Spis treści:
Co oznacza bolący odbyt w ciąży
Dyskomfort w okolicy odbytu to częsty problem u ciężarnych. Jak się szacuje, pojawienie się hemoroidów, czyli żylaków odbytu, może dotyczyć nawet 85 proc. ciężarnych, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Nierzadko bolący odbyt w ciąży może być objawem zakrzepicy okołoodbytniczych splotów żylnych, czyli tzw. zakrzepu brzeżnego. Jego pojawienie się związane jest ze zmianami w składzie krwi, do których dochodzi w okresie ciąży.
Zmiany hormonalne występujące w ciąży sprzyjają występowaniu wszelkiego rodzaju powikłań zakrzepowo-zatorowych, ale przyczyn powodujących ból okolic odbytu w ciąży jest znacznie więcej. Do potencjalnych problemów związanych z okolicą odbytu, które wystąpić mogą podczas ciąży, zaliczamy także:
- szczelinę odbytu,
- ropień,
- przetokę odbytu,
- infekcję układu pokarmowego przebiegającą z nasiloną biegunką.
Dlaczego w ciąży boli odbyt
Wiele kobiet nie zgłasza się do lekarza z problemami proktologicznymi, ponieważ się wstydzi i uznaje, że wystąpienie danych objawów jest „normalne”. Warto jednak przełamać opory i powiedzieć o dyskomforcie lekarzowi, ponieważ może się okazać, że konieczne jest podjęcie leczenia.
Ucisk na odbyt przed porodem
Jednym z wielu objawów zbliżającego się rozwiązania może być uczucie ucisku na odbyt przed porodem. Dno macicy wraz ze znajdującym się w środku dzieckiem obniża się na parę tygodni przed rozpoczęciem się porodu. Pojawia się nacisk zarówno na miednicę, jak i na odbyt, co odczuwane może być jako charakterystyczne „rozpieranie”. Objaw taki nie występuje jednak zawsze, a jego nasilenie jest kwestią indywidualną.
Polecamy
Biegunka w ciąży – co jeść?
Wiele przyszłych mam martwi się biegunką w ciąży. Choć dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym stanie to częsta dolegliwość, bo wynikają ze zmian zachodzących w organizmie, wzbudzają niepokój. Jak leczyć i co jeść podczas biegunki w ciąży?
Ból okolic odbytu w ciąży – jak sobie z nim radzić
W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych w okolicy odbytu bardzo ważne jest, aby poinformować o nich lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. W niektórych przypadkach konieczna może być porada chirurgiczna lub nawet leczenie zabiegowe, tak jak ma to miejsce np. w niektórych postaciach ropnia okołoodbytniczego.
Ważną rolę odgrywa m.in. profilaktyka wystąpienia hemoroidów, które stanowią główny problem wśród kobiet ciężarnych. Aby zminimalizować ich ryzyko, koniecznie zadbaj o regularne wypróżnienia, dietę działającą przeciw zaparciom i bogatą w błonnik, a także ćwiczenie mięśni miednicy. W przypadku wystąpienia żylaków odbytu ciężarne mogą stosować większość ogólnodostępnych maści przeciwbólowych, przygotowywać w warunkach domowych tzw. nasiadówki lub stosować zimne okłady na okolice odbytu.
Bardzo ważne jest również przestrzeganie higieny intymnej – może być to oczywiście utrudnione ze względu na towarzyszące dolegliwości bólowe, jednak odgrywa kluczą rolę w procesie leczniczym i łagodzącym objawy.