Co to jest koktajl położnej? /iStock Co to jest koktajl położnej? /iStock

Co to jest koktajl położnej?

Wiele kobiet po terminie porodu próbuje naturalnych metod w celu wywołania pierwszych skurczów. Niektóre z nich mogą jednak stanowić realne zagrożenie dla ciężarnej i jej dziecka. Dużo mówi się o tzw. koktajlu położnych. Czy jest bezpieczny?

Spis treści:

Co to jest koktajl położnych

Z pewnością nie raz słyszałaś o tajemniczej miksturze zwanej koktajlem położnych. Ma ona za zadanie wywołać skurcze porodowe, a tym samym pozwolić kobiecie uniknąć farmakologicznej indukcji porodu.

Chociaż w kręgach położnych oraz samych kobiet ciężarnych pojęcie to funkcjonuje już od wielu lat, nadal wywołuje wiele kontrowersji. Jest to spowodowane nie tylko brakiem obiektywnych i naukowych dowodów potwierdzających skuteczność wypicia koktajlu położnych, ale chyba przede wszystkim składem tytułowej mieszaniny. W wielu przepisach pojawia się bowiem olej rycynowy oraz… niewielka ilość alkoholu, najczęściej w formie prosecco. A jak powszechnie wiadomo, szczególnie drugi z wymienionych składników jest kategorycznie zakazany w trakcie ciąży.

Oczywiście w internecie znajdziemy przepisy, które w swoim składzie pomijają dodatek w postaci znanego wina musującego, jednak nawet bez niego koktajl położnych może zawierać substancje mające negatywny wpływ na zdrowie ciężarnej oraz dziecka.

Jak działa koktajl położnych

Koktajl położnych w swoim składzie zawiera m.in. olej rycynowy, który jest substancją silnie przeczyszczającą. Oprócz niego w miksturze możemy znaleźć morele albo suszone śliwki. Te składniki poniekąd wyjaśniają, jak działa koktajl położnych. Ma on przede wszystkim za zadanie działać przeczyszczająco, a skurcze jelit powinny finalnie doprowadzić do pojawienia się skurczów porodowych. Co więcej, w przeszłości wierzono, że obecne w większości przepisów suszone liście malin same w sobie pobudzają skurcze macicy. Aktualnie żadne dane naukowe tego nie potwierdzają. Jak zatem widać, z koktajlem położnych związanych jest wiele znaków zapytania, które powodują, że specjaliści rzadko zalecają tego typu rozwiązania w celu przyspieszenia porodu.

Jak wygląda wywołanie porodu?

Polecamy

Jak wygląda wywołanie porodu?

Wywoływanie porodu wzbudza wiele emocji. Zupełnie niepotrzebnie. Czy będzie to balonik, kroplówka czy specjalny żel, ma pomóc twojemu dziecku w przyjściu na świat, kiedy jego narodziny niepotrzebnie się przedłużają. Zobacz, jak przygotować się do wywołania porodu.

Czytaj

Czy koktajl położnych jest bezpieczny?

Z powodu swojego składu oraz sposobu działania nasuwa się oczywiste pytanie: czy koktajl położnych na wywołanie porodu jest bezpieczny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z pewnością koktajle zawierające w swoim składzie alkohol są kategorycznie zakazane na każdym etapie ciąży. Jednak nawet mikstury, które nie zawierają prosecco, są w stanie doprowadzić do nasilonej biegunki, wymiotów oraz silnych bólów brzucha. To natomiast może skutkować groźnymi dla kobiety ciężarnej zaburzeniami jonowymi, a także odwodnieniem. Co więcej, taka sytuacja to stres nie tylko dla przyszłej mamy, ale także nienarodzonego dziecka, co może doprowadzić do pogorszenia jego dobrostanu. Z tego też powodu nigdy nie stosuj koktajlu położnych na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem lub położną.

Jak zrobić koktajl położnych na wywołanie porodu

W Internecie krąży wiele przepisów mówiących, jak zrobić koktajl położnych. Oto jeden z nich, w skład którego wchodzą:

  • olej rycynowy,
  • masło orzechowe lub migdałowe,
  • sok morelowy,
  • suszone liście malin.

Według przepisu wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą, a następnie wypić. Efektem ma być przeczyszczenie, prowadzące do rozpoczęcia skurczów porodowych macicy. Pamiętaj, że nie ma dostatecznych dowodów na temat nie tylko skuteczności koktajlu położnych, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwa. Jeżeli więc chcesz spróbować tego rozwiązania, koniecznie skonsultuj się najpierw z lekarzem lub położną. Nie zapominaj także o innych polecanych sposobach na przyspieszenie porodu, takich jak seks lub chodzenie po schodach, które stanowią dla ciebie oraz dziecka znacznie mniejsze zagrożenie. Pamiętaj także, że jedynym naukowo potwierdzonym sposobem wywoływania porodu po terminie jest indukcja przeprowadzona pod opieką personelu medycznego w szpitalu.

Co warto wiedzieć o formalnościach po porodzie?

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź