zapłodniona komórka jajowa przemieści się do trzonu macicy i zagnieździ w endometrium, mówimy o prawidłowej implantacji zarodka. Z kolei gdy zapłodniona komórka jajowa umiejscowi się w innym miejscu – najczęściej jajowodzie – mówimy o ciąży pozamacicznej, inaczej ekotopowej. Stan ten stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia kobiety.

Objawy i rodzaje ciąży pozamacicznej

Jak poznać ciążę pozamaciczną? W początkowym okresie ciąży kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży pozamacicznej, bo wszystko przebiega prawidłowo.

Pierwszym objawem, który nie wskazuje jeszcze na żadne nieprawidłowości, jest zatrzymanie miesiączki, potem pojawiają się mdłości, nudności i wymioty. Następnie kobieta może uskarżać się na obrzmiałe i tkliwe piersi, osłabienie i złe samopoczucie.

Niepokojące objawy, po których można poznać ciążę pozamaciczną, zaczynają pojawiać się ok. 7 tygodnia ciąży. Należą do nich:

  • silny ból podbrzusza,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • zasłabnięcia czy omdlenia.

W zależności od tego, w którym miejscu zagnieździło się „jajeczko”, ciążę pozamaciczną możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • ciążę jajnikową – jest rzadką formą ciąży ektopowej, w której pęcherzyk ciążowy implantuje się w jajniku – stanowi zaledwie od 0,5 do 3 proc. wszystkich przypadków;
  • ciążę jajowodową – zapłodnione jajeczko rozwija się w jajowodzie – może umiejscowić się w każdej jego części. W zdecydowanej większości przypadków, bo niemalże w 90 proc. ciąż ektopowych zapłodniona komórka jajowa osadza się na ścianie jajowodu;
  • ciążę brzuszną – czasami komórka jajowa może ulec implantacji w jamie brzusznej.

Czy ciąża pozamaciczna boli?

Wiele kobiet interesuje kwestia, czy ciąża pozamaciczna boli. Przekonajmy się zatem, jaka jest prawda.

Jednym z pierwszych objawów ciąży ektopowej jest właśnie ból, który może pojawić się z prawej lub lewej strony brzucha. Niektóre kobiety opisują go jako silny, kłujący i przeszywający.

Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie rozpoznana na jej wczesnym etapie – a dopiero w okolicy 10 tygodnia – może dojść do groźnych powikłań. Pęknięcie jajowodu oznacza bolesne krwawienie do jamy brzusznej. Dodatkowo towarzyszy mu silny ból brzucha i podwyższone tętno. W takim przypadku należy niezwłocznie wezwać pogotowie, bo krwotok wewnętrzny jest zagrożeniem życia kobiety. Należy pamiętać, że ciąży ektopowej nie da się uratować – zawsze należy ją usunąć.

Leczenie ciąży pozamacicznej

Ciężarna, która zgłosi się do ginekologa z niepokojącymi objawami wskazującymi na ciążę pozamaciczną, powinna zostać poddana szczegółowej diagnostyce. W pierwszej kolejności ginekolog będzie chciał poznać poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta HCG) we krwi. Zbyt wolne tempo wzrostu może wskazywać na ciążę ektopową. W ramach diagnostyki wykonuje się również badanie USG, które już od 6 tygodnia powinno wykazać, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy.

Co w przypadku, gdy ciąża pozamaciczna zostanie rozpoznana? Jak wygląda leczenie? Ciąża pozamaciczna zawsze musi zostać przerwana, stanowi bowiem zagrożenie zdrowia i życia kobiety. Ciążę ektopową na jej początkowym etapie można wyleczyć farmakologicznie, dzięki czemu w organizmie nie zostaną wyrządzone żadne szkody, a jajowody nie zostaną naruszone. W leczeniu ciąży pozamacicznej najczęściej stosowanym lekiem jest metotreksat, który powstrzymuje rozwój zarodka, a tym samym przerywa ciążę.

W przypadku gdy leczenie farmakologiczne nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy przeprowadzić laparoskopię – niewielkie nacięcia w brzuchu wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Niestety, czasami konieczne bywa usunięcie jajowodu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź