
Spis treści:
Biegunka w ciąży – skąd się bierze?
Rozwolnienia, ból brzucha, osłabienie, czasami lekka gorączka, a także zaburzenia gospodarki elektrolitowej – objawy biegunki mogą osłabić organizm, ale nie zagrażają ciąży. Wiele kobiet uważa nawet, że właśnie biegunka była jednym z pierwszych objawów ciąży.
Biegasz do toalety i sprawia ci to coraz większy dyskomfort? Biegunka to zaburzenie pracy układu pokarmowego, które objawia się zwiększoną częstotliwością wypróżnień w ciągu dnia i zmianą ich konsystencji. U wielu osób objawy te świadczą o problemach żołądkowych i potrafią utrzymywać się nawet kilka tygodni.
W ciąży problemy żołądkowe mogą być nie tylko skutkiem zjedzenia nieświeżego jedzenia czy alergicznej odpowiedzi na jakiś produkt, ale także efektem zmian, jakie zachodzą w twoim ciele. W ciąży zmienia się funkcjonowanie całego organizmu, także perystaltyka jelit. W tym stanie nawet niewinny grzeszek żywieniowy może kosztować cię kilka dni biegania do toalety.
Biegunka ostra trwa nie dłużej niż 14 dni, przewlekła natomiast utrzymuje się nawet miesiąc, a jej przyczyną może być alergia, zakażenie pasożytem, nietolerancja pokarmowa czy problemy z jelitem drażliwym.
Każda osoba, która ma biegunkę, powinna szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie i zmobilizować się do jedzenia. Szczególnie przyszłe mamy nie mogą dopuścić do osłabienia organizmu, dlatego to bardzo ważne, jaka jest dieta przy biegunce w ciąży.
Ból brzucha i częste wizyty w toalecie to często także skutek stresu. Wiele kobiet tak somatycznie reaguje na strach przed ciążą a potem porodem.
Bóle brzucha i biegunka w ciąży
Ginekolodzy nie zaliczają biegunki do objawów wczesnej ciąży, jednak wiele przyszłych mam przyznaje, że w pierwszych tygodniach trapiły je rozwolnienia. Niewykluczone, że to efekt zmian hormonalnych. W późniejszych miesiącach ciąży biegunki ustępują miejsca zaparciom.
W pierwszym trymestrze, jeśli biegunce towarzyszy ból brzucha czy krwawienie, może być ona jednym z objawów poronienia. Podobnie, jeśli w stolcu pojawi się krew czy krwisty śluz. W każdym przypadku konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.
W drugim trymestrze biegunka może być reakcją organizmu na zmiany hormonalne, a także powiększanie się macicy i rosnący brzuch, który uciska na jelita. Jeśli biegunce towarzyszy osłabienie, gorączka i silny ból brzucha, lekarz może brać pod uwagę odklejenie łożyska.
W trzecim trymestrze biegunka może być efektem stresu związanego ze zbliżającym się porodem, ale także zwiastować koniec ciąży. Organizm, oczyszczając się, przygotowuje się do narodzin dziecka.
Jeśli biegunka u ciężarnej nie trwa długo i jest łagodna, wystarczy stosować odpowiednią dietę, by wszystko wróciło do normy. Krótko trwające rozwolnienia we wczesnej fazie ciąży są zupełnie naturalne i nie stanowią powodów do niepokoju. Z kolei długo utrzymujące się dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i to może być problemem, bo powoduje osłabienie i nasila objawy zatrucia. W takiej sytuacji sposób leczenia powinien wskazać lekarz. Chociaż część leków przeciwbiegunkowych można kupić bez recepty, w ciąży każdy zażywany preparat powinien być skonsultowany z lekarzem. Może on także zalecić uzupełnienie elektrolitów, czyli sodu, potasu, chloru i wodorowęglanów specjalnymi, aptecznymi preparatami.
Jak poradzić sobie z biegunką w ciąży?
W początkach ciąży biegunka trwająca do kilku dni nie jest zazwyczaj czymś niepokojącym. Także jej leczenie powinno być takie jak u innych chorych.
Zasadą numer jeden jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu, bo nierównowaga między wydalaniem elektrolitów a ich pobieraniem może prowadzić do utraty przytomności. W każdym przypadku, przede wszystkim w ciąży, taka sytuacja nie należy do bezpiecznych.
Najczęściej pierwszym objawem odwodnienia jest potrzeba picia. Do innych poważnych objawów należą:
- szybsze bicie serca i spadek ciśnienia tętniczego,
- gorączka i drgawki,
- problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
- zaparcia i wzdęcia,
- brak potu na ciele, szczególnie w upały;
- zmiana struktury skóry – utrata elastyczności;
- w ekstremalnej sytuacji utrata wody może zagrażać życiu!
Przyszła mama powinna uzupełniać płyny, ale nie wypijając za jednym razem dużej ich porcji, ale raczej popijać je małymi łykami w regularnych odstępach czasu. Najlepiej sprawdzą się ziołowe napary z rumianku czy mięty, słaba herbata i niegazowana woda mineralna. Nie powinno się pić kawy, gazowanych napojów, soków owocowych i warzywnych, i alkoholu.
Co jeść przy biegunce?
Kiedy tylko pojawi się biegunka, konieczna będzie radykalna zmiana diety. By nie podrażniać układu pokarmowego, wskazane jest wyeliminowanie błonnika, który wolno się trawi i długo zalega w jelitach. Odstawiamy zatem razowy chleb, kasze, płatki wsiane, surowe owoce i warzywa, a także tłuste produkty mleczne, mięsa i wędliny oraz ostre przyprawy, orzechy i czekoladę.
Dolegliwości złagodzi dieta lekkostrawna:
- kleik ryżowy i ryż,
- chrupki kukurydziane,
- gotowana marchew, mus jabłkowy, banany i jagody;
- pszenne pieczywo,
- drobny makaron,
- biszkopty.
Kiedy minie stan ostry biegunki, trzeba powoli rozszerzać dietę, dodając do niej niskotłuszczowe przetwory mleczne, chude wędliny i mięsa, ryby, a potem warzywa i owoce – najpierw w kisielach, a później już na surowo. W czasie leczenia biegunki i przez jakiś czas po jej zakończeniu zaleca się unikanie smażenia potraw, a raczej gotowanie na parze i pieczenie. Niewielkie posiłki powinny być przyjmowane co 2-3 godziny.
Przyszłe mamy nie powinny obawiać się problemów z powodu nawracających biegunek w ciąży. Warto jednak skonsultować to z lekarzem i wspólnie z nim dopilnować, by organizm nie tracił ważnych dla mamy i dziecka składników odżywczych i minerałów. Biegunka w ciąży może wywoływać niedobory pokarmowe, a nawet niedożywienie.