32 tydzień ciąży – który to miesiąc? Co musisz wiedzieć? 32 tydzień ciąży – który to miesiąc? Co musisz wiedzieć? / iStock

32 tydzień ciąży – który to miesiąc? Co musisz wiedzieć?

32. tydzień ciąży, czyli już 8. miesiąc! Co się zmienia na tym etapie ciąży? Co dzieje się z dzieckiem, a co z twoim organizmem? Podpowiadamy, co koniecznie musisz wiedzieć o 32. tygodniu ciąży.

Spis treści:

32. tydzień – który to miesiąc?

32. tydzień ciąży to początek 8. miesiąca. To również prawie środek trzeciego trymestru, kończącego ciążę. Za ok. 8 tygodni – o ile nie dojdzie do przedwczesnego porodu – będziesz cieszyć się macierzyństwem.

32. tydzień to czas, w którym wychodzisz na przedporodową „ostatnią prostą”. Dzieci urodzone w 32. tygodniu ciąży mają aż 98 proc. szans na przeżycie. Narodziny między 32. a 36. tygodniem ciąży określa się jako „poród miernie przedwczesny”.

Objawy odczuwane w 32. tygodniu ciąży: 

  • zmęczenie

32. tydzień to właśnie moment, w którym przyszła mama może poczuć się zmęczona ciążą. Rosnący brzuch może utrudniać nawet podstawowe czynności. Powoli prawdziwym wyzwaniem staje się depilacja, pielęgnacja stóp czy wiązanie butów.

Wiele kobiet przyznaje, że po 32. tygodniu ciąży zaczynały już odczuwać zmęczenie swoim stanem. Mimo świadomości, że dla dziecka donoszenie do terminu jest bardzo ważne, wiele kobiet marzy o tym, aby ciąża jak najszybciej się skończyła. Waga matki, w porównaniu do wagi sprzed ciąży, wynosi w 32. tygodniu ciąży więcej o ok. 9-13 kg.

Odpuść w tym czasie wykonywanie wszystkich czynności, które nie są niezbędne. Sprzątanie możesz zlecić osobie, która zajmuje się tym profesjonalnie (lub poproś kogoś bliskiego o pomoc). Ty wyjdź w tym czasie na relaksujący spacer lub zwyczajnie się zdrzemnij. Porządkowanie noworodkowych ubrań zostaw mamie albo przyjaciółce. Skup się na sobie i swoim przygotowaniu do porodu. Poznawaj też tajniki opieki nad noworodkiem.

  • zgaga

W 32. tygodniu ciąży wiele mam skarży się również na zgagę. Zgodnie z przesądami, jest to związane ze… wzrostem włosów u dziecka. W rzeczywistości zgaga powodowana jest uciskiem powiększającej się macicy na przewód pokarmowy.

Jednak opinia o włosach nie jest całkowicie „wyssana z palca”. Rzeczywiście rosną one dzieciom na tym etapie ciąży, co można prześledzić w badaniu USG.

Zaleca się więc, aby w trosce o swoje samopoczucie, przestrzegać lekkostrawnej, niskotłuszczowej diety. Unikaj również słodyczy. Taki sposób żywienia jest również optymalny dla rozwijającego się dziecka.

  • skurcze

Skurcze, które mamy często odczuwają w ciąży, to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Trwają 30-120 sekund, pojawiają rzadko i nieregularnie. Jeśli są dla ciebie bolesne, pomocna może być zmiana pozycji. Pamiętaj również o właściwym nawodnieniu i suplementacji magnezu. Odwonienie i niedobór tego pierwiastka sprzyjają powstawaniu bolesnych skurczy.

UWAŻAJ, jeśli skurcze stają się regularne, przybierają na sile, towarzyszy im ból, odpłynięcie wód płodowych lub krwawienia. Być może zaczyna się poród przedwczesny. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na ginekologiczno-położniczą izbę przyjęć. Nie lekceważ również silnego bólu głowy, gorączki, jakichkolwiek nietypowych dolegliwości, których dotychczas nie odczuwałaś w ciąży.

  • Obrzęki kończyn

Jeśli puchną ci nogi i/lub nadgarstki, pomocny będzie delikatny masaż albo po prostu spacer. Oczywiście nie należy się nadmiernie forsować. Szczególnie, że ucisk na przeponę może skutkować zadyszką. Pamiętaj, że puchnięcie może być również powodowane odwodnieniem. Organizm, chroniąc się przed utratą wody, zaczyna ją magazynować. Dlatego bardzo ważne jest, aby uzupełniać płyny w ciąży.

– Zbyt mała ilość wody może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie mamy i dziecka. Do najczęstszych zaburzeń niedostatecznej podaży płynów należą: infekcje dróg rodnych, niska masa urodzeniowa dziecka, porody przedwczesne, komplikacje w połogu – wymienia Joanna Kmieć-Nowakowska.

  • Zmiany sylwetki

Bóle kręgosłupa, „kaczkowaty” chód i powiększone stopy – oto, z czym muszą zmagać się przyszłe mamy. To wszystko efekt tego, że tycie w ciąży nie jest równomierne. Powiększa się przede wszystkim brzuch.

Powoduje to przesunięcie środka ciężkości, a w efekcie m.in. zwiększenie lordozy lędźwiowej, lordozy szyjnej i kifozy piersiowej, protrakcję barków (przesunięcie do przodu). Do tego dochodzą przykurcze niektórych mięśni i przeprosty kolan.

Niektóre mamy również po ciąży noszą obuwie w większym rozmiarze niż przed ciążą. Problemem mogą być również bóle kręgosłupa, z którymi możesz zawalczyć pod okiem fizjoterapeuty, specjalizującego się w opiece nad kobietami w ciąży i połogu.

Ile waży dziecko w 32. tygodniu ciąży?

W 32. tygodniu ciąży średnia waga płodu to ok. 1800 g, a długość ciała to 40 cm. Mały człowiek ma już kształt ciała właściwie taki jak donoszone noworodki – z tą różnicą, że jest mniejszy. W 32. tygodniu ciąży płód przyjmuje pozycję głową w dół, kierując się w stronę kanału rodnego (choć ma też jeszcze możliwość obracania się).

Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży ma miękkie kości i dojrzewające płuca. Dlatego, jeśli dojdzie do porodu, noworodek będzie musiał prawdopodobnie spędzić pewien czas w inkubatorze.

Wiele szpitali zatrzymuje pod swoją opieką dzieci urodzone z masą ciała poniżej 2500 g. Gdy wcześniak odpowiednio urośnie oraz będzie wydolny oddechowo, można wypisać go do domu.

Zaleca się jednak, aby rodzice dzieci urodzonych przed terminem korzystali później z monitorów oddechu. Wcześniaki są obarczone większym ryzykiem m.in. tzw. śmierci łóżeczkowej, bezdechu, infekcji dróg oddechowych.

Niemowlę urodzone ok. 32. tygodnia ciąży może w początkowym etapie życia mieć pewne problemy ze zdrowiem. Często zauważalne jest opóźnienie psychofizyczne względem donoszonych rówieśników.

Zazwyczaj wystarczają dwa lata, aby młody człowiek dogonił dzieci urodzone w terminie. Wcześniak z 32.tygodnia ciąży ma duże szanse na to, by wyrosnąć z objawów wcześniactwa.

Jakie badania wykonać w 32. tygodniu ciąży?

Ostateczną decyzję w zakresie terminów badań podejmuje lekarz prowadzący ciążę. Jest to podyktowane faktem, że każda ciąża może przebiegać inaczej.

Ciąże mnogie na tym etapie zwykle są bliżej rozwiązania niż ciąże pojedyncze. Jeśli spodziewasz się co najmniej bliźniąt, prawdopodobnie będziesz już po podaniu kortykosteroidów. Wpływają one na przyspieszenie rozwoju płuc u płodu, aby zminimalizować problemy oddechowe noworodka w razie przedwczesnego porodu.

Badania zlecane w 32. tygodniu ciąży to:

  • morfologia,
  • analiza moczu,
  • badanie USG,
  • pomiar ciśnienia krwi matki,
  • sprawdzenie masy ciała matki,
  • badanie ginekologiczno-położnicze (sprawdzana jest wysokość dna macicy, a w badaniu transwaginalnym można sprawdzić także długość szyjki macicy),
  • oznaczanie poziomu przeciwciał anty-Rh

Co jeszcze możesz zrobić w 32.tygodniu ciąży? Z kwestii niemedycznych, jest to doskonały moment na ciążową sesję zdjęciową. Zaokrąglony brzuch wygląda już „typowo ciążowo”. Przyszła mama jeszcze nie jest tak zmęczona, jak może być w kolejnych tygodniach. Taka sesja to oryginalna pamiątka na całe życie! Warto przy okazji pomyśleć o ciekawej kontynuacji w postaci cyklu fotografii, gdy maluch już będzie na świecie.

Ekspertka – mgr fizjoterapii Joanna Kmieć-Nowakowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna, trenerka personalna i instruktorka fitness, prowadząca we Wrocławiu terapie dla kobiet Circa Feminae.

 

Infografika: Czy wiesz jakie benefity przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź