Kobieta w ciąży siedzi na łóżku Z czego składa się pępowina i jaka jest jej rola? Wyjaśnia Położna Kasia/ iStock

Z czego składa się pępowina i jaka jest jej rola? Wyjaśnia Położna Kasia

Spis treści:

Pępowina pełni niezwykłą funkcję, łącząc płód z łożyskiem. Dzięki niej dziecku dostarczany jest tlen oraz składniki odżywcze potrzebne do rozwoju. Po porodzie sznur pępowinowy zostaje odcięty, a w jego miejscu na brzuchu dziecka powstaje pępek. Jak wygląda budowa pępowiny i kiedy można ją odciąć? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie Położna Kasia.

Z czego składa się pępowina?

Pępowina łączy dziecko z matką, jednak nie bezpośrednio. Sznur pępowiny połączony jest z łożyskiem, dzięki czemu krew matki i dziecka nie mieszają się. W miejscu umocowania do łożyska naczynia pępowinowe dzielą się na mniejsze, aż do mikroskopijnych naczyń włosowatych, które otaczają gęstą siecią łożysko. Choć pępowina pełni bardzo ważne funkcje w rozwoju dziecka w brzuchu matki, jej budowa nie jest skomplikowana.

Ekspertka dodaje, że długość sznura wynosi około 50 cm, a grubość około 1-1,25 cm. Położna Kasia wyjaśnia także, że tętnice zaplatają się wokół żyły, przez co pępowina ma spiralny wygląd.

Pępowina – jaka jest jej rola?

Najważniejszą rolą pępowiny jest podaż dziecku niezbędnych składników. Krew matki bogata w tlen i składniki odżywcze dociera do łożyska, a stamtąd – dzięki pępowinie – do dziecka. Przez pępowinę zostają również usunięte produkty przemiany materii z organizmu dziecka, które następnie wydalane są przez nerki matki.

To jednak niejedyne funkcje pępowiny tego cennego sznura. Położna Kasia opisała dokładne funkcje tętnic i żyły, które się w nim znajdują.

Jaka jest rola tętnic?

Żyła natomiast odpowiada za dostarczenie do dziecka krwi:

Położna Kasia tłumaczy, że galareta Whartona także pełni bardzo ważną funkcję. Stanowi bowiem ochronę dla biegnących w pępowinie naczyń oraz nadaje jej elastyczności. Dzięki temu pępowina nie zostaje naruszona w momencie, kiedy płód się nią bawi.

Pępowina po porodzie – co się z nią dzieje?

Po porodzie pępowina zostaje odcięta, a w tym miejscu na brzuchu noworodka powstaje pępek. Co jednak dzieje się między wyjściem dziecka na świat i odcięciem sznura pępowinowego?

Jak dziecko się rodzi, to wciąż jest połączone z mamą dzięki pępowinie, która biegnie z łożyska zlokalizowanego w macicy. Po narodzinach maluszka obserwujemy tętnienie pępowiny i jest ona wizualnie napięta. Noworodek ma czas się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu.

Natomiast z czasem pępowina z napiętej zaczyna być coraz bardziej wiotka, aż przestaje tętnić. Swoją rolę w tym procesie odgrywa też galareta Whartona, która pomaga zamknąć się naczyniom – opisuje Położna Kasia.

Kiedy można przeciąć pępowinę po porodzie?

To bardzo ważne, by nie odcinać pępowiny zbyt wcześnie. Kiedy więc jest na to najlepszy czas?

Położna Kasia – kim jest?

Katarzyna Płaza-Piekarzewska jest położną prowadzącą profil „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.”

Specjalistka prowadzi także bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia Kurs Online (@polozna_kasia)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź