Badanie glukozy w ciąży - jak się przygotować i co musisz wiedzieć? Badanie glukozy w ciąży - jak się przygotować i co musisz wiedzieć?/ fot. Getty Images

Badanie glukozy w ciąży – jak się przygotować i co musisz wiedzieć?

Badanie glukozy w ciąży jest wykonywane u każdej przyszłej mamy. Glikemię na czczo kontroluje się regularnie raz w miesiącu, a test obciążenia glukozą zlecany jest najczęściej raz – w połowie ciąży. Sprawdź, jak przygotować się do badania i co warto o nim wiedzieć.

Spis treści:

Czym jest badanie obciążenia glukozą w ciąży?

Badanie obciążenia glukozą, czyli doustny test obciążenia glukozą, określany był kiedyś jako krzywa cukrowa. Jest on testem służącym do diagnostyki cukrzycy ciążowej (GDM). Jest to obowiązkowe badanie w trakcie ciąży, wykonywane najczęściej między 24. a 26. tygodniem. Jeśli u ciężarnej występują czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej, badanie wykonywane jest już na początku ciąży i ewentualnie powtarzane w II. trymestrze. 

Badanie obciążenia glukozą polega na wypiciu na czczo roztworu zawierającego 75 g glukozy. Przed spożyciem płynu badane jest stężenie cukru we krwi, następnie jest ono sprawdzane po 60. i 120. minutach od wypicia glukozy. Między pobraniami przyszła mama siedzi w poczekalni i nie powinna opuszczać przychodni. Nie może też nic pić ani jeść w tym czasie.

Dlaczego badanie krzywej cukrowej w ciąży jest takie ważne?

Test obciążenia glukozą w ciąży ma na celu wykrycie cukrzycy ciążowej, mogącej być przyczyną powikłań zarówno dla przebiegu ciąży, jak i rozwijającego się dziecka. Ma także znaczenie w przypadku porodu, który jeśli kobieta ciężarna zmaga się z cukrzycą wymaga wcześniejszej indukcji. 

Niewykryta lub nieleczona cukrzyca ciążowa może mieć powikłania dla dziecka takie, jak:

  • nadmierny wzrost tkanki tłuszczowej,
  • makrosomia,
  • dystocja barkowa,
  • hipoglikemia po porodzie, 
  • obumarcie wewnątrzmaciczne,
  • wystąpienie zespołu metabolicznego w przyszłości.

Dzięki wykonaniu badania krzywej cukrowej w ciąży możliwe jest wykrycie cukrzycy i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Najczęściej leczenie rozpoczyna się od zmiany diety przyszłej mamy. Jeśli mimo modyfikacji codziennych nawyków nie udaje się utrzymać prawidłowych wartości glikemii, konieczne jest włączenie leczenia insuliną.

Morfologia w ciąży - kiedy i jakie badania wykonywać?

Polecamy

Morfologia w ciąży - kiedy i jakie badania wykonywać?

Morfologia krwi obwodowej to badanie, które powinniśmy wykonywać regularnie, bo daje bardzo dobrą wiedzę na temat stanu naszego zdrowia. Szczególnie często jest ono zlecane kobietom w ciąży w celu wykrycia nieprawidłowych stanów na wczesnym ich etapie. Jak często robić morfologię w ciąży oraz jak przygotować się na morfologię?

Czytaj

Jak przygotować się do badania glukozy?

Przyszła mama powinna umówić się na badanie krzywej cukrowej w ciąży w swojej przychodni. Tam może zapytać też, czy placówka oferuje roztwór glukozy, czy należy go samodzielnie zakupić w aptece. Warto też dopytać, czy dozwolone jest spożycie glukozy smakowej, która dla wielu przyszłych mam jest łatwiejsza do wypicia niż klasyczny roztwór. Na doustny test obciążenia glukozą w ciąży należy zgłosić się rano, na czczo. Ostatni posiłek przyszła mama powinna zjeść około 8 godzin przed badaniem. Nadmierne głodzenie może prowadzić do zafałszowania wyników testu. Nie można pić wody przed pobraniem krwi.

Co jeszcze musisz wiedzieć o badaniu glukozy w czasie ciąży?

Zgodnie z obowiązującym standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej, każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonane badanie obciążenia glukozą w czasie ciąży między 24. a 26. tygodniem, chyba że obecne są czynniki ryzyka skłaniające do wykonania tego badania wcześniej. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej wymienia się m.in.:

  • wiek powyżej 35 lat,
  • BMI>25kg/m2
  • cukrzyca ciążowa w poprzedniej ciąży,
  • urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg.

W takiej sytuacji test obciążenia glukozą przeprowadzany jest już na początku ciąży. Podobnie jest w przypadku, gdy stężenie glukozy na czczo w pierwszych tygodniach ciąży wyniesie między 92 a 125 mg/dl. Wtedy także niezwłocznie wykonywana jest krzywa cukrowa.

Warto wiedzieć też, że normy testu obciążenia glukozą różnią się od siebie w czasie ciąży i poza nią. Cukrzycę ciążową rozpoznaje się, gdy w OGTT na czczo stężenie glukozy wynosi między 92 a 125 mg/dl, a także, gdy po 1 godzinie wynosi co najmniej 180 mg/dl lub po 120 minutach między 153 a 199 mg/dl. Wynik testu zawsze powinien być oceniony przez lekarza ginekologa.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź