Co to jest pregnezja? Co to jest pregnezja?/ Pexels. fot. Sean Patrick

Co to jest pregnezja i kiedy mija?

Na zaburzenia koncentracji czy roztargnienie skarży się wiele ciężarnych. U niektórych dolegliwości te pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży, u innych trwają przez całe 9 miesięcy. Jedną z tego typu dolegliwości jest amnezja ciążowa, określana także jako pregnezja. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Spis treści:

Co to jest pregnezja?

Pregnezja to naukowe określenie problemów z pamięcią pojawiających się tylko w trakcie ciąży, czyli inaczej amnezja ciążowa. Objawia się najczęściej zapominaniem różnych informacji, takich jak: imiona i nazwiska czy daty. Kobiety ciężarne często skarżą się też na zapominanie o tym, co mają zrobić albo kupić. Pregnezja mija jakiś czas po porodzie, gdy organizm kobiety przyzwyczaja się do nowej sytuacji.

Skąd się bierze amnezja ciążowa?

Przyczyny amnezji ciążowej są częściowo związane z wahaniami hormonalnymi. Niektórzy specjaliści twierdzą, że problemy z pamięcią są efektem koncentracji tylko na ciąży i dziecku, a co za tym idzie,  zaniedbywaniem innych obszarów życia, takich jak codzienne obowiązki. Pojawiają się opinie, że może to być związane z ilością istoty szarej w mózgu, lecz nie ma na to jasnych naukowych dowodów. Tym samym nie ma więc reguły, u kogo pregnezja wystąpi, a u kogo się nie pojawi.

Jak radzić sobie z pregnezją?

W przypadku wystąpienia dolegliwości z pamięcią, najważniejsza jest akceptacja. Zapominanie o spotkaniach, wolniejsze kojarzenie faktów czy inne kłopoty z pamięcią są niewątpliwie frustrujące, ale warto dać sobie na to pozwolenie, nie karać się i nie dręczyć się wyrzutami sumienia. Nadmierne skupianie się na pregnezji może ją bowiem jeszcze bardziej pogłębiać. Jeśli jednak amnezja ciążowa wzbudza, przykładowo, niepewność za kierownicą samochodu, kobieta powinna poprosić bliskich o pomoc, aby uniknąć niebezpiecznych dla siebie i innych osób sytuacji. Wsparcie najbliższych jest bardzo ważne w ciągu 9 miesięcy ciąży, a proszenie o pomoc nie powinno nigdy stanowić powodu do wstydu.

Co zmienia się w mózgu, gdy mężczyzna zostaje ojcem?

Polecamy

Co zmienia się w mózgu, gdy mężczyzna zostaje ojcem?

Ludzie należą do zaledwie 6 proc. gatunków ssaków, u których ojcowie biorą duży udział w wychowaniu potomstwa. Nie dziwi więc, że nasza biologia jest do tego przystosowana. Narodziny dziecka zmieniają m.in. to, jak u mężczyzny działa mózg. Czy na lepsze?

Czytaj

Pregnezja – kiedy mija?

Pregnezja, jako zaburzenie pamięci związane z ciążą, najczęściej mija w połogu lub kilka tygodni po porodzie. U niektórych przyszłych mam pregnezja w ogóle się nie pojawia. Są one aktywne zawodowo, np. wykonują skomplikowane obliczenia na uczelniach, aż do samego porodu, nie zauważając problemów z koncentracją czy pamięcią. Jeśli jednak amnezja ciążowa staje się uciążliwa lub powoduje przygnębienie czy stres u kobiety ciężarnej, warto skonsultować się z psychologiem, który może zaproponować metody radzenia sobie z tymi emocjami.

Jak ćwiczyć pamięć w ciąży?

Ćwiczyć pamięć warto zawsze, nie tylko w okresie ciąży. W przypadku objawów pregnezji można skorzystać z udogodnień, jakie proponuje nam współczesny świat. Kalendarz czy aplikacje w telefonie przypominające o ważnych spotkaniach, wizytach u lekarza w ciąży czy badaniach stają się nieodłącznym elementem codzienności kobiet ciężarnych. Dzięki specjalnym aplikacjom skierowanym do przyszłych mam, a także popularnym segregatorom ciążowym czy teczkom, ryzyko zgubienia wyników czy zapomnienia o wizycie znacząco spada. Im mniej rzeczy naraz przyszła mama będzie miała do zapamiętania, tym ryzyko zapomnienia o czymś istotnym jest niższe. 

Pamięć poprawia się również, gdy kobieta nie jest zestresowana. Dlatego też przyszłym mamom polecana jest aktywność fizyczna w postaci jogi lub spacerów, a także czytanie książek. Wyciszenie się ułatwia bowiem koncentrację. Niektóre kobiety ciężarne sięgają również po różnego rodzaju kursy języków obcych, a także łamigłówki i zagadki logiczne, aby nie koncentrować się nadmiernie na samej ciąży i snuciu różnego rodzaju wizji związanych z przyszłością. 

Dobrą wiadomością jest fakt, że wraz z urodzeniem dziecka większość frustrujących i denerwujących przez czas ciąży dolegliwości mija.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź