Cykl 31 dni Cykl 31 dni – kiedy dni płodne?/ iStock

Cykl 31 dni – kiedy dni płodne?

W czasie owulacji do jajowodu uwalnia się gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Jeśli połączy się z plemnikiem, może dojść do zapłodnienia. O tym, kiedy dochodzi do owulacji, decyduje długość cyklu miesiączkowego. Jeśli twój cykl ma 28 dni, będzie w innym czasie niż owulacja w cyklu 31-dniowym.

Spis treści:

Czy cykl miesiączkowy może trwać 31 dni?

„Książkowo” cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni. Tymczasem u każdej kobiety proces ten przebiega inaczej i mieć długość od 22 do 35 dni. Nie wiadomo, dlaczego niektóre kobiety mają cykle dłuższe, a inne krótkie. Znaczenie mają predyspozycje rodzinne i przebyte choroby. Bez względu na to, czy twój cykl ma 25 czy 31 dni, będzie prawidłowy pod warunkiem, że będzie w miarę regularny. W większości przypadków nie ma to znaczenia dla płodności.

Cykl owulacyjny zaczyna się od pierwszego dnia miesiączki, a jej ostatnim dniem jest dzień poprzedzający kolejne krwawienie. U każdej kobiety przebieg cyklu dzieli się na trzy najważniejsze etapy:

Niepłodność względna – od pierwszego dnia miesiączki do uwolnienia komórki jajowej do jajowodu. Średnio przyjmuje się, że to ok. 10 dni, choć faza ta ma różną długość w zależności od długości cyklu. U kobiet, które mają krótkie cykle, np. 25- dniowe, ten czas będzie krótszy, a u tych z cyklami dłuższymi, np. 31-dniowymi, dłuższy.

Faza płodna – obejmuje owulację i dni okołoowulacyjne. Komórka jajowa żyje krótko, ale nie do końca wiemy, kiedy trafia do jajowodu. Także i plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kilka dni. Przyjęło się, że faza płodna rozpoczyna się o. 7 dni przed owulacją i 3-4 dni po owulacji.

Faza niepłodności bezwzględnej – zwykle wynosi ok. 14 dni i nie ma na nią wpływu długość cyklu. W tym czasie, jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera i jest wydalana razem z krwią miesiączki. Jest to czas obumierania i wydalania niezapłodnionej komórki jajowej.

 

Czemu cykl miesiączkowy trwa 31 dni?

Kalendarzem cyklu miesiączkowego rządzą hormony FSH i LH. Ten pierwszy pobudza wydzielanie estrogenów i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a drugi odpowiada za pobudzenie jajeczkowania. Dodatkowo jajniki wydzielają estrogen, a ciałko żółte – progesteron.

Pomimo, że prawidłowy cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni, kilkudniowe odchylenie nie powinno niepokoić. Bywa, że tendencję do 31-dniowych i jeszcze dłuższych cykli dziedziczymy po innych kobietach w naszej rodzinie. Niekiedy będzie to skutkiem choroby. Zbyt długie cykle częściej są bezowulacyjne, mogą też być skutkiem zbyt intensywnych treningów, diety czy niektórych dolegliwości takich jak zespół policystycznych jajników czy hiperprolaktynemia. Krótsze cykle mogą być następstwem zapalenia przydatków czy zaburzeń hormonalnych. Warto jednak wiedzieć, że o długim cyklu mówimy, gdy wynosi ponad 35 dni, a o zbyt krótkim, kiedy ma mniej niż 21 dni.

 

Kiedy będzie owulacja?

Długość cyklu miesiączkowego ma znaczenie przy określaniu momentu owulacji. Dla kobiet, które planują zajść w ciążę, lub też zabezpieczać się przed ciążą ma to kluczowe znaczenie. Zwykle owulacja występuje ok. 14 dni przed kolejną miesiączką i nie ma znaczenia, czy cykl miesiączkowy jest 25- czy 31-dniowy. U kobiet, które mają cykl trwający 28 dni, owulacja wystąpi więc najprawdopodobniej między 13. a 15. dniem cyklu, kiedy cykl ma 22 dni po 8 dniach od wystąpienia miesiączki. Jeśli cykl miesiączkowy wynosi 31 dni, owulacja wystąpi między 15. a 18. dniem. Warto pamiętać, że nie każdy cykl miesiączkowy będzie skutkował uwolnieniem dojrzałego jajeczka.

By określić najbardziej prawdopodobny moment owulacji, trzeba uważnie obserwować swoje ciało, bo daje nam wiele charakterystycznych objawów:

  • lekko podwyższona jest temperatura ciała – ok. 37 st. C,
  • śluz w drogach rodnych jest przezroczysty i rozciągliwy,
  • piersi bardziej drażliwe i bolesne,
  • niewielki ból po stronie jednego z jajników przypominający ból menstruacyjny,
  • niewielkie plamienie z dróg rodnych,
  • większa ochota na seks,
  • poprawa wyglądu skóry i włosów wraz z rosnącym poziomem estrogenów.

Zwykle ból w podbrzuszu w czasie owulacji nie jest bardzo silny, jeśli jednak ma charakter kłujący i uniemożliwia funkcjonowanie, trzeba skonsultować się z lekarzem, bo mogą to być objawy innych problemów z jajnikiem, np. endometriozy czy obecności torbieli. Konsultacji lekarskiej wymaga także sytuacja, kiedy bólowi w połowie cyklu towarzyszą trudności przy oddawaniu moczu, wymioty czy przedłużająca się gorączka.

 

Kalkulator dni płodnych

Objawy towarzyszące wystąpieniu owulacji można łatwo przeoczyć. Nie zawsze przecież mamy możliwość zmierzenia temperatury czy obserwowania charakteru śluzu. Aby skorzystać z kalkulatora dni płodnych, trzeba znać datę pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszy dzień wystąpienia miesiączki oraz średnią długość jego trwania. Metoda ta będzie najbardziej skuteczna u kobiet, które mają bardzo regularne cykle i stabilny tryb życia, bo nawet niewielkie zmiany w codziennej rutynie mają wpływ na wahania przebiegu cyklu.

Kalkulator dni płodnych został opracowany na podstawie metody Ogino-Knausa i Holta i nie powinien być stosowany jako jedyna metoda zapobiegania ciąży. Z praktyki wynika, że skuteczność kalkulatora dni płodnych będzie wyższa w przypadku planowania ciąży, niż zapobiegania jej. Wskazania kalkulatora warto wzmocnić obserwacjami objawów ze strony organizmu, czyli obserwacji śluzu i wysokości temperatury.

Do określenia owulacji przydatne są testy owulacyjne dostępne w aptece. Działają one tak jak testy ciążowe – poziom hormonu luteinizującego (LH) mierzy się w moczu. Podobnie jak kalendarzyk owulacyjny nie dają one gwarancji pomiaru, są jednak dokładniejsze niż naturalne metody kontrolowania płodności, takie jak np. metoda termiczna.

Metodą na sprawdzenie, czy była owulacja, jest także badanie USG. Lekarz ocenia podczas niego dojrzałość pęcherzyka i precyzyjnie określa moment jego pęknięcia.

Domowym sposobem na określanie momentu owulacji jest obserwowanie zmian biochemicznych śliny. Niedługo przed owulacją w ślinie, podobnie jak w śluzie szyjkowym, wzrasta zawartość soli lub elektrolitów. Po wyschnięciu mają one specyficzny wygląd zbliżony do liści paproci. W czasie dni niepłodnych próbka będzie bezkształtną masą. Pomiarów można dokonywać w domowych warunkach, używając do tego mikroskopu. Kiedy naniesiona na szkiełko próbka śliny wyschnie, porównujemy ją do dołączonych do zestawu do pomiarów obrazów śluzu w czasie owulacji i w dniach niepłodnych. Zestaw do badania razem z mikroskopem można zamówić w sieci.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź