26 tydzień ciąży/ iStock 26 tydzień ciąży / iStock

26 tydzień ciąży – pierwszy samodzielny oddech dziecka

Spis treści:

26 tydzień ciąży to już okres zaawansowanej ciąży i przyszli rodzice zaczynają już odliczać dni do rozwiązania. Poza dynamicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy i dziecka pojawia się również coraz więcej myśli o tym, jak będzie wyglądał poród i jak dobrze się do niego przygotować. 

26 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Dziecko w 26 tygodniu ciąży może osiągnąć długość 33 cm i wagę około 900 gramów. W tym okresie będzie ono bardzo intensywnie rosło, co jest zwiastowaniem tego, że ogromnymi krokami zbliża się trzeci, czyli ostatni trymestr ciąży. 

26 tydzień ciąży jest bardzo ważnym okresem, ponieważ wtedy płuca zaczynają dojrzewać i rozpoczyna się samodzielne oddychanie, co jest oznaką przygotowywania się do przyjścia na świat. Z racji rozwijających się płuc poród w tym tygodniu ciąży może nieść za sobą najgorsze skutki.

W 26 tygodniu ciąży jeszcze bardziej rozwijają się wszystkie zmysły dziecka. Słyszy ono coraz więcej z zewnętrznego świata oraz może zdarzyć się tak, że muzyka lub głos członków rodziny mogą go uspokoić. 

Dziecko z tygodnia na tydzień nabierało coraz to więcej umiejętności i na etapie 26 tygodnia ciąży potrafi poruszać się w skoordynowany sposób, odbijać się od ścian macicy, ssać kciuk, ssać duży palec u stóp, bawić się pępowiną i łapać ją.

W 26 tygodniu ciąży serce dziecka bije bardzo mocno i jest słyszalne przy pomocy stetoskopu przykładanego do brzucha. 

26 tydzień ciąży i zmiany, które może odczuć i zauważyć mama

Zdecydowanie 26 tydzień ciąży jest już okresem, gdzie brzuch robi się bardzo duży, ponieważ dziecko rośnie coraz szybciej, zwiększa się łożysko oraz macica i przede wszystkim zwiększa się ilość wód płodowych. Wszystkie te czynniki oraz zwiększający się rozmiar brzucha wpływają na kłopoty z chodzeniem, leżeniem, snem i wieloma codziennymi obowiązkami. 

26 tydzień ciąży charakteryzuje się również tym, że obrzęki stóp są coraz większe, a spowodowane jest to utrudnionym powrotem krwi żylnej do serca oraz zatrzymaniem dużej ilości wody w organizmie. 

26 tydzień ciąży – co warto zrobić i o czym pomyśleć?

Wiele osób, lekarzy i położnych zaznacza, że 26 tydzień ciąży jest odpowiednim tygodniem i zaraz ostatnim momentem, aby zapisać się do szkoły rodzenia, jeśli przyszli rodzice akceptują taką formę przygotowań. Szkoła rodzenia przede wszystkim przy pierwszej ciąży jest bardzo ważna, ponieważ uczy uspokajania się i pokazane jest, jak przebiega poród krok po kroku. Na takich zajęciach omawiane są również sygnały, które świadczą o tym, że poród się rozpoczyna.

Dodatkowo na takich zajęciach otrzymuje się informacje, formularze, artykuły o tym, w jaki sposób pielęgnować dziecko przez pierwsze miesiące i na jakie badania z dzieckiem są udać. Otrzymuje się również wiele próbek, butelek, pieluch i innych rzeczy, które na pewno będą przydatne w opiece nad dzieckiem.

26 tydzień ciąży jest czasem, kiedy powinno się pomyśleć o kompletowaniu wyprawki i kupowaniu tych najpotrzebniejszych rzeczy, wtedy, kiedy przyszła mama ma jeszcze odrobinę sił i możliwości, ponieważ z rozpoczęciem trzeciego trymestru może być już coraz trudniej.

Infografika: Czy wiesz jakie benefity przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź