Ciśnienie w ciąży – jakie jest prawidłowe?/fot. iStock Ciśnienie w ciąży – jakie jest prawidłowe?/fot. iStock

Ciśnienie w ciąży – jakie jest prawidłowe?

Ciśnienie tętnicze krwi to parametr, któremu w ciąży poświęca się wyjątkowo dużo uwagi. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych powikłań – porodu przedwczesnego czy też wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu. Jakie jest prawidłowe ciśnienie w ciąży i kiedy należy udać się do szpitala?

Spis treści:

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w ciąży?

Prawidłowe ciśnienie krwi tętniczej w ciąży to warunek konieczny, aby płód mógł rozwijać się odpowiednio. Z tego też powodu jest ono kontrolowane podczas każdej wizyty u ginekologa. Jeżeli pomiary wykonane przez lekarza przekraczają dopuszczalne normy, konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, które ma na celu obniżenie ciśnienia krwi.

Ciśnienie w ciąży – normy

Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi w ciąży nie przekracza wartości 139 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 89 mmHg w wypadku ciśnienia rozkurczowego. Jeżeli jeden z wymienionych parametrów przekracza wspomnianą normę, lekarz wdraża specjalistyczne leczenie.

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży, w przeciwieństwie do nadciśnienia tętniczego, nie stanowi dużego problemu. Chociaż niekiedy wiąże się z gorszym samopoczuciem i m.in. bólami głowy, nie prowadzi do poważnych zaburzeń związanych ze zdrowiem u kobiet ciężarnych. 

Przyczyny niskiego ciśnienia

Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny obniżonych wartości ciśnienia tętniczego w trakcie ciąży. Warto wspomnieć, że w I trymestrze ciąży ma miejsce fizjologiczny spadek wartości ciśnienia tętniczego krwi i jest on jednym z czynników świadczących o prawidłowym rozwoju ciąży. Obniżenie ciśnienia krwi jest spowodowane spadkiem oporu i napięcia naczyń krwionośnych, co ma ułatwić wymianę krwi między matką a dzieckiem. W późniejszym okresie ciąży ciśnienie powraca do wartości wyjściowych. Inną przyczyną niskiego ciśnienia mogą być skłonności genetyczne. Jeżeli już przed okresem ciąży twoje ciśnienie było niższe, bardzo prawdopodobne, że jesteś tzw. niskociśnieniowcem. Niekiedy niskie wartości ciśnienia związane są z pogodą oraz ciśnieniem powietrza.

Objawy niskiego ciśnienia

Objawy związane z niskim ciśnieniem są najczęściej niespecyficzne. Należą do nich m.in. bóle głowy, obniżone samopoczucie, a także ogólnie pojęte spowolnienie. Obniżone ciśnienie tętnicze krwi może również powodować zawroty głowy, szczególnie w momencie zmiany pozycji, kiedy np. wstajemy z łóżka. Jeżeli doświadczasz tego typu objawów, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. 

Jak podnieść ciśnienie tętnicze w ciąży?

Mimo że współczesna medycyna potrafi bardzo skutecznie walczyć ze zbyt wysokimi wartościami ciśnienia tętniczego krwi, jego podniesienie nie jest takie proste. Można to zrobić, stosując bardzo specjalistyczne leki, jednak są one używane jedynie w stanach zagrożenia życia. Jak już zostało wspomniane, niskie wartości ciśnienia nie są niebezpieczne i najczęściej nie wymagają leczenia. Aby jednak zadbać o jego prawidłowe wartości, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, adekwatnej ilości snu oraz nieprzemęczaniu się w trakcie dnia.

Wysokie ciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży to temat, którego nie wolno bagatelizować. Na szczęście zastosowanie leczenia w odpowiednim momencie pozwala na jego skuteczny powrót do wartości prawidłowych i zapobieganie rozwojowi niebezpiecznych powikłań.

Przyczyny wysokiego ciśnienia

Wysokie ciśnienie w ciąży może być spowodowane przede wszystkim nieprawidłową implantacją łożyska. Jest to związane z wytworzeniem się wadliwych naczyń krwionośnych w jego obrębie. Prowadzi to do powstania zwiększonego oporu, czyli napięcia naczyń krwionośnych w Twoim organizmie, a to z kolei jest przyczyną wystąpienia tzw. nadciśnienia ciążowego. Możliwe jest również, że nadciśnienie tętnicze pojawiło się jeszcze przed ciążą i nie jest nią spowodowane. Ogólne przyczyny pojawienia się wysokiego ciśnienia są jednak bardzo złożone, a ich omówienie stanowczo wykracza poza ramy tego artykułu. 

Objawy wysokiego ciśnienia

Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego mogą przebiegać bezobjawowo. Niekiedy mogą się jednak objawiać w postaci bólów głowy zlokalizowanych z tyłu głowy czy też krwawieniem z nosa.  

Jak obniżyć ciśnienie w ciąży?

Leczenie nadciśnienia tętniczego w ciąży wymaga zastosowania specjalistycznych leków i powinno być zawsze nadzorowane przez lekarza ginekologa. Najczęściej stosowanym lekiem jest metyldopa, która jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Jeżeli leczyłaś się z powodu zbyt wysokiego ciśnienia jeszcze przed ciążą, najprawdopodobniej lekarz zmieni Twoje leczenie.

Skoki ciśnienia w ciąży – czy jest się czym martwić?

Skoki ciśnienia w ciąży, jeżeli następują w krótkim czasie i przekraczają dopuszczalne normy, mogą być niebezpieczne i wymagają pilnej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Aby stwierdzić ich występowanie, powinnaś regularnie mierzyć sobie ciśnienie w domu.

Wysoki puls w ciąży – co oznacza?

Prawidłowy puls nie powinien przekraczać 89 uderzeń na minutę. Prawdą jest jednak, że w trakcie ciąży częstość akcji serca fizjologicznie się zwiększa. Jest to spowodowane większą ilością krwi w organizmie podczas jej trwania. Wysoki puls może być także związany z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresem czy niedokrwistością, która zawsze powinna być leczona przez specjalistę.

Ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala?

Niekiedy pomimo stosowanego leczenia wartości ciśnienia pozostają zbyt wysokie i wymagają udania się do szpitala położniczego. Szczególnie szybko powinnaś zgłosić się na izbę przyjęć, kiedy oprócz wysokich wartości ciśnienia odczuwasz również zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, bóle w nadbrzuszu czy też duszność. Jest to bardzo ważne, gdyż mogą to być objawy stanu przedrzucawkowego. 

Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Wskazaniem do przyjęcia kobiety ciężarnej na oddział położniczy jest stwierdzenie ciśnienia skurczowego większego bądź równego 160 mmHg lub rozkurczowego większego bądź równego 110 mmHg. Przy takich wartościach zwiększone jest ryzyko wystąpienia powikłań kardiologicznych, a także porodu przedwczesnego. Stan taki wymaga pilnego leczenia szpitalnego.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź