Bezpłodność – przyczyny Bezpłodność – przyczyny/ fot. Kinga Ciszewicz, Unspash

Bezpłodność – przyczyny. Jakie są sposoby leczenia niepłodności?

Spis treści:

O niepłodności mówimy wtedy, gdy po mniej więcej dwunastu miesiącach regularnego współżycia kobieta nadal nie zachodzi w ciążę. Problem niepłodności z każdym rokiem dotyka coraz więcej par — szacuje się, że boryka się z nim około 25-30% ludzi. Problem z zajściem w ciąże może leżeć po stronie zarówno partnera, jak i partnerki. Nierzadko zdarza się tak, że dotyczy obojga potencjalnych rodziców. Jakie są przyczyny bezpłodności? Jakie sposoby leczenia można wypróbować? Które badania muszą wykonać osoby, które nie mogą doczekać się maleństwa?

Najczęstsze przyczyny bezpłodności

Problem z zajściem w ciąże może mieć wiele przyczyn. Jako te najbardziej popularne wskazuje się złą owulację, endometriozę, złe nasienie, nieodpowiednie funkcjonowanie jajowodów. Na świecie istnieje jednak wiele par, u których niezwykle trudno jest wyjaśnić przyczynę bezpłodności. Przyczyn bezpłodności można się doszukiwać i po stronie kobiety, i po stronie mężczyzny, dlatego formy leczenia są proponowane obojgu partnerów. Do żeńskich przyczyn niepłodności zalicza się występowanie zaburzeń hormonalnych, czynniki maciczne, immunologiczne, a także jajowodowe oraz endometriozę. Czynnikiem decydującym o łatwym zajściu w ciąże jest również wiek — czynności jajników kobiet po 35 roku życia są bardzo osłabione, a co za tym idzie — zmniejsza się szansa na potomstwo. Za męskie przyczyny niepłodności uznaje się nieprawidłowości w funkcjonowaniu plemników, zaburzenia hormonalne, wystąpienie różnego rodzaju infekcji, a nawet wrodzone nieprawidłowości genetyczne. Nie można nie wspomnieć również o problemach z przedwczesnym wytryskiem oraz impotencją.

Sposoby leczenia niepłodności

Pierwszym krokiem, który prowadzi do leczenia niepłodności, jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki. Ma ona na celu ustalenie ogólnego stanu zdrowia danej pary. Na początku leczenia niepłodności zaleca się przeprowadzenie badań stanu hormonalnego, badań ultrasonograficznych oraz nasienia. Konieczne jest również przeprowadzenie szczegółowej rozmowy — zarówno z kobietą, jak i mężczyzną. W pierwszych fazach leczenia niepłodności lekarze zazwyczaj zalecają nieinwazyjne formy pomocy pacjentom. Leczenie inwazyjne polega na stałym monitorowaniu owulacji, dzięki którym można w łatwy sposób ocenić moment wystąpienia najkorzystniejszych dni do zajścia w ciąże. Inną metodą leczenia niepłodności jest leczenie hormonalne. W trudniejszych przypadkach stosuje się, chociażby metody wspomaganego rozrodu. Są nimi inseminacje domaciczne. W tej metodzie wykorzystuje się nasienie partnera albo innego dawcy. Pary mogą radzić sobie z niepłodnością również z pomocą programu pozaustrojowego — in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe polega na pobraniu od pacjentki komórek jajowych, które są zapładniane w warunkach laboratoryjnych. Po upływie okołu pięciu dni przenosi się je bezpośrednio do jamy macicy danej kobiety.

Problem niepłodności jest dla wszystkich par niezwykle trudny i stresujący. W takich przypadkach oczekiwanie na potomstwo może trwać bardzo długo, a co za tym idzie — być czasem pełnym negatywnych emocji. Często dochodzi do sytuacji, w których pary wstydzą się podjąć leczenia, niestety w wielu przypadkach jedynie wprowadzenie odpowiedniej farmakologii i odpowiednich technik leczenia bezpłodności może prowadzić do tego, aby para doczekała się ukochanego maleństwa. Lekarze, którzy zajmują się leczeniem bezpłodności, starają się zrozumieć powagę problemu i rozmawiać z pacjentami w taki sposób, który nie przysparza im dodatkowych przykrości.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź