Ciąża po poronieniu. Kiedy starać się o kolejne dziecko? /fot. Pexels Ciąża po poronieniu. Kiedy starać się o kolejne dziecko? /fot. Pexels

Ciąża po poronieniu. Kiedy starać się o kolejne dziecko?

Wiele wczesnych ciąż kończy się poronieniem. W większości przypadków są to samoistne poronienia, które nie wymagają dalszej specjalistycznej diagnostyki. Nie stanowią one także przeciwwskazań do dalszych starań o dziecko. Jak szybko możliwa jest kolejna ciąża po poronieniu?

Spis treści:

Jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę po poronieniu?

Wiele par zastanawia się, jak utrzymać kolejną ciążę po poronieniach w przeszłości. Dlatego też szukają informacji dotyczących badań, które należy wykonać. 

Nie ma jednak konkretnych zaleceń mówiących, jakie badania powinno się wykonać po samoistnym poronieniu. Jeśli nie są to poronienia nawracające (min. 3), nie ma konieczności wykonywania żadnych badań przed kolejną ciążą. Mimo to wielu specjalistów zaleca przed rozpoczęciem starań wykonanie np. cytologii oraz badań krwi, m.in. poziomu glikemii czy stężenia TSH. Warto też wykonać badania w kierunku zakażeń z grupy TORCH, które mogą przyczyniać się do poronień we wczesnej ciąży. USG ginekologiczne zaś wskaże ewentualne wady macicy czy też mięśniaki. 

Niektórzy decydują się również na badanie genetyczne materiału poronnego, które wykonywane jest na podstawie fragmentu kosmówki. Może ono wskazać, czy przyczyną poronienia były aberracje chromosomowe płodu. Dzięki powyższym badaniom para będzie wiedziała, czy możliwa jest szybka ciąża po samoistnym poronieniu, czy konieczne jest wykonanie dodatkowej diagnostyki i badań. Jeśli bowiem druga ciąża po pierwszym poronieniu skończy się podobnie, istnieje ryzyko występowania nieprawidłowości cytogenetycznych u rodziców w postaci zrównoważonej translokacji.

Co oznacza ciąża wysokiego ryzyka?

Ciąża wysokiego ryzyka to m.in. ciąża po poronieniu. Ryzyko to wzrasta u kobiet mających kilka poronień w przeszłości. Poza tym szczególną opieką otacza się kobiety w ciążach wielopłodowych oraz te, które chorują na choroby przewlekłe. Podobnie jest w przypadku wystąpienia porodu przedwczesnego w poprzednich ciążach. Ciążą wysokiego ryzyka określa się także te u kobiet ze stwierdzoną trombofilią. W takiej sytuacji przyszła mama powinna być pod opieką specjalistycznej poradni, a wizyty są częstsze niż w przypadku ciąż fizjologicznych. Jest to związane głównie z ryzykiem urodzenia przedwcześnie lub pojawienia się komplikacji w postaci np. zaburzeń wzrastania u płodu.

Co może być przyczyną poronienia ciąży?

Najczęstszą przyczyną poronienia w ciąży są aberracje chromosomalne dziecka. Pojawiają się one w wyniku nieprawidłowych gametogenezy, zapłodnienia lub błędu podczas podziału komórek powstałej zygoty. Poza tym wśród przyczyn poronień wymienia się:

  • nieprawidłową funkcję ciałka żółtego (niski poziom progesteronu),
  • wady wrodzone macicy, np. przegrodę macicy lub macicę dwurożną,
  • zrosty wewnątrzmaciczne,
  • endometriozę, 
  • zespół antyfosfolipidowy,
  • infekcje, np. różyczkę, opryszczkę czy cytomegalię.

Po jakim czasie od poronienia można zajść w ciążę?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników para po poronieniu może zacząć starać się o kolejną ciążę po minimum 3 miesiącach. Ciąża zaraz po wczesnym poronieniu nie jest zalecana, ponieważ organizm kobiety potrzebuje czasu na regenerację, aby móc przygotować się na kolejne zapłodnienie. To, po jakim czasie od poronienia można zajść w ciążę, zależy także od kondycji psychicznej kobiety. Jest duża grupa kobiet, które po poronieniach wymagają wizyt u psychologa i odpowiedniej ilości czasu, aby pogodzić się z utratą ciąży. 

Ciąża po samoistnym poronieniu. Co warto wiedzieć?

Specjaliści zalecają, aby przed kolejną ciążą przez co najmniej 3 miesiące zażywać kwas foliowy w dawce ustalonej przez lekarza ginekologa. Foliany odgrywają bowiem niezwykle ważną rolę w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego u dzieci i zmniejszają ryzyko powstawania jego wad. 

[contact-form-7 id="226190" title="Newslleter article"]

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź