26. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie następują zmiany w organizmie? 26. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie następują zmiany w organizmie? / iStock

26. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie następują zmiany w organizmie?

26. tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Brzuszek mamy staje się z dnia na dzień coraz większy. Oznacza to jednocześnie, że coraz mniej tygodni zostało do porodu i pierwszego spotkania z dzieckiem. Jakie istotne badanie powinno wykonać się w 26. tygodniu? Jak czuje się wtedy przyszła mama?

26. tydzień ciąży - który to miesiąc?

26. tydzień to koniec II. trymestru, a także 6. miesiąca ciąży. Rozpoczyna się ostatni etap oczekiwania na narodziny dziecka. Jest to dobry moment na kompletowanie wyprawki dla noworodka, aby nie robić tego na ostatnią chwilę. Dużo par decyduje się w tym czasie również na uczestnictwo w szkole rodzenia, chcąc dobrze przygotować się do porodu i opieki nad noworodkiem.

26. tydzień ciąży – waga i rozwój płodu

Zazwyczaj w 26. tygodniu dziecko waży już prawie kilogram, a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa (między czubkiem głowy a pośladkami) wynosi 25 cm. Zaczyna odbierać bodźce słuchowe, słyszy muzykę i dźwięki dobiegające z zewnątrz. Co ciekawe, początkowo są to tylko dźwięki o częstotliwości 250-500 Hz. (przyp.: średnia częstotliwość głosu kobiecego: 256Hz, męskiego: 128 Hz). Oczy płodu są częściowo otwarte, widoczne są również jego brwi i rzęsy. Płuca dziecka cały czas intensywnie się rozwijają. Powstają pierwsze woreczki pęcherzykowe, a w kolejnym tygodniu rozpocznie się produkcja surfaktantu.

Ginekolog dr Robert Jędra zaznacza:

– W drugiej połowie ciąży może dochodzić do wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu związanego z nieprawidłową budową łożyska. Zazwyczaj pierwsze objawy widoczne są właśnie około 26.-28. tygodnia ciąży, gdy podczas badania ultrasonograficznego wymiary macicy oraz płodu znajdują się poniżej normy dla danego wieku ciążowego. W takiej sytuacji należy uważnie monitorować wzrastanie płodu i w przypadku jego zahamowania (poniżej 10 percentyla) ukończyć ciążę przed terminem.

26. tydzień ciąży – badania

26. tydzień ciąży to idealny czas na wykonanie obowiązkowego badania stężenia glukozy we krwi. Jest to OGTT- doustny test obciążenia glukozą. Badanie to polega na trzykrotnym pomiarze stężenia cukru we krwi: na czczo, po upływie godziny i dwóch od wypicia 75 g roztworu glukozy.

– Zgodnie z zaleceniami OGTT wykonuje się między 24. a 26. tygodniem ciąży, lecz w niektórych przypadkach należy wykonać go wcześniej. Kobiety, które mają prawidłowy wynik badania stężenia glukozy na czczo na początku ciąży, ale mają 1 z czynników ryzyka cukrzycy ciążowej, powinny mieć wykonany test OGTT niezwłocznie. Poza tym, jeśli u przyszłej mamy stężenie glukozy na czczo wynosiło między 92 a 125 mg/dl w pierwszym trymestrze, również nie powinno się czekać z wykonaniem OGTT do 24. tygodnia, a zrobić go znacznie wcześniej – tłumaczy nam dr Robert Jędra, ginekolog pracujący w warszawskim szpitalu przy Placu Starynkiewicza.

Kryteria rozpoznania cukrzycy w OGTT to:

  • stężenie glukozy między 92 a 125 mg/dl na czczo,
  • 180 mg/dl lub więcej po godzinie,
  • 153-199 mg/dl po 2 godzinach.

26. tydzień ciąży – brzuch kobiety

W 26. tygodniu nie da się już ukryć ciążowego brzuszka. Dno macicy znajduje się obecnie na wysokości około dwóch palców nad pępkiem kobiety. Przez to może powodować ucisk na przeponę, a tym samym pewne problemy z oddychaniem u kobiety ciężarnej. Przełom drugiego oraz trzeciego trymestru i szybko powiększający się brzuch mogą sprzyjać także rozwojowi rozstępów na skórze brzucha.

26. tydzień ciąży – dolegliwości ciążowe

W ciąży, w wyniku zwiększenia objętości krwi oraz masy erytrocytów, dochodzi do obniżenia hematokrytu. Uważa się, że między 24. a 26. tygodniem występuje czas fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych. Warto pamiętać jednak, że gdy stężenie hemoglobiny jest niższe niż 11 g/dl, lekarz ginekolog najprawdopodobniej zaleci suplementację doustną żelaza w większych dawkach.

Coraz większy brzuszek może utrudniać sen, ponieważ coraz ciężej znaleźć wygodną pozycję. Kobietom ciężarnym często w tym czasie zdarza się też chrapać w nocy. Dużo przyszłych mam skarży się również na problemy z zapamiętywaniem czy skupieniem uwagi. Jest to efekt wahań hormonalnych w organizmie. Pojawiać się mogą też skurcze łydek, obrzęki kostek czy bóle kręgosłupa. Zgaga oraz zaparcia mogą być dla niektórych kobiet bardzo uciążliwe w tym czasie. W takim przypadku przyszła mama powinna unikać potraw wywołujących te nieprzyjemne dolegliwości i starać się, aby jej dieta była jak najbardziej zróżnicowana i bogata we wszystkie substancje odżywcze.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź