Matka z dzieckiem Aspirator do nosa – następca „gruszki” w pielęgnacji noska dziecka/ Zdjęcie: iStock

Aspirator do nosa – następca „gruszki” w pielęgnacji noska dziecka

Spis treści:

Katar, zatkany nos czy zalegająca wydzielina, która uniemożliwia swobodne oddychanie maluchowi, to jedne z często pojawiających się objawów u dzieci. Jedną z najlepszych metod na poradzenie sobie z nimi jest aspirator do nosa, który pomaga w szybki i bezpieczny sposób pozbyć się wydzieliny. Czym zatem jest aspirator do nosa, jak działa i jakie są jego zalety? Wszystkie najważniejsze informacje o tym urządzeniu przedstawiamy poniżej.

Aspirator do nosa – czym jest i jak działa

Aspirator do nosa to urządzenie medyczne przeznaczone do odsysania zalegającej wydzieliny z nosa dziecka. Najpopularniejszym rodzajem jest aspirator elektryczny, choć istnieją jeszcze dwa popularne typy. Ogólna zasada działania aspiratora do nosa polega na fizycznym odciągnięciu wydzieliny z nosa dziecka poprzez specjalną końcówkę urządzenia. Aspirator do nosa możemy używać w tym celu już u noworodków. Jest on też naturalnym następcą „gruszki” i coraz częściej zastępuje ją w domach małych dzieci. Aspiratorów rodzice mogą używać samodzielnie.

Proces oczyszczania nosa dziecka przebiega prosto i jest dużo wygodniejszy niż przy użyciu tradycyjnej gruszki lub innych metod. Wystarczy odpowiednią końcówkę aspiratora włożyć delikatnie do nosa dziecka oraz odessać wydzielinę. Jeśli jest ona zbyt gęsta, możemy podać 1-2 krople wody morskiej. Spowoduje ona rozpuszczenie się wydzieliny i umożliwi jej łatwiejsze usunięcie. Oczyszczenie nosa dziecka odbywa się zgodnie z rodzajem aspiratora oraz zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia (rodzaje przedstawione są poniżej). Przeważnie czynność ta będzie trwała kilkadziesiąt sekund i będzie polegała na odpowiedniej manipulacji końcówką. Aspiratory do nosa posiadają odpowiednio zaprojektowane końcówki, aby były bezpieczne dla dziecka.

Aspirator do nosa – rodzaje

Na rynku istnieją trzy rodzaje aspiratorów do nosa. Najpopularniejszym typem są aspiratory elektryczne. Działają one na baterie, są małych rozmiarów i możemy przenosić je ze sobą — co jest dużą zaletą. Aspiratory elektryczne cechują się średnim poziomem głośności i siłą wysysania. Ich średni koszt to 100 zł. Często aspirator elektryczny posiada też dodatkowe funkcje takie jak na przykład melodyjki, które uspokajają dziecko. Drugim rodzajem aspiratora jest aspirator ustny. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku elektrycznego z tą różnicą, że to rodzic dzięki specjalnej końcówce zasysa powietrze i wytwarza podciśnienie usuwające wydzielinę z nosa dziecka. Takie aspiratory posiadają specjalny filtr, który jest wymienny i odpowiada za utrzymanie higieny. Największym plusem tego rozwiązania jest brak jakiegokolwiek hałasu podczas użycia. Trzecim rodzajem aspiratorów do nosa są aspiratory odkurzaczowe – podłączane do odkurzacza. W tym wypadku to właśnie to urządzenie wytwarza siłę zasysającą. Aspirator do nosa ma element normalizujący siłę odkurzacza. Ten typ budzi najwięcej kontrowersji, jest najgłośniejszy, a lekarze często mają obiekcje odnośnie do częstego jego używania. Często trudno też dopasować końcówki odkurzacza do danego aspiratora.

Aspirator do nosa – zalety

Aspirator do nosa to bardzo korzystne urządzenie. Pierwszym jego plusem jest możliwość bezpiecznego usunięcia wydzieliny z nosa dziecka. Są one dużo bardziej bezpieczne niż staromodne „gruszki”, którymi trudno się operuje — zwłaszcza gdy dziecko jest ruchliwe. Aspiratory do nosa pomagają także zachowywać higienę u dziecka oraz zwiększają jego komfort oddychania. Urządzenia są ogólnodostępne, przynoszą natychmiastową ulgę i nie powodują bólu u dziecka. Aspiratory do nosa możemy również łatwo utrzymać w czystości, co jest sporą zaletą w porównaniu np. do gruszki.

Aspirator do nosa – przed czym chroni dziecko?

Aspirator do nosa u dziecka wykorzystuje się w ogólnym celu usunięcia wydzieliny. To ma zaś na uwadze zapobieganie dolegliwościom, które towarzyszą przy zatkanym nosie. Nieusuwanie wydzieliny może powodować:

Urządzenia te możemy zatem zaliczyć jako urządzenia profilaktyczne, pomagające dbać o stan zdrowia, a nie jedynie dające chwilową ulgę dziecku.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź