Czy wiesz, jak wygląda pępek po odpadnięciu kikuta?\ IStock

Czy wiesz, jak wygląda pępek po odpadnięciu kikuta?

Pielęgnacja pępka i odpadnięcie kikuta pępowiny stresuje wielu rodziców, szczególnie tych, którzy zostali nimi po raz pierwszy. Wbrew pozorom, nie jest to aż tak skomplikowane i większość z nas świetnie poradzi sobie z pielęgnacją kikuta pępowiny noworodka. Sprawdź, o jakich zasadach warto pamiętać.

Spis treści:

Czym właściwie jest pępek?

Pępek jest blizną, która powstaje po odpadnięciu kikuta pępowiny w okresie noworodkowym. Może być wklęsły lub wypukły. Rzadko kiedy spotkać można dwa identyczne pępki. Co ciekawe, pępek jest miejscem o obniżonym oporze, przez co narażony jest na występowanie tam przepukliny. Ulega on także uwypukleniu w przypadku nadmiaru gazów, wodobrzusza czy np. zaawansowanej ciąży u kobiety. 

Po urodzeniu dziecka i ustaniu tętnienia, pępowina jest przecinana po uprzednim zaciśnięciu jej około 2 cm nad brzuszkiem. W czasie ciąży to przez nią dostarczane są niezbędne  substancje odżywcze. Powstały po odcięciu pępowiny kikut odpada zazwyczaj w ciągu 14 dni po urodzeniu, a w tym miejscu powstaje blizna zwana powszechnie pępkiem. 

U noworodków kikut pępowiny jest miejscem najbardziej narażonym na rozwój infekcji, która może stać się uogólniona. Dlatego też bardzo ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja pępka.

Jak wygląda pępek u noworodka po odpadnięciu kikuta?

Kikut pępowiny jest czarny i zaschnięty. Z każdym dniem jego połączenie z pępkiem robi się coraz luźniejsze. Dłużej niż 14 dni utrzymuje się u dzieci z małą masą urodzeniową lub urodzonych przedwcześnie, a także urodzonych w wyniku cięcia cesarskiego. Miejscowe stosowanie środków zawierających alkohol również może wydłużyć czas do odpadnięcia kikuta pępowiny. 

Wielu rodziców zastanawia się, jak wygląda pępek po odpadnięciu kikuta. Najczęściej jest to zaczerwienione miejsce, z którego delikatnie może sączyć się bezbarwna wydzielina. Pępek należy traktować jak gojącą się ranę. Podobnie jak w przypadku kikuta, należy starannie przemywać go gazikiem i osuszać, aż do zagojenia. Pampersy nie powinny zakrywać pępka, aby umożliwić dostęp do powietrza, co przyspieszy gojenie.

Podkrwawiony czy zaczerwieniony pępek u noworodka – czy jest się czym martwić?

Jakiekolwiek objawy w postaci wydzieliny czy zaczerwienienia wokół pępka powinny być skonsultowane z lekarzem pediatrą. Podkrwawiony kikut u noworodka jest najczęściej efektem przecięcia pępowiny po porodzie. Jeśli jednak kikut krwawi dalej, może być to objawem zaburzeń krzepnięcia krwi. 

Jeśli zaczerwieniona i obrzęknięta jest skóra wokół pępka, może być to symptom zapalenia okołopępkowego. Jeśli objawy nie są nasilone, wystarczy zastosowanie antybiotykoterapii miejscowej. Gdy pojawia się ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, konieczna jest hospitalizacja i dożylna antybiotykoterapia. Nieleczone zapalenie pępka doprowadzić może do uogólnionej infekcji i sepsy.

Krew pępowinowa – pobierać czy nie?

Polecamy

Krew pępowinowa – pobierać czy nie?

Podjęcie decyzji o pobraniu krwi pępowinowej jest tym bardziej trudne, że stanowi to niemały koszt zarówno w momencie pobierania, jak i w trakcie przechowania. Niestety nie każdego na to stać, dodatkowo nie zawsze wskazane jest, aby ta sama osoba była jednocześnie dawcą i biorcą.

Czytaj

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja kikuta pępowiny, aby nie doszło np. do rozwoju infekcji. Najważniejszą zasadą jest, aby pępek pozostawał suchy i czysty. Nie należy też, jak kiedyś uważano, przemywać go produktami zawierającymi alkohol. Aby lepiej się goił, warto nie zaklejać go pieluszką czy pampersami. Najlepiej przecierać go jałowym gazikiem z wodą przynajmniej raz dziennie. Należy także unikać długotrwałego moczenia kikuta. 

Nie wolno samodzielnie odrywać czy odcinać kikuta, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do podrażnienia rany czy wywołania infekcji.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź