Kobieta w ciąży Kobieta w ciąży/ Pexels, fot. Yan Krukov

16 tydzień ciąży – pierwsze emocje i określenie płci dziecka

Spis treści:

II trymestr ciąży to już powoli widoczny brzuch. Przyszła mama w 16 tygodniu ciąży coraz mocniej odczuwa różne dolegliwości ciążowe. A co się dzieje w tym czasie z maleństwem?

16 tydzień ciąży – dziecko

16 tydzień ciąży to okres, kiedy dziecko bardzo intensywnie porusza się w brzuchu swojej mamy. W tym czasie dziecko ma już około 12 cm długości i waży 100 gramów, czyli tyle, ile jedna torebka ryżu. Wieloródki bardzo często są w stanie odróżnić już ruchy dziecka w brzuchu.

16 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

W 16 tygodniu ciąży w bardzo cienkiej skórze dziecka zaczynają pojawiać się gruczoły potowe. Do tego oczy dziecka są nadal zamknięte. Jednak uszy dziecka są już wykształcone i dziecko słyszy dźwięki dochodzące do niego z zewnątrz. Jednak najwyraźniej słyszy bicie serca swojej mamy oraz jej pracujące jelita.

Ciekawostką jest fakt, że dziecko w brzuchu mamy oddaje średnio co 40 minut… mocz. 

16 tydzień ciąży to także okres, kiedy dziecko powoli zaczyna ćwiczyć oddychanie. Na razie jednak wchłania do płuc płyn owodniowy. Dzięki temu może w jeszcze lepszy sposób ćwiczyć umiejętności, które przydadzą mu się po porodzie. 

16 tydzień ciąży to również pora na ćwiczenie odruchów błędnikowych. Dziecko musi nauczyć się w przyszłości utrzymywać równowagę. 

Wykonując dokładnie badanie USG w 16 tygodniu ciąży, można zauważyć, że dziecko potrafi robić już miny. W ten sposób maluszek wyraża już swoje emocje. 

Jeżeli wykonujemy badanie okresowe w 16 tygodniu ciąży, to z dużą dozą prawdopodobieństwa dowiemy się, jakiej płci jest nasze dziecko. Sam lekarz musi mieć jednak bardzo dokładny aparat do wykonywania badania, dzięki którym będzie mógł również zmierzyć długość odpowiednich narządów u dziecka. 

16 tydzień ciąży – kobieta

W 16 tygodniu ciąży macica w organizmie kobiety nadal bardzo mocno się powiększa, przez co kobiety mogą czuć się bardzo ciężko.

Do objawów 16 tygodnia ciąży należeć mogą nadal nudności i wymioty. Pomimo tego, że jest to już II trymestr, kobieta nadal może odczuwać brak apetytu spowodowany drażniącym ją zapachem jakiegoś dania.

Z drugiej jednak strony u kobiet mogą pojawić się tzw. zachcianki ciążowe odnośnie do jedzenia. Hormony powodują, że panie sięgają po takie produkty, których nigdy wcześniej nie wzięłyby do ust.

Bardzo często w 16 tygodniu ciąży dochodzi do krwawienia z dziąseł i nosa u kobiet. Dzieje się tak przez zwiększoną ilość krwi w obiegu. W tym momencie przyda się paniom szczoteczka do zębów z miękkim włosiem, bo o zęby trzeba dbać ze zdwojoną siłą. 

Rozstępy to słowo, którego obawia się każda przyszła mama. W 16 tygodniu ciąży wiele kobiet zaczyna je dostrzegać na swoim ciele. Nie można im zapobiec. Jednak poprzez stosowanie odpowiednich kremów i masażów można spowodować, że ich ilość będzie mniejsza.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków i opuchniętych nóg, lekarze polecają spacerowanie. Zaleca się również odpoczywanie na lewym boku z lekko uniesionymi nogami. Spowodujemy tym powrót krwi do serca i mniejszy nacisk macicy na żyłę główną dolną.

Tępy ból w pachwinach i podbrzuszu sprawia, że w 16 tygodniu ciąży wiele kobiet bardzo często boi się poronienia. Jeżeli bardzo mocno kobiety się tego boją, to taki stan powinny skonsultować z lekarzem. Taki ból spowodowany jest jednak zbyt gwałtownym poruszaniem się i nagłą zmianą pozycji. Im dalej w ciążę, tym kobiety uczą się chodzić bardziej spokojnie i rozważnie.

16 tydzień ciąży – przygotowanie

16 tydzień ciąży to również czas na powolne przygotowanie swoich bliskich do tego, że pojawi się dziecko na świecie. W szczególności, kiedy maluszek w brzuchu ma już starsze rodzeństwo. Warto ze starszymi pociechami dużo rozmawiać o tym, że będą miały brata lub siostrę. 

Czy wiesz, jakie są benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź