Co może oznaczać brak mdłości w ciąży?\ Adobe Stock

Co może oznaczać brak mdłości w ciąży?

Nudności i wymioty to objawy znacząco utrudniające codzienne funkcjonowanie wielu ciężarnych. Nie u wszystkich jednak ich nasilenie jest jednakowe, a w przypadku niektórych kobiet nie pojawiają się one wcale. Skąd się biorą mdłości w ciąży i czy można stracić ciążę bez objawów?

Spis treści:

Skąd się biorą mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży to jeden z charakterystycznych objawów towarzyszących ciąży, który pojawia się około 4. tygodnia jej trwania i utrzymywać może się do 16., a nawet 20. tygodnia. Ocenia się, że mdłości w ciąży występują u 50-80 proc. ciężarnych. U niektórych objawy są na tyle nasilone, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. 

Chociaż specjaliści z zakresu położnictwa nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co stanowi przyczynę występowania nudności i wymiotów w ciąży, to przyjmuje się, że potencjalną przyczyną może być wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej, a więc popularnego beta-HCG. Co więcej, tezę tę potwierdza fakt, iż nasilone wymioty u ciężarnych zauważa się częściej w przypadku zaśniadu groniastego, w przebiegu którego stężenia gonadotropiny kosmówkowej są znacznie wyższe niż przy prawidłowo rozwijającej się ciąży. 

Wyróżnia się osobną jednostkę chorobową określaną jako niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Definiowane są one jako nasilone wymioty prowadzące do znacznego odwodnienia, ketonurii, zaburzeń elektrolitowych i bardzo często wymagają hospitalizacji.

Kto nie ma mdłości w ciąży?

Według statystyk, tylko jedna na pięć kobiet w trakcie ciąży nie zgłaszała wystąpienia nudności i wymiotów. Trudno jednak jednoznacznie wskazać, co stanowi przyczynę faktu, że objaw ten nie pojawia się u wszystkich kobiet. Specjaliści wyróżnili jednak, oprócz wzrostu stężenia gonadotropiny kosmówkowej będącej naturalną konsekwencją ciąży, czynniki ryzyka, mogące wpływać na występowanie oraz nasilenie się wymiotów. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • współistniejące zakażenie Helicobacter pylori,
  • profil psychologiczny i narażenie na stres,
  • młody wiek kobiety,
  • niskie BMI przed zajściem w ciążę,
  • pierwsza ciąża,
  • płeć żeńska płodu.

Nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, u której kobiety objaw ten pojawi się, a u której wymioty nie wystąpią przez całe 9 miesięcy.

O czym świadczy brak mdłości w ciąży?

Brak mdłości i wymiotów w ciąży nie jest związany w żaden sposób z dobrostanem płodu. Co więcej, nasilone wymioty, jak zostało to już wcześniej wspomniane, obserwuje się w przypadku kobiet, u których stwierdzony został zaśniad groniasty. Warto uświadomić sobie, że zarówno brak nudności w ciąży, jak i ich występowanie w pewien sposób uwarunkowane jest genetycznie. 

Mdłości są uznawane za prawdopodobny objaw ciąży, nie zaś pewny wyznacznik jej obecności i mogą być związane z wieloma innymi stanami, takimi jak zatrucie pokarmowe czy też nieżyt żołądkowy. Z tego względu nawet zanik mdłości w 8. tygodniu ciąży, a więc na wczesnym jej etapie, nie musi oznaczać, że z płodem dzieje się coś niepokojącego.

Mdłości w ciąży - co jeść?

Polecamy

Mdłości w ciąży - co jeść?

Mdłości to powszechne dolegliwości, które najczęściej towarzyszą kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, a ich pojawienie się jest związane z wysokim poziomem gonadotropiny kosmówkowej. Nudności w ciąży nie są objawem problemów zdrowotnych, jednak mogą prowadzić do wymiotów, które często powodują spadek masy ciała i w konsekwencji poważne powikłania medyczne.

Czytaj

Czy można stracić ciążę bez objawów?

Utracie ciąży, a więc poronieniu, towarzyszyć mogą różnego rodzaju objawy. Typowy obraz kliniczny obejmuje:

Nie oznacza to jednak, że w każdym wypadku objawy towarzyszące poronieniu są takie same. Warto podkreślić, że większość poronień następuje na wczesnym etapie trwania ciąży, a część kobiet nie orientuje się nawet, że przez chwilę były ciężarne. Niekiedy jedynym wykładnikiem przebytej ciąży jest podwyższone stężenie beta-HCG, któremu towarzyszy brak zarodka w jamie macicy. Sytuacja taka określana jest niekiedy jako tzw. ciąża biochemiczna. 

Nagłe ustąpienie objawów, takich jak mdłości, nie sugeruje w żaden sposób, że z ciążą dzieje się coś niepokojącego, gdyż nie jest to wykładnik dobrostanu płodu. Jeżeli jednak ustąpienie tego objawu niepokoi Cię, warto udać się do ginekologa prowadzącego Twoją ciążę w celu wykonania badania kontrolnego.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź