Spis treści:
37 tydzień ciąży - dziecko
W 37 tygodniu ciąży dziecko waży około 3 kilogramów i mierzy 46 cm z wyciągniętymi nóżkami.
37 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:
- HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 336 mm; 5 centyl – 315 mm; 95 centyl – 356 mm;
- AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to 324 mm; 5 centyl – 292 mm; 95 centyl – 356 mm;
- FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 71 mm; 5 centyl – 66 mm; 95 centyl – 76 mm;
- BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 93 mm; 5 centyl – 83 mm; 95 centyl – 103 mm.
Płuca dziecka w 37 tygodniu ciąży są już w pełni ukształtowane. Pęcherzyki płucne są wysłane nabłonkiem. Do tego mają one odpowiednią ilość surfaktantu odpowiedzialnego za ich prawidłowe funkcjonowanie. Zdarzają się jednak dzieci, które urodzone w 37 tygodniu ciąży mogą mieć nadal problemy z oddychaniem.
Do terminu porodu zostały jeszcze trzy tygodnie. Jednak bardzo duża ilość porodów może rozpocząć się już właśnie w 37 tygodniu ciąży. Większość dzieci jest już w pełni dojrzałych i są w stanie przetrwać na zewnątrz. Jednak nie każde dziecko wysyła sygnał do mamy, że chciałoby się już pojawić na świecie.
Ciekawostką jest fakt, że rozwój zmysłów w 37 tygodniu ciąży jest od siebie zależny. Mówimy wtedy o zjawisku intersensoryczności. W następującej kolejności rozpoczyna się funkcjonowanie zmysłów: dotyku, równowagi, węchu, smaku, słuchu, wzroku.
37 tydzień ciąży – kobieta
W 37 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się 3-4 cm poniżej wyrostka mieczykowatego. Do tego główka dziecka będzie podążać już w stronę kanału rodnego. Przez to kobieta może odczuwać duże boleści ze strony uciskanej kości łonowej. Niestety, ale na taki ból nie ma żadnego skutecznego lekarstwa. Jest to ból, który zwiastuje niedługo zbliżający się poród.
Macica zaczęła się opuszczać, dzięki czemu 37 tydzień ciąży to czas, kiedy kobiecie będzie się lepiej i głębiej oddychać. Jednak równocześnie pęcherz moczowy będzie wysyłał ciężarnym sygnały do jeszcze częstszych wizyt w toalecie.
Cały czas pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują kobiece mięśnie do tego, co będą musiały wykonać podczas zbliżającego się porodu.
W 37 tygodniu ciąży kobieta już ostatecznie powinna mieć przygotowaną torbę do szpitala dla siebie i dla dziecka.
Warto również na tym etapie podjąć kilka ważnych decyzji co do tego, jak będzie wyglądał wasz poród. Czy chcecie rodzić same? Czy jednak nastawiacie się na poród rodzinny z udziałem męża lub innej bliskiej wam osoby? Może to być wasza mama lub nawet przyjaciółka.
Zajęcia w szkole rodzenia pomogą wam poznać techniki kontrolowania bólu w trakcie porodu. Przy czym, jeżeli decydujecie się na poród rodzinny, warto zabrać ze sobą męża/bliską osobę chociaż na jedne zajęcia, aby zdawała sobie sprawę, co ją czeka na sali porodowej.
Ważnym tematem jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Wykonuje się je w drugiej fazie porodu. Lekarz anestezjolog wkłuwa się w kręgosłup rodzącej, dzięki czemu następuje bardzo duża redukcja odczuwanego bólu. Trzeba jednak wiedzieć, że część kobiet może mieć powikłania po zastosowaniu takiego znieczulenia w postaci chronicznych bólów kręgosłupa.
Lewatywa to temat, który może krępować ciężarne. Warto jednak pomyśleć o tym, dzięki czemu uniknie się oddania stolca podczas porodu.
Do tego warto przemyśleć rodzenie w wodzie. W naszym kraju jest to mało praktykowane. Jak pokazują jednak badania, poród w takich warunkach jest mniej bolesny. Do tego woda powoduje, że kobieta nie stresuje się całym porodem tak mocno. Woda powoduje większe rozluźnienie mięśni i daje możliwość do szybszej zmiany pozycji ciężarnej w razie potrzeby. Badania pokazują, że poród w wodzie nie jest związany z taką dużą ilością powikłań. Odnotowuje się również krótszy i szybszy połóg.