Ciąża rok po roku – czy to bezpieczne? / iStock

Ciąża rok po roku – czy to bezpieczne?

Mit o niemożliwości zajścia w ciążę krótko po urodzeniu dziecka jest całkowicie nieprawdziwy. Niestety, jest on bardzo popularny i z jego powodu wiele kobiet nie zabezpiecza się. W wielu przypadkach kończy się to niechcianą ciążą. Dodatkowo tak szybkie zajście w ciążę może stanowić dla kobiety duże ryzyko. Czy ciąża rok po roku jest bezpieczna?

Spis treści:

Ciąża rok po roku – wady

Ciąża to stan, w którym ciało kobiety przechodzi wiele zmian mających zagwarantować jak najlepsze warunki do rozwoju płodu. Zwiększa się objętość krwi w naczyniach, maleje opór naczyń, powodując spadek wartości ciśnienia tętniczego, a macica znacząco zwiększa swoją objętość, zajmując znaczną część jamy brzusznej. Po przebytym porodzie organizm kobiety ponownie potrzebuje czasu, aby powrócić do stanu sprzed ciąży. 

Szczególnym okresem, kiedy ma to miejsce, jest połóg, a więc pierwsze 6 tygodni po porodzie. Ze względu na konieczność regeneracji tkanek lekarze podkreślają konieczność rezygnacji ze współżycia w tym czasie, bez względu na to, w jaki sposób rodziła kobieta. Stosunek płciowy w okresie połogu może niekorzystnie wpłynąć na gojenie się ran, np. po szyciu krocza, a także przyczynić się do infekcji, która może wymagać specjalistycznego leczenia. 

Utrwalił się jednak mit, że drugi poród kilka miesięcy po pierwszym jest niemożliwy, kiedy kobieta karmi piersią, gdyż jest ona wówczas niepłodna. Z medycznego punktu widzenia zjawisko takie określane jest jako niepłodność laktacyjna i ma ono związek z wydzielaniem prolaktyny, a więc hormonu, który odpowiedzialny jest za laktację u kobiet karmiących piersią. Jednocześnie hamuje on owulację, powodując wspomnianą niepłodność. 

Aby jednak prolaktyna hamowała owulację, jej poziom musi utrzymywać się na stałym poziomie, a to można osiągnąć jedynie wtedy, kiedy regularnie, co 4 godziny przystawiamy dziecko do piersi. W przypadku nieregularnego karmienia lub karmienia jedynie preparatami sztucznymi, poziom prolaktyny obniża się, co może doprowadzić do ponownego wystąpienia cykli owulacyjnych. W przypadku sztucznego karmienia cykl u kobiet powraca po ok. 4–6 tygodniach od porodu. Jednak wpadka po ciąży jest w tym czasie zjawiskiem stosunkowo częstym. 

Kolejna ciąża w krótkim czasie po porodzie ma liczne wady nie tylko ze względów czysto medycznych. Młoda mama w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia poświęca mu dużo czasu oraz sił, przez co odpowiednie dbanie o siebie oraz pilnowanie badań i wizyt jest znacznie trudniejsze. Trudno też o spokój i relaks, jakie powinna mieć ciężarna.

Ciąża rok po roku – zalety

Minimalny zalecany czas między porodem a zajściem w kolejną ciążę to 12 miesięcy, natomiast idealny odstęp między kolejnymi ciążami to 12-18 miesięcy. W przypadku kobiet, które rodziły poprzez cięcie cesarskie, odstęp ten powinien być dłuższy i wynosić 24 miesiące. W przypadku zajścia w kolejną ciążę wcześniej niż po roku, istnieje realne ryzyko powikłań zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Z tego powodu trudno mówić o zaletach takiej sytuacji. 

W przypadku ciąży rok po porodzie, a więc po upływie wymienionych wcześniej 12 miesięcy, możesz spodziewać się jednak wielu zalet. Jedną z nich jest podobny wiek obu dzieci, przez co mogą one wspólnie bawić się, rozwijać i odkrywać świat. Jest to również spore ułatwienie, jeżeli chodzi o ubranka czy też zabawki. Co więcej, dzieci w podobnym wieku mogą również uczęszczać do tych samych szkół lub przedszkoli, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu w przypadku porannych dojazdów czy odbierania ich po pracy lub odbytych zajęciach.

Okres po porodzie - kiedy pierwsza miesiączka po ciąży?

Polecamy

Okres po porodzie - kiedy pierwsza miesiączka po ciąży?

Od czego zależy termin pojawienia się okresu po porodzie? Co dzieje się w ciele kobiety tuż po porodzie? Czy pierwsze miesiączki po porodzie różnią się od tych sprzed okresu ciąży?

Czytaj

Czy ciąża rok po roku jest bezpieczna?

Ciąża rok po roku może wiązać się z wieloma powikłaniami: 

  • zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego,
  • mniejszą masą urodzeniową dziecka,
  • wyższą śmiertelnością okołoporodową zarówno kobiety, jak i dziecka,
  • wyższym ryzykiem pęknięcia macicy w przypadku ciąży rok po cesarce.

Pamiętaj również, że tak szybkie zajście w kolejną ciążę wymaga dokładniejszej opieki ginekologa w trakcie jej trwania, a także większej współpracy z lekarzem z twojej strony.

Drugi poród kilka miesięcy po pierwszym – o czym warto wiedzieć?

Kolejny poród w tak krótkim czasie od poprzedniego to ryzyko zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Z tego względu konieczna jest odpowiednia opieka ginekologiczna przez całą ciążę, a także odpowiednie zaplanowanie porodu z lekarzem. Druga ciąża kilka miesięcy po porodzie nie jest wyrokiem, jednak wymaga odpowiedniej opieki, gdyż wiąże się z wyższym ryzykiem niektórych powikłań.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź