Co to jest pessar? / pexels Co to jest pessar? / pexels

Co to jest pessar?

Pessary stosowane są w ginekologii i położnictwie od wielu lat w przypadku występujących u ciężarnej zaburzeń statyki narządu rodnego i ryzyka porodu przedwczesnego. Kiedy zakłada się pessar i jak przebiega ten zabieg? Czy pessar jest skuteczny?

Spis treści:

Kiedy zakłada się pessar?

Choć zwykle kojarzymy pessar z ciążą, bywa on stosowany także u kobiet niebędących w ciąży, kiedy występują u nich dolegliwości takie jak obniżenie narządu rodnego czy wysiłkowe nietrzymaniu moczu. W tych sytuacjach stosowane są najczęściej pessary kostkowe i  cewkowe. Pessar umożliwia odciążenie niewydolnych mięśni dna miednicy lub hamuje nadmierny wypływ moczu podczas wysiłku. Zastosowanie pessara w przypadku problemów uroginekologicznych pozwala w niektórych przypadkach na zrezygnowanie z leczenia operacyjnego przy zachowaniu zbliżonej skuteczności. 

Założenie pessara jest stosowane, kiedy u przyszłej mamy występuje niewydolność cieśniowo-szyjkowa. Kluczowe przed zastosowaniem tego typu rozwiązania jest wykluczenie miejscowego stanu zapalnego w obrębie szyjki macicy.

W czym pomaga pessar?

Pessar, zarówno w ciąży, jak i u kobiet zmagających się z problemami ginekologicznymi, zakładany jest w celu odciążenia dna miednicy. Umieszczony w odpowiedni sposób na zasadzie podciśnienia łączy się z szyjką macicy, stabilizując ją i odciążając.

Jesteś po porodzie? Postaw na rehabilitację połogową! Fizjoterapeutka wyjaśnia, dlaczego to ważne

Polecamy

Jesteś po porodzie? Postaw na rehabilitację połogową! Fizjoterapeutka wyjaśnia, dlaczego to ważne

– Połóg to newralgiczny okres dla kobiet, który powinny wykorzystać na regenerację i przygotowanie do powrotu do dawnych aktywności. To nie oznacza, że w tym okresie nie należy podejmować żadnych aktywności – mówi Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Czytaj

Kto zakłada pessar?

Pessar zakładany jest przez lekarza położnika. To on również odpowiada za wykluczenie potencjalnego stanu zapalnego zlokalizowanego w obrębie szyjki macicy i dobranie odpowiedniego rozmiaru. Dostępne są pessary w 3 różnych rozmiarach:

  • 17 mm – najmniejszy, stosowany u niektórych pierworódek,
  • 21 mm – standardowy, stosowany najczęściej,
  • 25 mm – najszerszy, stosowany u niektórych wieloródek. 

Pessar zakładany jest w pozycji leżącej. Dzięki temu, że jest on stworzony z giętkiego materiału, jego zakładanie przebiega z reguły bezboleśnie. W momencie kiedy zakłada się pessar, lekarz zazwyczaj decyduje się także na zastosowanie żelu, który zmniejsza opór i ułatwia aplikację. Bardzo ważne jest, aby pessar umieszczony był stożkiem do góry, gdyż tylko w takiej pozycji jest w stanie spełniać w odpowiedni sposób swoją funkcję. Prawidłowo założony pessar nie powinien być w żaden sposób odczuwany przez kobietę. W przypadku braku powikłań po jego założeniu pessar może znajdować się drogach rodnych kobiety do momentu porodu.

Czy pessar w ciąży pomaga?

Jeszcze kilka lat temu zakładanie pessara w ciąży było bardzo popularne. Jednak przeprowadzone jednak w ostatnim czasie badania wywołały wiele wątpliwości co do sensu stosowania tego typu rozwiązań. We wnioskach z tych badań można przeczytać, że stosowanie pessarów w przypadku niewydolności cieśniowo-szyjkowej i zagrożenia porodem przedwczesnym w znaczący sposób poprawiało rokowania kobiety i dziecka. Jednak z innych badań wynika, że pessary nie przynosiły żadnych korzyści. Aktualnie nie wiadomo więc jednoznacznie, gdzie w leży prawda. Pessary są stosowane w dalszym ciągu ze względu na znikome zagrożenie związane z ich używaniem oraz potencjalne korzyści, które może odnieść kobieta, stosując to rozwiązanie.

Założenie pessara – cena

W przypadku kobiet ciężarnych założenie pessara jest z reguły nieodpłatne i odbywa się w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli jednak prowadzisz swoją ciążę prywatnie, koszt takiej procedury może wynieść ok. 200 zł. W przypadku pessarów zakładanych z powodu schorzeń uroginekologicznych koszt ten może być nieco większy i wynosić ok. 350-400 zł.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź