Spis treści:
39. tydzień ciąży – za chwilę się poznacie
Ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje ciążę za donoszoną, jeśli poród nastąpił po 37. tygodniu. Oznacza to, że maluch urodzony po tym terminie nie jest wcześniakiem. 39. tydzień ciąży to czas, w którym możesz spodziewać się porodu – twoje dziecko jest w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Przyszła mama odczuwa teraz silny syndrom „wicia gniazda” – szykuje otoczenie dla nowego członka rodziny (o ile nie zrobiła tego wcześniej). Ponieważ poród w 39. tygodniu ciąży może zacząć się właściwie w każdej chwili, torba do szpitala powinna być już spakowana.
Jakie są typowe dolegliwości w 39. tygodniu ciąży?
39. tydzień ciąży oznacza, że dziecko jest już naprawdę duże. Ilość wód płodowych sukcesywnie się zmniejsza (dzieje się tak fizjologicznie od 38. tygodnia). Maluszek ma już niewiele miejsca, żeby się poruszać. Czy zatem intensywne ruchy dziecka w 39. tygodniu ciąży są możliwe? Może się tak stać – dziecko zmienia swoje położenie. W 39. tygodniu ciąży dziecko zwykle jest ułożone główką w dół. W tym czasie główka dziecka znajduje się bardzo nisko, powodując ucisk na kość łonową. Brzuch przyszłej mamy obniża się, typowe jest również parcie na pęcherz.
Mniej więcej na półmetku ciąży lekarz rekomenduje liczenie ruchów dziecka. Jak liczyć ruchy dziecka w 39. tygodniu ciąży? Należy robić to trzykrotnie w ciągu dnia, ok. 30 minut po spożyciu głównego posiłku. Przyjmuje się, że w tym czasie, czyli pomiędzy posiłkami, maluch powinien poruszyć się 8-10 razy.
39. tydzień ciąży – waga dziecka. To również ważna kwestia. Nie ma tutaj reguły: są dzieci mniejsze, drobniejsze i większe, pełniejsze. Przyjmuje się jednak, że w 39. tygodniu ciąży waga dziecka powinna wynosić między 3000 a 3800 g.
Co powinno niepokoić w 39. tygodniu ciąży?
Już wiesz, ile ruchów dziecka w 39. tygodniu uznaje się za normę. Słabe ruchy dziecka w tym czasie często niepokoją rodziców, warto jednak mieć świadomość, że tuż przed porodem, gdy dziecko jest już duże i ma mało miejsca w macicy, jest to normalne zjawisko. Jeżeli jednak matka w 39. tygodniu ciąży w ogóle nie odczuwa ruchów dziecka albo coś ją niepokoi, powinna skonsultować się z lekarzem, który wykona badania KTG (kardiotokografię) i USG. Podobnie warto sprawdzić niezwykle intensywne, gwałtowne ruchy dziecka.
W 39. tygodniu ciąży tętno płodu uważane za normalne powinno mieścić się w zakresie 110-150/160 uderzeń na minutę. Wysokie tętno płodu to tachykardia, niskie – bradykardia. Oba stany wymagają interwencji lekarskiej.
Twardy brzuch w 39. tygodniu ciąży zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. U sporej liczby kobiet w tym czasie zdarza się ból w górnej części brzucha. Zwykle wiąże się on z „rozpychaniem się” dziecka w macicy. W 39. tygodniu kobieta może też odczuwać taki sam ból brzucha, jak podczas okresu. Ale uwaga: nigdy nie należy lekceważyć silnego bólu! To objaw wymagający pilnej diagnostyki.
Wszelkie inne niepokojące symptomy, takie jak: intensywne wymioty, wysoka temperatura, wzrost ciśnienia, krwawienie z dróg rodnych, powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.
Polecamy
Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?
Słabsze ruchy dziecka w brzuchu zawsze budzą niepokój u przyszłej mamy. Warto wiedzieć, co może być przyczyną takiego stanu i kiedy udać się do lekarza. Wyjaśniamy, co może być powodem braku ruchów płodu oraz jak pobudzić dziecko w brzuchu?
Jakie są pierwsze objawy porodu?
Poród w 39. tygodniu ciąży jest jak najbardziej prawidłowy i możliwy, jednak skurcze w 39. tygodniu ciąży niekoniecznie muszą oznaczać rozwiązanie. Zdarzają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, zwane skurczami przepowiadającymi. Mogą się one ujawnić już po 20. tygodniu ciąży. Skurcze te przygotowują macicę do porodu. Jeśli stają się one coraz intensywniejsze i częstsze, może być to zwiastun zbliżającego się rozwiązania. Charakterystyczne dla porodu są skurcze regularne, które początkowo pojawiają się co 10-30 minut i trwają do 30-40 sekund, a następnie się nasilają.
Pozostałe objawy porodu:
- intensywny ból w podbrzuszu i/lub bóle krzyżowe;
- odejście wód płodowych;
- odejście czopa śluzowego (na bieliźnie można wtedy zauważyć gęsty, zbity, niekiedy zabarwiony krwią śluz);
- wahania nastroju;
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka);
- rozwarcie szyjki macicy.