5 tydzień ciąży – najważniejsze informacje
Spis treści:
Jak wygląda brzuch w 5. tygodniu ciąży?
5. tydzień ciąży to bardzo wczesny etap. Zwykle na zewnątrz nie widać jeszcze żadnych oznak ciąży. Natomiast z perspektywy przyszłej mamy wiele się zmienia!
Płód w 5. tygodniu ciąży ma wielkość ziarenka ryżu lub pestki pomarańczy. Długość szacuje się na 2 mm. To, jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży, może być zaskakujące, ponieważ jest podobne do kijanki. Obok zarodka kształtuje się też łożysko wraz z pępowiną. Dzięki temu rosnący organizm otrzymuje niezbędne składniki odżywcze.
Mimo małych gabarytów płodu w 5. tygodniu ciąży, obwód brzucha może być nieznacznie zwiększony, jakby lekko wzdęty. To efekt m.in. działania hormonów, zatrzymywania wody w organizmie, a także sukcesywnego rozpulchnienia i powiększenia macicy. Z zewnątrz może być to niezauważalne, ale ty możesz odczuć różnicę w przypadku bardzo dopasowanych ubrań. Lekkiemu zaokrągleniu mogą ulec także piersi, które staną się bardziej wrażliwe na dotyk. Unikaj w tym czasie obcisłej odzieży, która może powodować dyskomfort, ból, otarcia. W przypadku ściśniętego brzucha, może dochodzić nawet do powikłań lub poronień.
W 5. tygodniu może ci towarzyszyć także ból brzucha, ból krzyża czy inne dolegliwości, które można kojarzyć z bólem miesiączkowym. To efekt powiększania macicy i działania hormonów. 5. tydzień ciąży i ból brzucha jak przed okresem to stan, z którym zmaga się wiele ciężarnych. Przez to brak miesiączki może być zaskoczeniem, jeśli nie planowałaś ciąży. W terminie okresu może pojawić się także delikatne plamienie, czasem wprowadzające w błąd i sugerujące, że to skąpa miesiączka.
Co czuć w 5. tygodniu ciąży?
Piąty tydzień ciąży to dopiero początek wielomiesięcznej przygody z dzieckiem na pokładzie. Niekiedy nawet jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Zwykle jednak już wtedy pojawiają się i nasilają objawy, które mogą sugerować ciążę i skłonić cię do wizyty u ginekologa lub do wykonania testu ciążowego.
Wiele kobiet czeka na miesiączkę, odczuwa nawet towarzyszące jej symptomy, takie jak ból i kłucie w podbrzuszu. W terminie planowanej miesiączki może pojawić się delikatne plamienie. Jest to plamienie implantacyjne, związane z zagnieżdżaniem się zarodka.
Zdarza się także, że wykonany w 5. tygodniu test ciążowy jeszcze nie pokazuje dwóch kresek. Czułość domowych testów jest różna, a ich wyniki mogą być fałszywie ujemne. (Sama zrobiłam cztery testy, z których dodatni był tylko jeden, choć druga kreska pojawiła się już po regulaminowym czasie. Tymczasem byłam w ciąży i to bliźniaczej!). Dlatego zaleca się wykonanie testu z krwi oraz USG, które sprawdzi m.in., czy pęcherzyk ciążowy w 5. tygodniu ciąży jest prawidłowo zagnieżdżony.
5. tydzień ciąży – objawy?
Co się dzieje w twoim ciele w 5. tygodniu ciąży? Najczęstsze objawy to:
- Bolesność, wrażliwość, obrzmienie piersi.
- Mdłości, nudności i wymioty – zwykle to jeden z dość charakterystycznych symptomów zwiastujących ciążę. Są efektem zmian hormonalnych. Często to właśnie mdłości w 5 tyg. ciąży skłaniają przyszłą mamę do sięgnięcia po test ciążowy.
- Częste parcie na pęcherz to jeden z wczesnych objawów ciąży.
- Zmiany preferencji żywieniowych – możesz odczuwać niechęć do dawniej lubianych smaków i zapachów, a jednocześnie poczuć chęć na dotychczas omijane potrawy. Niektóre palaczki relacjonują, że z dnia na dzień odechciało im się palić, a później okazało się, że są w ciąży. Organizm instynktownie wie, czego potrzebuje, jednak nie zawsze daje tak czytelne sygnały. Dlatego jeśli w ogóle zdarza ci się palić lub sięgać po alkohol, w okresie starania o dziecko lub jakichkolwiek podejrzeń, że możesz zajść w ciążę, w trosce o dziecko, zrezygnuj z używek.
- Senność i zmęczenie powodowane wzrostem poziomu progesteronu to również objawy typowe dla 5. tygodnia ciąży. Z czasem mogą ustąpić i w 2. trymestrze wiele mam odczuwa przypływ energii.
- Trądzik ciążowy i problemy skórne, których nie miałaś wcześniej.
- Wzmocnienie i zagęszczenie włosów, co również jest skutkiem zmian hormonalnych. Stan ten trwa zwykle do momentu narodzin dziecka, ponieważ tuż po ciąży wiele młodych mam zaczyna borykać się z wypadającymi włosami.
Polecamy
Początek ciąży – jak o siebie dbać?
Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wiele przyszłych mam jeszcze przed ciążą dba o siebie, stosuje odpowiednio zbilansowaną zdrową dietę i pamięta o regularnej aktywności fizycznej. Jest to także bardzo ważne na początku ciąży, a potem przez kolejne 9 miesięcy. Na co należy uważać i czego nie powinno się robić na początku ciąży?
Beta hCG w 5. tygodniu ciąży
Beta HCG to hormon, który organizm kobiety wytwarza już od momentu zapłodnienia komórki jajowej i pozwala na wczesne rozpoznanie ciąży.
Test beta hCG, w przeciwieństwie do domowych testów, wskazuje nie tylko na obecność zarodka, ale i jego rozwój. Zbyt niski wynik beta hCG może sugerować ciążę biochemiczną lub „młodszą” niż się wydaje. W ciąży pojedynczej wynik beta hCG to ok. 75-2600 mIU/ml. W ciążach mnogich poziom beta hCG może być wyższy, podobnie jak poziom progesteronu.
Po zapłodnieniu tempo przyrostu beta HCG wzrasta bardzo szybko, w pierwszym trymestrze jego wartość jest podwajana średnio co 24 godziny. Najwyższe stężenie obserwuje się ok. 8-10 tygodnia ciąży. Obserwacja tempa przyrostu beta HCG jest bardzo ważna. Na tej podstawie lekarz ocenia, czy ciąża rozwija się w sposób prawidłowy.
Znacznie wolniejsze tempo przyrostu beta HCG obserwuje się przy ciąży pozamacicznej, po poronieniu poziom hormonu gwałtownie spada.
Oznaczanie stężenia beta HCG wykorzystywane jest także w podejrzeniu raka jajnika czy hipogonadyźmie.