34 tydzień ciąży - czy dziecko w brzuchu słyszy?

34 tydzień ciąży – czy dziecko w brzuchu słyszy?

34 tydzień ciąży to okres, kiedy skóra dziecka powoli nabiera różowego koloru. Maluch w brzuchu słyszy coraz więcej, dlatego warto mówić do „brzucha” jak najwięcej. Dziecko pozna głos swoich najbliższych jeszcze przed narodzeniem.

Spis treści:

34 tydzień ciąży – dziecko

34 tydzień ciąży to moment, kiedy waga dziecka wynosi już ponad 2 kilogramy. Do dnia porodu dziecko może przybrać na wadze jeszcze ok. 1 kilograma.

34 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

  • HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 312 mm; 5 centyl – 293 mm; 95 centyl – 331 mm;
  • AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to 289 mm; 5 centyl – 261 mm; 95 centyl – 317 mm;
  • FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 65 mm; 5 centyl – 60 mm; 95 centyl – 70 mm;
  • BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 86 mm; 5 centyl – 76 mm; 95 centyl – 96 mm.

Kobiety w ciąży mnogiej w okolicy 34 tygodnia przygotowywane są już do porodu normalnego przez lekarza.

W 34 tygodniu ciąży dochodzi czasem do porodu z ciąży pojedynczej. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dzieci urodzone o tym czasie będą zdrowe i w przyszłości będą rozwijać się normalnie.

Jedynym problemem dzieci urodzonych w 34 tygodniu ciąży może być układ oddechowy, który może wymagać wspomagania w pierwszych chwilach życia malca.

Układ pokarmowy dziecka jest w stanie wydzielać wszelkie enzymy potrzebne do trawienia mleka matki.

34 tydzień ciąży to okres, kiedy jądra chłopców powinny znajdować się już w mosznie. Bywają jednak tacy chłopcy, których jądra nie zstępują do moszny. Można mówić wtedy, że mamy do czynienia z wnętrostwem. Dotyka ono około 3 proc. chłopców w dniu narodzin. Czasem jądra zstępują dopiero po porodzie na swoje miejsce. Jeżeli jednak nic takiego nie będzie miało miejsca do 1 urodzin malca, potrzebna może być interwencja chirurgiczna.

Część dzieci w 34 tygodniu ciąży znajduje się już w pozycji główkowej do dnia porodu.

34 tydzień ciąży – kobieta

W 34 tygodniu cąży zwiększona resorpcja w organizmie kobiety powoduje, że zaczyna ona coraz mocniej przybierać na wadze.

W 34 tygodniu ciąży bardzo często dochodzi do obrzęków stóp i rąk, przez co założenie pierścionka może stanowić duży problem.

Ciężarna musi pamiętać o kontrolowaniu ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze – wartości powyżej 140/90 – mogą być objawem stanu przedrzucawkowego. Kontrolę musi nad tym sprawować lekarz. Taki stan może doprowadzić do wcześniejszego zakończenia ciąży.

W 34 tygodniu ciąży macica podchodzi już powoli pod łuki żebrowe. Przez to trawienie u ciężarnych może być coraz trudniejsze. Kobieta może mieć przez to bardzo często zgagę i palenie w przełyku. Właśnie dlatego ciężarna powinna starać się jeść pokarmy lekkie, bogate w błonnik, które pomagają uporać się z dolegliwościami ze strony przełyku pokarmowego.

Nasilające się bóle pleców w odcinku krzyżowym i lędźwiowym to znak, że trzeba pozwolić sobie na jak największą ilość odpoczynku. Partner może również starać się rozmasować plecy swojej partnerce.

34 tydzień ciąży to również okres ogromnego zmęczenia, dlatego wzmożony odpoczynek i duża ilość snu, jeżeli tylko się da, będą czymś jak najbardziej wskazanym.

Skurcze Braxtona-Hicksa w 34 tygodniu ciąży nasilają się i często nie można ich odróżnić od normalnych skurczy. Uda się to przy pomocy zmiany pozycji lub ciepłego prysznica. Jeśli pomimo takich zabiegów skurcze nie ustają i wręcz nabierają na sile, to jest to oznaką zbliżającego się bardzo szybko porodu. Warto udać się jak najszybciej do szpitala.

Ciężarne w 32 tygodniu ciąży narażone są również na obrzęki i krwawienia z dziąseł. Jest to spowodowane zwiększoną objętością krwi w krwiobiegu oraz ze zmianami hormonalnymi. Należy więc pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej. Warto myć zęby szczoteczką z miękkim włosiem, która nie będzie dziąseł mocno podrażniać.

 

 

Infografika: Benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź