Hemoroidy w ciąży - objawy, leczenie, zapobieganie Hemoroidy w ciąży – objawy, leczenie, zapobieganie / iStock

Hemoroidy w ciąży – objawy, leczenie, zapobieganie

Wiele kobiet w trakcie ciąży skarży się na pojawienie się hemoroidów. Są one bardzo dokuczliwą dolegliwością dla przyszłych mam.  Zazwyczaj nieprzyjemne objawy mają miejsce w drugiej połowie ciąży, gdy rosnąca macica coraz bardziej uciska żyły miednicy. Jak leczyć hemoroidy w ciąży i czy uniemożliwiają one poród siłami natury? 

Spis treści:

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, inaczej nazywane guzkami krwawniczymi, to przekrwienie struktur znajdujących się w kanale odbytu. Struktury te mają za zadanie uszczelnianie odbytu, lecz w przypadku problemów z odpływem krwi dochodzi do ich powiększenia i występowania stanów zapalnych.  

Wyróżnia się cztery stadia zaawansowania hemoroidów. W pierwszym z nich zmiany nie wypadają na zewnątrz, powodują niewielkie krwawienie i dyskomfort. W drugim stadium zaś hemoroidy wypadają podczas defekacji, lecz samoistnie cofają się. Powodują również świąd. W przypadku trzeciego stadium zmiany nie cofają się, lecz wymagają ręcznego odprowadzenia. Krwawienie jest intensywniejsze. Gdy mamy do czynienia ze stadium czwartym, guzków krwawniczych są nieodprowadzane i współistnieć może zakrzepica brzeżna. Od stadium zaawansowania zależy wybrany sposób leczenia hemoroidów.  

W trakcie ciąży ryzyko ich wystąpienia jest znacznie wyższe. Wynika to z ucisku rosnącej macicy wraz z rozwijającym się dzieckiem na naczynia żylne miednicy oraz żyłę główną dolną. Utrudniony jest przepływ krwi, co prowadzi do powstawania miejscowych poszerzeń. Tendencja do zastoju krwi w żyłach przyczynia się także do zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych oraz obrzęków nóg i rozwoju żylaków. Innym czynnikiem ryzyka u kobiet ciężarnych jest zwiększone stężenie progesteronu, który wpływa na podatność żył na rozciąganie.  

Hemoroidy w ciąży – objawy

Hemoroidy w ciąży są bardzo nieprzyjemnym objawem występującym u wielu przyszłych mam. Najbardziej uciążliwy jest ból utrudniający codzienne funkcjonowanie. Pojawia się on przy siedzeniu oraz np. przy wypróżnianiu. Jeśli dołączają do guzków krwawniczych popularne w czasie ciąży zaparcia, ból jest wtedy bardzo duży. Zaparcia ponadto predysponują do powstawania hemoroidów. Poza tym u przyszłej mamy może wystąpić krwawienie oraz świąd. Duże, krwawiące hemoroidy w ciąży doprowadzić mogą czasami do niedokrwistości, na którą kobiety ciężarne i tak ze względu na swój stan są bardziej narażone. W przypadku wystąpienia objawów zawsze należy zgłosić ten fakt do swojego lekarza ginekologa, który zaleci leczenie lub skieruje do chirurga specjalizującego się w tej dziedzinie.  

Hemoroidy w ciąży – leczenie

Wyróżnia się kilka sposobów leczenia hemoroidów. Wybrana metoda zależy od zaawansowania zmian i dolegliwości jakie powodują. Należy pamiętać, że w trakcie trwania ciąży stosowanie części leków jest niedozwolone lub ograniczone. Unika się zazwyczaj leczenia chirurgicznego, ponieważ u większości kobiet zmiany samoistnie znikną po porodzie. Zazwyczaj lekarze proponują metody zachowawcze, takie jak odpowiednia dieta czy tzw. nasiadówki. Ważne aby pamiętać o starannej higienie i unikaniu długotrwałego siedzenia. Można stosować też różnego rodzaju czopki lub maści, lecz zawsze po uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. W niektórych przypadkach, jeśli hemoroidy nie ulegną zmniejszeniu po połogu, koniecznie jest leczenie chirurgiczne.  Zdarza się także, że dolegliwości bólowe są tak duże, że wycina się skrzepy z żylaków podczas ciąży.  

Hemoroidy w ciąży – zapobieganie

Aby uniknąć hemoroidów w czasie ciąży należy pić dużo wody w trakcie dnia. Poza tym ważne jest aby unikać obcisłej bielizny wykonanej z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej nieprzyjemnej dolegliwości przyszła mama powinna unikać częstego przebywania w pozycji siedzącej. Odpowiednio urozmaicona dieta również jest bardzo istotna w trakcie trwania całej ciąży. Przyszła mama powinna unikać ostrych potraw, które mogą spowodować podrażnienie przy wypróżnianiu. Należy spożywać dużo błonnika oraz warzyw, a także produktów pełnoziarnistych. Dzięki temu, można uniknąć potrzeby silnego parcia zwiększającego ryzyko powstania guzków krwawniczych. Nie da się wpłynąć na wahania stężenia progesteronu lub ucisk na żyły miednicy, więc najważniejsze wydaje się unikanie zaparć.  

Hemoroidy w ciąży a poród

Każdy kto borykał się z problemem hemoroidów zdaje sobie sprawę z bólu jakie powoduje jakiekolwiek parcie. Jak wiemy w trakcie porodu parcie to jest znacznie bardziej wymagające i gwałtowne niż podczas wizyty w toalecie. Dlatego też w przypadku porodu siłami natury obecność guzków krwawniczych wzmaga dolegliwości związanie z rodzeniem dziecka.  

Obecność hemoroidów nie stanowi jednak przeciwwskazania do porodu siłami natury. Bardzo rzadko, w przypadku dużych, krwawiących hemoroidów, po konsultacji z chirurgiem, cięcie cesarskie może okazać się  lepszym sposobem na rozwiązanie ciąży. Niestety, u niektórych kobiet, hemoroidy pojawiają się w wyniku silnego parcia po porodzie. Dobrą informacją jest jednak fakt, że zazwyczaj znikają po jakimś czasie bez konieczności leczenia chirurgicznego.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź