kobieta w 28 tygodniu ciąży 28 tydzień ciąży / iStock

28 tydzień ciąży – sny dziecka

28 tydzień ciąży to okres, kiedy brzuch jest już duży, utrudniając kobiecie swobodne poruszanie się. Co w tym czasie zmienia się u dziecka i jak zmienia się ciało kobiety?

Spis treści:

28 tydzień ciąży – dziecko

W 28 tygodniu ciąży dziecko waży już powyżej jednego kilograma i ma ok. 36 cm długości.

28 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

  • HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 263 mm; 5 centyl – 246 mm; 95 centyl – 279 mm;
  • AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to  230 mm; 5 centyl – 208 mm; 95 centyl – 252 mm;
  • FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 53 mm; 5 centyl – 48 mm; 95 centyl – 57 mm;
  • BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 72 mm; 5 centyl – 65 mm; 95 centyl – 79 mm.

W 28 tygodniu ciąży zachodzą bardzo istotne zmiany w układzie nerwowym dziecka. Mózg ma już pofałdowaną powierzchnię i robią się w nim bruzdy i zakręty mózgowe. Do tego trwa proces mielinizacji włókien nerwowych. Gdybyśmy wykonali dokładne badanie mózgu, to można by na nim rozpoznać sześć warstw kory mózgowej.

28 tydzień ciąży to również faza snu REM, czyli rapid eye movement. Jest to sen z szybkim poruszaniem oczu. Dziecko może mieć sny.

Zaczyna również zanikać meszek płodowy na ciele dziecka. Do tego następuje wzrost paznokci oraz włosów. Bywają jednak dzieci, które rodzą się kompletnie łyse.

Na badaniu USG w 28 tygodniu ciąży widać już bardzo wyraźnie dziewczynki, które mają już wykształcone narządy rozrodcze. Wargi sromowe widoczne są podczas badania. U chłopców jądra z jamy brzusznej zstępują przez kanał pachwinowy do moszny. Bywają jednak takie przypadki, że chłopcy rodzą się z jądrami w jamie brzusznej.

Dziecko może pochwalić się już odruchami wrodzonymi, takimi jak ssanie, odruch kroczenia, odruch chwytny, poszukiwanie pokarmu. Płód  wykonuje ruchy mimiczne.

W 28 tygodniu ciąży dziecko regularnie oddycha i ziewa. Wcześniej były to spontaniczne ruchy, teraz jednak są one wykonywane z pewną częstotliwością. Przez to można zaobserwować pory, kiedy dziecko jest mniej lub bardziej aktywne.

Płuca dziecka wydzielają większą ilość surfaktantu. Jest to substancja zapobiegająca zapadaniu i sklejaniu się płuc w czasie wydechu.

28 tydzień ciąży – kobieta

W 28 tygodniu ciąży brzuch kobiety nadal rośnie o ok. 1 cm na tydzień. Dodatkowo każda ciężarna przybiera około pół kilograma na tydzień. Aczkolwiek liczby te nie są dla każdej kobiety takie same.

28 tydzień ciąży to również coraz częstsze skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Do tego dochodzi jeszcze duży ból pleców, który spowodowany jest dużym brzuchem, jaki kobieta musi dźwigać.

Nie można ukrywać, że kobiety w 28 tygodniu ciąży nie tryskają energią. Chroniczne zmęczenie to jedna z tych dolegliwości, na które narzeka większa ilość ciężarnych. Jest to spowodowane m.in. przez brak snu lub jego zmniejszoną ilość.

Do tego wszystkiego dochodzić mogą zgaga, wzdęcia, a nawet hemoroidy. Te ostatnie spowodowane są ograniczeniem ukrwienia jelit. Bardzo często dochodzi do częstych, nocnych skurczy łydek.

28 tydzień ciąży to ostatni dzwonek dla ciężarnej na test obciążenia glukozy. Jest to jedno z najważniejszych badań, które potwierdzają/wykluczają cukrzycę ciążową. Nie można zapomnieć o tym badaniu, aby nie doszło do powikłań związanych z cukrzycą. Kobiety z pozytywnym wynikiem jak najszybciej powinny mieć wdrożone leczenie.

Warto również porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o konflikcie serologicznym. Inaczej mówiąc jest to tworzenie przez organizm ciężarnej przeciwciał przeciwko krwinkom dziecka w brzuchu. Jeżeli taki konflikt występuje, to może zagrażać on kolejnej ciąży i doprowadzić nawet do śmierci płodu. Gdy taki konflikt zostanie potwierdzonym koniecznym jest wykonywanie systematycznie badania USG dopplerowskiego. Po porodzie dziecko w ciągu 72 godzin otrzymuje domięśniowo immunoglobulinę anty D. Jeżeli na badaniu USG wychodzi bardzo duży poziom niedokrwistości, to dochodzi nawet do wewnątrzmacicznego przetoczenia krwi, aby uniknąć śmierci płodu.

 

Czy wiesz, jakie są benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka? 

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź